Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Poezja Jest Najważniejsza, czyli częstochowski poetycki festiwal

Facebook Twitter

Od czwartku do niedzieli (23-26.11.) w Częstochowie najważniejsza będzie... poezja! Przed nami 3. edycja festiwalu poetyckiego, w którego programie znajdzie się m.in. debata literacka, turniej jednego wiersza, a do tego spotkania autorskie.

Poezja Jest Najważniejsza,
fot.czestochowa.pl

Poezja Jest Najważniejsza

Aleksander Wierny: Zawsze staramy się po pierwsze, żeby było Częstochowsko i teraz też tak będzie, bo będzie premiera debiutanckiego tomu poetyckiego Rafała Cypriaka, autora z Częstochowy. Podkreślam tę poetyckość, bo Rafał Cypriak jest prozaikiem, wcześniej wydawał powieści. Będzie ogólnopolsko, bo zawsze staramy się zapraszać takich poetów, którzy są ważni dla naszej literatury. Będzie Jerzy Jarniewicz, m.in. laureat nagrody Nike i będzie Marzanna Bogumiła Kielar, może troszeczkę mniej rozpoznawalna, ale nie mniej ważna dla literatury.

Poezja jest najważniejsza, przekonuje pomysłodawca festiwalu Aleksander Wierny.

fot.czestochowa.pl

Jak dodaje: „organizujemy go już po raz trzeci, aby promować częstochowskich poetów, bo mamy ich w naszym mieście świetnych”. To również cykl wydarzeń, które inspirowane są twórczością poetycką:

Aleksander Wierny: Będzie muzyka, zagra Baza Ludzi Żywych, w której wokalistą i perkusistą jest Łukasz Jarosz, a to też bardzo dobry poeta, m.in. laureat nagrody imienia Wisławy Szymborskiej. Będzie można wziąć udział np. w turnieju jednego wiersza, to znaczy przyjść, zaprezentować swój wiersz. Będzie też można podyskutować o poezji, bo trzy świetne poetki podyskutują o roli płci w odbiorze, w tworzeniu poezji.

fot.czestochowa.pl

Dodaje kierownik artystyczny całego przedsięwzięcia Aleksander Wierny. Ostatniego dnia festiwalu „Poezja jest najważniejsza”, o godz. 18.00 w Ratuszu Miejskim miłośnicy liryki będą mogli spotkać się z ukraińską poetką Iryną Ciłyk.

Olga Wiewióra: Jest to w tej chwili jedna z najważniejszych ukraińskich poetek młodego pokolenia, której debiut przypadł na czas pomarańczowej rewolucji. I jest to taka postać, która bardzo mocno angażuje się w to, co w tej chwili dzieje się na Ukrainie. Drugim bohaterem będzie tłumacz, czyli Bohdan Zadura. Oprócz tego, że jest jednym z najważniejszych polskich współczesnych poetów, jest także tłumaczem z języka ukraińskiego między innymi i zawdzięczamy mu przekłady z literatury ukraińskiej, która w tej chwili jest głośna.

Zachęca Olga Wiewióra z Towarzystwa „Galeria Literacka”. Głównym gospodarzem festiwalu poetyckiego jest Ośrodek Promocji Kultury przy ul. Dąbrowskiego, ale impreza zagości też w Ratuszu i Pubie Szafa Gra.

fot.czestochowa.pl

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj