Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Wyjątkowe widoki na Jurze: Z wieży widokowej, a może ulubionego punktu obserwacyjnego?

Facebook Twitter

Kiedy sprzyja pogoda, polecamy atrakcje jurajskie, tym razem podziwiane z wysoka. W kilku miejscowościach znajdziemy punkty widokowe. Nowe instalacje tego typu punkty znalazły się np. w Trzebniowie i w Podzamczu, niektóre samorządy mają też wieże widokowe. Doskonały widok na zalew i okoliczne tereny leśne znajdziemy na wieży w Blachowni.

Wyjątkowe widoki na Jurze
Fot. Pixabay

Wyjątkowe widoki na Jurze – wieże i punkty widokowe

Czy jest szansa na kolejne takie konstrukcje na naszym terenie? Pytamy Związek Gmin Jurajskich.

Adam Markowski: Jesteśmy stowarzyszeniem, robimy z projektów różne rzeczy, troszeczkę mniejsze – kilkadziesiąt tys. zł. Takie punkty w Podzamczu i Trzebiniowie kosztowały 35 tys. razem z dojściem i z różnymi pracami, które były wykonane. Takie wysokie wieże to już jest na pewno inny rząd wielkości. Takie miejsca powstają w Polsce i są naprawdę wielkimi atrakcjami. Myślę, że to jest bardzo ciekawe wyzwanie również dla włodarzy niektórych gmin, które takie miejsca posiadają.

Jest na Jurze wiele niezapomnianych miejsc z fantastycznym widokiem, które warto pokazać turystom

– mówi Adam Markowski ze Związku Gmin Jurajskich.

Można polecić takie widoki, których warto szukać samemu i których nie znajdziemy w turystycznym przewodniku jurajskim:

Adam Markowski: Ja mam takie swoje ulubione i tam jest postawiona wieża obserwacyjna leśna, ale tam mają wstęp tylko leśnicy. Natomiast taka modrzewiowa górka, na wzgórzu, w stronę Kielc przy drodze – bardzo ładny z niej widok. To właśnie taki las, ładny, modrzewiowy. Takich miejsc z widokami jest dużo. Jeden z moich ulubionych widoków, na pewno bardzo znany – na staw Amerykan, na rezerwat Parkowe, zwłaszcza jesienią, piękny wiosną, w ogóle piękny o każdej porze roku.

Jak dodaje nasz rozmówca, miłośnicy Jury i terenów na naszym obszarze mogą pokusić się o znalezienie własnego ulubionego punktu widokowego, niekoniecznie z wysokiej wieży obserwacyjnej:

Adam Markowski: Jesienią, szczególnie kiedy znakomite, piękne kolory żółcie i pomarańcze to jest po prostu bajka. Ciekawym byłby taki konkurs, żeby takie mniej znane miejsca wyszukiwać, bo każdy pewnie ma takie swoje prywatne, które może nawet nie chce, żeby inni oglądali, bo wtedy się tłok zrobi.

Do wyszukiwania własnych, urokliwych miejsc na terenie Jury, zachęcał Adam Markowski, przewodniczący Związku Gmin Jurajskich.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj