Radio Jura Home

Moje Miasto Moje Radio • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Kierowcy! Meteorolodzy ostrzegają przed gęstymi mgłami. Zjawisko będzie występować w poniedziałek wieczorem oraz we wtorek rano.

Facebook Twitter

Niebezpiecznie na drogach ma być od poniedziałkowego wieczora (od godziny 20:00) do wtorku (25/26.11) do godziny 10.00. To komunikat, który przed chwilą wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej dla Częstochowy i regiony. Widoczność miejscami może wynosić od 200 do nawet zaledwie 50 metrów. 

Poruszanie się po drodze w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza wymaga od uczestników ruchu zachowania szczególnej ostrożności.

Mgła znacząco ogranicza widoczność i utrudnia bezpieczną jazdę, dlatego ważne jest, aby poruszać się z prędkością dostosowaną do panujących warunków, pozwalającą kierowcy kontrolować sytuację na drodze.

Należy również pamiętać o tym, że podczas mgły nawierzchnia jezdni może być mokra, co niebezpiecznie wydłuża drogę zatrzymania pojazdu. Apelujemy do kierowców o rozsądek i wyobraźnię, by każdy uczestnik ruchu drogowego mógł bezpiecznie dotrzeć do celu.

 

Art. 30 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym

1. Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto:

  • kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany:
    • włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie,
    • poza obszarem zabudowanym podczas mgły dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie wyprzedzania lub omijania;
  • kierujący innym pojazdem niż pojazd, o którym mowa w pkt 1, jest obowiązany:
    • włączyć światła, w które pojazd jest wyposażony,
    • korzystać z pobocza drogi, a jeżeli nie jest to możliwe, jechać jak najbliżej krawędzi jezdni i nie wyprzedzać innego pojazdu.

2. Obowiązek używania świateł, o którym mowa w ust. 1, dotyczy kierującego pojazdem także podczas zatrzymania wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego.

3. Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.

 

źródło: KMP w Częstochowie

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lutego 2020