Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Specjalny radiowóz Straży Miejskiej z urządzeniem do pomiarów zanieczyszczeń. Już na ulicach

Facebook Twitter

Częstochowska Straż Miejska testuje mobilną stację do pomiaru zanieczyszczeń powietrza. Zaczął się sezon, gdy z jakością powietrza mamy w Częstochowie powracający problem.

fot. sm.czestochowa.pl

Dla lepszej kontroli palenisk i miejsc gdzie generowany jest smog, Straż Miejska stację bezpłatnie wypożyczyła Fundacja Krajowy Indeks Powietrza. Urządzenie przez najbliższy miesiąc będzie pracować na naszych osiedlach. Jak mówi Artur Kucharski, rzecznik strażników,  urządzenie pozwala wyznaczyć obszar emitujący zanieczyszczenia, co oznacza, że będzie można skuteczniej egzekwować przestrzeganie zapisów uchwały antysmogowej.

Artur Kucharski: W ostatnich dniach Częstochowę odwiedzili przedstawiciele Fundacji Krajowy Indeks Powietrza i przekazali częstochowskiej Straży Miejskiej stację do pomiaru zanieczyszczeń powietrza. Stacja zamontowana została w jednym z radiowozów Straży Miejskiej. Dokonuje pomiaru w dowolnym miejscu i wyznacza obszar emitujący zanieczyszczenia. Stacja wyposażona jest w: gazomierz z komorą pomiarową (CO, CO2, NO, NO2, SO2, O3, CH2O i HCl), w pyłomierz laserowy z podgrzewanym torem (pyły zawieszone PM10, PM2,5; PM1) i w przyrządy do pomiaru ciśnienia, temperatury i wilgotności powietrza oraz natężenia hałasu.

Radiowóz do pomiarów dotrze pewnie tam gdzie będą pojawiać się wątpliwości odnośnie czystości powietrza.

Artur Kucharski: Stacja pomiarowa została zamocowana na dachu jednego z radiowozów częstochowskiej Straży Miejskiej. Dlatego mieszkańców Częstochowy nie powinien dziwić widok białej, niewielkiej skrzynki na dachu radiowozu, który patroluje ulice miasta. Jak zapewnia Fundacja Krajowy Indeks Powietrza urządzenie posiada certyfikat dokładności pomiarowej względem urządzenia wzorcowego. Maksymalny błąd pomiarowy względem urządzenia wzorcowego wynosi 5%.

Stacja wyposażona jest w: gazomierz z komorą, która zbada wszystkie podstawowe pyły i zanieczyszczenia jakie generowane są przez kominy, gdzie spalane jest niewłaściwe paliwo.

fot. sm.czestochowa.pl

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2023