Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Potężna karuzela vatowska rozpracowana przez śląskich śledczych [WIDEO]

Facebook Twitter

Ponad 350 mln zł strat skarbu państwa. Potężna karuzela vatowska rozpracowana przez śląskich mundurowych. Do tej pory zatrzymano 23 osoby.

Karuzela vatowska
slaska.policja.gov.pl

Potężna karuzela vatowska na Śląsku – rozpracowana. Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej od 2017 roku prowadzą skomplikowane, wielowątkowe postępowanie, dotyczące karuzeli podatkowej. Śledczy analizują w nim operacje finansowe grup przestępczych na łączną sumę ponad 1,8 mld zł, w których wartość wyłudzonego podatku VAT wynosi 350 mln zł. Do tej pory policjanci zatrzymali łącznie 23 podejrzane osoby, które odpowiedzą za wyłudzenie 21 mln zł.

Postępowanie policjantów prowadzone jest pod nadzorem Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej z/s w Katowicach. Sześć lat temu policjanci wpadli na ślad zorganizowanej grupy. W ciągu kolejnych lat skrupulatnie gromadzili informacje i poszerzali swoje ustalenia o kolejne osoby i podmioty gospodarcze, biorące udział w karuzelach vatowskich. W efekcie żmudnych ustaleń, sprawa przekształciła się w wielowątkowe i skomplikowane postępowanie, obejmujące działalność kilku zorganizowanych grup przestępczych, które zajmowały się fikcyjnym wewnątrzwspólnotowym obrotem różnymi towarami i wyłudzaniem z tego tytułu zwrotu nienależnego podatku VAT.  Śledczy przesłuchali wielu świadków i przeprowadzili dziesiątki przeszukań, zabezpieczając obszerną dokumentację księgowo-rachunkową, potwierdzającą przestępczą działalność, którą skrupulatnie przeanalizowano.

Na tej podstawie ustlono mechanizm i skalę nielegalnego procederu oraz zatrzymali kilkanaście osób na terenie całego kraju. Śledczy wciąż analizują operacje, których łączna wartość przekroczyła 1,8 mld zł, a wysokość wyłudzonego podatku VAT, stanowiąca 23% wartości obrotu, wyniosła 350 mln zł. Obecnie czynności są prowadzone równolegle w siedmiu rozbudowanych wątkach.

Do tej pory policjanci zatrzymali 23 osoby i rozbili grupę przestępczą, w której działali. Rozpracowana organizacja działała w latach 2014–2020 w Katowicach, Krakowie i innych miastach na terenie kraju. Zatrzymani są podejrzani o popełnienie przestępstw skarbowych, polegających m.in. na wprowadzaniu do ewidencji księgowo-skarbowej faktur VAT, poświadczających fikcyjny wewnątrzwspólnotowy obrót sprzętem elektronicznym, częściami samochodowymi oraz artykułami spożywczymi. Tak sfałszowaną dokumentację podejrzani przedkładali urzędom skarbowym i  wykorzystując mechanizm tzw. „karuzeli podatkowej”, wyłudzili zwrot nienależnego podatku VAT, oszacowany na około 21 mln zł.

Zatrzymane osoby zostały doprowadzane do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej z/s w Katowicach. Tam usłyszały zarzuty związane z popełnieniem przestępstw karno-skarbowych, przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów oraz udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej. W zależności od zarzutów, grozi im od kilku do 25 lat więzienia za tzw. zbrodnię fakturową. 9 podejrzanych trafiło do aresztu. Wobec pozostałych prokurator zastosował m.in. poręczenia majątkowe. Zabezpieczono również mienie w postaci kamienicy w Krakowie.

Sprawa ma charakter rozwojowy, a policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Źródło: śląska policja

Czytaj także: 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj