Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Klimaty Częstochowy rozstrzygnięte! Najlepsze zdjęcia obrazują czasy pandemii

Facebook Twitter

Klimaty Częstochowy rozstrzygnięte. W Muzeum Częstochowskim można zobaczyć już pokonkursową wystawę fotografii, po tym jak najlepsze ze zgłoszonych w tej edycji zdjęć i ich autorzy zostali nagrodzeni podczas finału.

14. edycja Klimatów odbyła się po 3-letniej przerwie, nadeszło łącznie 361 fotografii dotyczących naszego miasta:

Klimaty Częstochowy są nie tylko po to, aby pokazać piękno miasta, piękno krajobrazu, architektury, ale także, aby spojrzeć na miasto poprzez promocyjny aspekt, ale to jest ogromny zbiór dokumentujących życie częstochowian, życie naszego miasta i w tym przypadku widać doskonale, że Klimaty Częstochowy rzeczywiście ilustrują nasze życie. Ostatnie dwa lata pokazały nam, że niestety to zamknięcie ma wpływ na to, jak tworzymy, jak robimy zdjęcia, na co zwracamy uwagę.

W konkursie zmierzyło się 88 fotografów, jurorzy musieli jednak dokonać wyboru

– mówi Adam Markowski. Pierwszą nagrodę zdobył Przemysław Skoczylas za fotografię bez tytułu. Druga nagroda powędrowała do Piotra Cieślaka za zdjęcie pod tytułem „Spojrzenie”. Trzecią nagrodą uhonorowane zostało zdjęcie z drona autorstwa Adama Mielczarka. Na wielu pracach widoczne było miasto w trakcie pandemii:

Niestety musieliśmy czekać 3 lata, żeby zorganizować kolejną edycję tego konkursu. Pandemię, ale też inne niepokoje widać na zdjęciach, które do nas przyszły, które zostały nagrodzone. Widać niepokoje takie widoczne na ulicy, widać niepokoje związane z pandemią, ze zdjęć bije bardzo często – częściej niż w poprzednich edycjach – powaga, smutek niestety też. Myślę, że te konkursy mają też takie założenie, żeby uchwycić ducha czasu. Myślę, że to nam się tutaj udało

– dodaje Aleksander Wierny – naczelnik Wydziału Promocji Kultury i Sportu Urzędu Miasta. Rozmawialiśmy też z jednym z konkursowiczów – Wojciechem Grabowskim, który w Klimatach Częstochowy otrzymał wyróżnienie za swój kadr:

Jak każdy konkurs jest to konkurs trudny, ponieważ nie wiem co nadeśle konkurencja, ale nie patrząc się na konkurencję staram się zawsze wybrać zdjęcie, które najlepiej według mnie odda temat danego konkursu i się udało. Wyróżnienie. Jestem usatysfakcjonowany. Z ponad 360 prac nadesłanych 2 moje zdjęcia na wystawie, w tym jedno wyróżnione. Jest ok.

„Klimaty Częstochowy” przygotował Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater wraz z miastem. Wystawę najlepszych fotografii prezentuje częstochowskie muzeum. Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym gratulujemy.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2024