Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Strażnicy kontrolują, a ekolodzy apelują o skuteczną walkę ze smogiem

Facebook Twitter

Strażnicy miejscy prowadzą na terenie miasta kontrole domowych kotłowni i palenisk. W poprzednich latach tego typu kontrole prowadzono też przy współpracy z Wydziałem Ochrony Środowiska za pomocą dronów.

Porajski Alarm Smogowy

Rzeczywiście w Częstochowie realizujemy zadania związane z programem poprawy powietrza, czyli te popularne kontrole palenisk związane ze smogiem. Prawodawstwo jest jeszcze na takim poziomie, że dron nie zapewnia 100% powodzenia, jeżeli chodzi o dowodzenie spalania nieodpowiednimi paliwami. Najważniejsze jest to, co strażnicy zastają w paleniskach, później ewentualna obróbka laboratoryjna tego, co zastano w paleniskach

– mówi komendant częstochowskich strażników Artur Hołubiczko. Na mocy uchwały antysmogowej, takie sprawdzanie czy nie spalamy w piecach śmieci mogą wciąż się odbywać. Za łamanie przepisów grożą nam też dotkliwe grzywny. Kopcącego po zmroku niewłaściwym paliwem sąsiada można też zgłosić. O dbałość co wydobywa się z naszych kominów proszą też ekolodzy:

To jest 60-70%. Tak są właśnie szacowane składniki smogu, to są emisje pochodzące ze starych źródeł ciepła. Środki przekazywane na faktyczną walkę ze smogiem to jest właśnie wymiana przestarzałych źródeł ciepła. W zestawieniu z latami ubiegłymi to są spadki 50% w stosunku do roku ubiegłego. Częstochowski Alarm Smogowy  będzie przede wszystkim analizował zasoby gminne, od tego trzeba zacząć.

O więcej środków i skuteczniejszą wymianę palenisk na terenie miasta apelował Hubert Pietrzak z Częstochowskiego Alarmu Smogowego.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj