StartWiadomości

Kierowco! Uważaj na pieszych – to mogą być Twoi bliscy

Hasło tegorocznej edycji brzmi: „Kochasz? Uważaj na pieszych. To mogą być Twoi najbliżsi”:

Powiedziała Joanna Lazar z częstochowskiej Policji.

Według danych Komisji Europejskiej co piąty pieszy w Unii Europejskiej ginie na polskich drogach. Szacuje się, że w ciągu roku jest to ponad 1100 osób. Działania edukacyjne Policji i Fundacji PZU mają zachęcić kierowców i pieszych do zmiany niebezpiecznych zachowań.

Badanie TNS Polska*, przeprowadzone na zlecenie Fundacji PZU, ujawniło szereg przewinień, których na polskich drogach dopuszczają się kierowcy i piesi. Blisko 50% kierujących pojazdem przyznało, że zdarza im się nie zwalniać i nie zwracać szczególnej uwagi na znaki drogowe w pobliżu przejścia dla pieszych. Jednocześnie okazuje się, że aż 60% kierowców ignoruje przechodzące przez przejścia dla pieszych osoby i nie zawsze zatrzymuje się w ich pobliżu. Inaczej postępują mijając miejsca, w których mogą spotkać swoich bliskich. Różnice we wskazaniach dotyczących zachowań w pobliżu przejść, na których mogą pojawić się ich rodziny w stosunku do tych, w których ich obecność jest mało prawdopodobna, wyniosły nawet kilkanaście procent.

Sami piesi również nie pozostają bez winy. Około 1/3 z nich zdarza się wymuszać pierwszeństwo, wychodząc przed nadjeżdżający samochód. Osoby przechodzące przez pasy nie stosują się ponadto do sygnalizacji świetlnej. 25% badanych pieszych potwierdziło, że nie zwraca uwagi na zmieniające się na przejściach światła. Ryzyko wystąpienia wypadku zwiększa się także przed wejściem pieszego na pasy. Aż 27% badanych pieszych przyznaje, że nie rozglądają się za nadjeżdżającymi pojazdami przed wkroczeniem na przejście.

Zostaw komentarz