Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Już 28 osób podejrzanych, czyli VAT-owskie oszustwa na Śląsku pod okiem CBA

Facebook Twitter

Fikcyjne faktury VAT na tusze i tonery, okazały się głównym źródłem dochodu dla firm, które dopuściły się szeregu oszustw w naszym województwie. Proceder ukrócili funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Katowicach. W sprawie zatrzymali cztery osoby.

VAT-owskie oszustwa na Śląsku
fot.cba.gov.pl

VAT-owskie oszustwa na Śląsku

Jacek Dobrzyński: Wielowątkowe śledztwo dotyczące działania wielu spółek w latach 2013-2016, w tym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która w 2015 r. uzyskiwała nienależne zwroty nadwyżki naliczonego podatku VAT w kwocie prawie 10 mln złotych. Przedmiotem fikcyjnego obrotu towarem były głównie tusze i tonery oraz akcesoria i urządzenia związane z technologią druku 3D.

Przekazał Jacek Dobrzyński – rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych. CBA przeprowadził akcję w dwóch województwach, do nieprawidłowości w oszustwach VAT-owskich dochodziło również na naszym terenie.

Jacek Dobrzyński: W śledztwie pojawia się również wątek m.in. wyłudzeń leasingowych i wyłudzeń funduszy unijnych. Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Katowicach zatrzymali na terenie województwa śląskiego oraz małopolskiego 4 osoby w związku wystawianiem i przyjmowaniem nierzetelnych faktur VAT. Zostali oni doprowadzeni do Prokuratury, gdzie usłyszeli zarzuty.

Całe skomplikowane śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Katowicach. Straty skarbu państwa szacowane są na wiele milionów złotych:

Jacek Dobrzyński: W trakcie realizacji zabezpieczono materiał dowodowy w postaci urządzeń elektronicznych oraz dokumentacji księgowej. Według dotychczasowych ustaleń wartość szkody Skarbu Państwa, którą usiłowały wyrządzić powyższe osoby, wyniosła około 16 mln złotych.

Informował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych – Jacek Dobrzyński. To już piąta seria zatrzymań. Podejrzanych w sprawie jest dotąd łącznie 28 osób.

Źródło: Komunikat prasowy opublikowany na stronie www.cba.gov.pl

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 27 maja 2024