Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Karuzela z Madonnami. Wizerunki Matki Boskiej Częstochowskiej w muzeum

Facebook Twitter

Karuzela z Madonnami. Muzeum w Częstochowie zapowiada wystawę, która pokaże jak zmieniał się wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej. Wernisaż wystawy 29 lipca o 18.00 w Parku Staszica. Jak zapowiadają muzealnicy na wystawie będzie można zobaczyć jak zmieniała się Madonna z Jasnej Góry w sztukach: sakralnej, współczesnej czy ludowej, jak wygląda na dewocjonaliach. Eksponaty pochodzą ze zbiorów własnych, ale także z muzeów z całej Polski.

Fot. google.com/maps

Karuzela z Madonnami

Na wystawie Karuzela z Madonnami – wizerunki Matki Boskiej Częstochowskiej ukazane zostaną przedstawienia Matki Boskiej Częstochowskiej w sztukach – sakralnej, dewocyjnej, nieprofesjonalnej, naiwnej, ludowej, nowoczesnej, współczesnej oraz inspirowanej. Skupienie się na jednym wyobrażeniu, pozwoliło na stworzenie wystawy teoretycznie homogenicznej, jednak niezwykle wymownej i różnorodnej. Dziesięciolecia, w trakcie których wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej był powielany, wpłynęły nie tylko na jego przedstawianie, ale także symbolikę. Często wykorzystywany jest na przykład do komentowania aktualnej rzeczywistości.

Oprócz powszechnie znanych przedstawień, pokażemy też istotne wyobrażenie haitańskiego bóstwa – Erzulie Dantor. Przypomina ono bardzo Madonnę z Jasnej Góry, a jego historia związana jest z przybyciem polskich żołnierzy w służbie Napoleona na tę właśnie wyspę. Opowiedzenie historii tego wizerunku dopełni całość wystawy.

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną obiekty ze zbiorów własnych oraz Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Etnograficznego im. S. Udzieli w Krakowie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Wsi Kieleckiej, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Śląskiego, Galerii Współczesnej Sztuki Sacrum “DOM PRACZKI”, a także prace Matyldy Damięckiej, Borysa Fiodorowicza, Bartka Jarmolińskiego, Grzegorza Dudały, Pauliny Taranek i Oskara Hutnego.

Ekspozycję prezentować będziemy do 19 listopada 2023 r.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj