Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Kadra nauczycielska: Będą braki w szkołach podobnie jak przed rokiem?

Facebook Twitter

W naszych szkołach brakuje nauczycieli. Braki kadrowe dotyczą placówek na wszystkich szczeblach edukacji. Temat wraca rok rocznie, ale teraz miejski Wydział Edukacji mówi nawet o stu wolnych etatach w częstochowskiej oświacie.

Brakuje nauczycieli w Częstochowie
fot. Alexas_Fotos/ pixabay.com

Kadra nauczycielska w Częstochowie. Czy mamy braki?

Mówi Rafał Piotrowski, naczelnik Wydziału Edukacji UM Częstochowy:

Rafał Piotrowski: Z zestawień, które przygotowaliśmy na podstawie oczywiście arkuszy organizacyjnych, które złożyli dyrektorzy w kwietniu, mamy zebraną informację, że na tym etapie brakuje około 94 nauczycieli. To są przede wszystkim nauczyciele przedmiotów zawodowych, nauczyciele informatyki, fizycy, matematycy, zaczynają się pojawiać na pewno psycholodzy, psycholożki, pedagodzy specjalni. To jest taka główna grupa, gdzie jest największe zapotrzebowanie, największe problemy kadrowe.

Z przeprowadzonych kilka tygodni temu wyliczeń wynika, że braki w kadrze nauczycielskiej mogą być jeszcze bardziej odczuwalne we wrześniu. Po zakończeniu rekrutacji do szkół średnich może się okazać, że ilość wakatów rośnie. To kwestia większego zapotrzebowania na niektórych profilach kształcenia, ale też część nauczycieli zdecyduje się na przejście na emeryturę.

Rafał Piotrowski: W ogóle nie uwzględniali dyrektorzy na razie naboru zwiększonego do szkół ponadpodstawowych. Zatwierdzonych arkuszy – mówimy o bodajże 120 oddziałach w klasach pierwszych szkół ponadpodstawowych, ale z tego co wiemy będzie koło 135 przynajmniej oddziałów w szkołach ponadpodstawowych. Co za tym idzie jeszcze kilkadziesiąt etatów będzie po prostu poszukiwanych fachowców. My oczywiście zrobimy wszystko tak, żeby na 1 września realizowana była podstawa programowa, tak żeby dzieci wszystkie mogły mieć prowadzone zajęcia wychowawczo-opiekuńcze.

Młodzi ludzie obecnie nie są zainteresowani pracą w zawodzie nauczyciela, głównie z powodów finansowych. W naszym mieście, z roku na rok, coraz mniej z nich rozpoczyna karierę w szkole, przyznaje naczelnik częstochowskiej oświaty:

Rafał Piotrowski: To że wprowadza się np. specjalistów do szkół, to jest bardzo słuszne rozwiązanie, tylko musimy pamiętać, że specjalista psycholog, pedagog specjalny to sobie całkiem dobrze radzi w biznesie. Co za tym idzie, żeby znaleźli nauczyciele się w takiej pracy, muszą być odpowiednio wynagradzani. Jeśli poszukujemy nauczycieli informatyków, to musimy wiedzieć, że tak naprawdę dobry fachowiec swobodnie znajdzie sobie w biznesie też swoje miejsce. To nie jest problem częstochowski, to jest problem ogólnopolski, dlaczego zwyczajnie do zawodu przestali się garnąć ludzie.

Obecnie w Częstochowie najbardziej poszukiwani są nauczyciele przedmiotów zawodowych i ścisłych. Niepewność zatrudnienia, złe warunki finansowe, ciągle zmieniające system reformy zniechęcają młodych ludzi do podjęcia pracy w szkołach, uważa Rafał Piotrowski.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024