Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

International Exhibition of Innovation: Niecodzienna wystawa na Politechnice. Wśród wystawców uczestnicy z USA, ale i z Indonezji czy Tajwanu

Facebook Twitter

Politechnika Częstochowska zorganizowała wystawę wynalazków i innowacyjnych technologii - International Exhibition of Innovation. Zaprezentowane zostały efekty badań naukowców, które wdrażane są do przemysłu i rozwiązują problemy współczesnego świata, np. te dotyczące rolnictwa.

Fot. czestochowa.pl

International Exhibition of Innovation

Mówi Profesor Politechniki Częstochowskiej Przemysław Postawa:

Przemysław Postawa: 95% folii, którymi się okrywa uprawy po to, żeby nie rosły chwasty, żeby była lepsza retencja wody, to folie niestety pochodzenia ropopochodnego, a zatem folie niebiodegradowalne. Natomiast naszą ideą było stworzenie takiej folii trójwarstwowej, która w wewnętrznej warstwie będzie miała warstwę funkcjonalną, w której będzie można transportować nawozy i która będzie ulegała rozkładowi na polu do substancji bezpiecznych dla środowiska.

Wystawy wynalazków i innowacyjnych technologii odbywają się na całym świecie. Ich ideą jest zbliżenie nauki do biznesu. Na wystawie zorganizowanej na Politechnice Częstochowskiej zaprezentowanych zostało około 160 wynalazków z różnych krajów. Niektóre z nich zostały już wdrożone do przemysłu:

Marcin Jarosik: Jedną z takich innowacji jest wycinarka laserowa, która służy do wycinania technicznych materiałów tekstylnych i charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami, bardzo dużymi prędkościami cięcia. Ogólnie ma bardzo duże możliwości, w jednym podejściu umożliwia grawerowanie, cięcie materiału, jest możliwa obróbka na różnych głębokościach, czego inne wycinarki nie potrafią i główną zaletą tego urządzenia jest przede wszystkim szybkość procesu, co w rozwiązaniach przemysłowych jest bardzo istotne

– zaznaczał dr inż. Marcin Jarosik z PCZ.

Fot. czestochowa.pl

Podczas wystawy wynalazków i innowacyjnych technologii zorganizowanej na Politechnice Częstochowskiej, przedstawione zostały również rozwiązania technologiczne, które są szczególnie cenne w obliczu obecnej sytuacji geopolitycznej:

Bartłomiej Jeż: Pozwala ona na odzysk wiórów tytanu i przeznaczenie ich na ponowne wytopy. Dzięki temu możemy obniżyć cenę tytanu i zwiększyć jego dostępność na rynku, co jest niezwykle istotne, ponieważ tytan jest materiałem stosowanym na implanty i w związku ze starzejącym się społeczeństwem każdego z nas prędzej czy później może czekać implant, szczególnie w nodze, jak kość udowa, to są najpopularniejsze zastosowania. Tytan jest dzisiaj niezwykle strategicznym surowcem, szczególnie w obliczu wojny na Ukrainie. Ukraina i Rosja są głównymi producentami tytanu

– mówi Bartłomiej Jeż, adiunkt na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Informatyki PCZ.

Wystawę International Exhibition of Innovation (IEI) 2023 zaprezentowano na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Informatyki 29 czerwca. Złożyło się na nią ok. 160 wynalazków z ponad 15 krajów, m.in. Tajwanu, Malezji, Indonezji, Kanady, Rumunii, czy Ukrainy. Odmeldowały się liczne polskie instytucje naukowe, jak Politechnika Śląska, Uniwersytet Śląski, Instytut Metalurgii Żelaza, Politechnika Łódzka i – rzecz oczywista – Politechnika Częstochowska Wystawie towarzyszył konkurs i konferencja naukowa.

Wystawę przygotowało Stowarzyszenie Promocji Polskiej Nauki, Techniki i Innowacji, należące do założonej w 2010 roku międzynarodowej organizacji wynalazców i innowatorów WIIPA World Invention Intellectual Property Associations, z siedzibą na Tajwanie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj