Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Konkurs Poetycki im. Poświatowskiej. Wyłoniono dwie laureatki jubileuszowej edycji

Facebook Twitter

Za nami XV Jubileuszowy Wojewódzki Konkurs Poetycki "Pamięci Haliny Poświatowskiej". Zmierzyli się na strofy uczniowie klas 4-8 szkół podstawowych oraz uczniowie szkół średnich.

Konkurs Poetycki im. Poświatowskiej
fot.www.czestochowa.pl

Konkurs Poetycki im. Poświatowskiej za nami

Uczestnicy nie mieli łatwego zadania, prezentując swoje teksty inspirowane poezją słynnej częstochowianki. Jak mówią organizatorzy, pamięć o twórczości naszej poetki nie zanika:

Renata Sowada: Wzrasta zainteresowanie, w tym roku 18 szkół, 35 tekstów w obu kategoriach. Mamy większe zainteresowanie, jeżeli chodzi o szkoły podstawowe, bo mamy i szkoły z Bielska-Białej, z Czeladzi, z Tychów. Tutaj z naszego powiatu jest Zawada, Myszków i jest zespół szkolny w Ostrowach. Mówię o tym zespole, dlatego że tam mamy zawsze co roku laureatów z tego zespołu, to kuźnia talentów. Udało się naszym uczestnikom i laureatom wyrazić siebie w tych tekstach przede wszystkim, a to jest najważniejsze.

Konkurs Poetycki im. Poświatowskiej, fot.www.czestochowa.pl

Jak podsumowuje konkurs Renata Sowada, nauczycielka ze SP nr 53, łącznie wystartowali w poetyckiej rywalizacji uczniowie z 18 szkół z terenu województwa śląskiego. W sumie było to grono 35 uczestników.

Katarzyna Janus: Każda osoba, która przesyła tekst, w naszej ocenie to jest już laureatem. Zawsze zachęcamy do tego, żeby przynajmniej przysyłali wiersze, żeby nie przestawali w tej pracy nad własną wrażliwością, bo jednak ta wrażliwość to jest coś, co tych młodych ludzi wyróżnia. W tym roku było bardzo dużo naprawdę pięknych wierszy dzieciaków, myślę tutaj o szkołach podstawowych, te wielkie tematy również można na taki dziecięcy sposób przekazać.

Mówi zasiadająca w jury konkursu prof. Katarzyna Janus z Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. Znamy już laureatów.

Konkurs Poetycki im. Poświatowskiej, fot.www.czestochowa.pl

I miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych zdobyła Maja Guzik ze Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a w kategorii szkoły podstawowe triumfowała Emilia Musielińska, ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Zawadzie.

Wiersz napisałam w stosunkowo krótkim czasie, w jeden dzień. Nie było to dla mnie duże wyzwanie. Uwielbiam poezję i poezja Poświatowskiej jest przepiękna.

Jej wiersze dają dużo do myślenia i kontemplacji nad treścią samego wiersza, ale też życiem i emocjami związanymi z tym wszystkim. Na początku to właściwie pisałam takie bardziej rymowane wiersze, ale potem, kiedy zapoznałam się z jej twórczością, to naprawdę spodobały mi się te białe wiersze. Mają to coś, co sprawia, że człowiek musi zastanowić się nad sensem i treścią tego wiersza i w jaki sposób interpretuje to w swoim własnym życiu.

Mówiły Maja Guzik i Emilia Musielińska, laureatki jubileuszowej edycji konkursu poetyckiego im. Haliny Poświatowskiej.

Konkurs Poetycki im. Poświatowskiej, fot.www.czestochowa.pl

Gratulujemy!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj