Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Będzie nowy komisariat, ale najpierw z działki zniknie blisko 30 dorodnych drzew

Facebook Twitter

Nowy komisariat w Częstochowie powstanie u zbiegu ulic Dzielnej i Mirowskiej. Zanim jednak wbita zostanie pierwsza łopata pod budowę gmachu, z działki musi zniknąć kilkadziesiąt dorodnych drzew.

Nowy komisariat w Częstochowie powstanie u zbiegu ulic Dzielnej i Mirowskiej

W pobliżu rynku na Zawodziu, powstanie nowy komisariat  IV dla częstochowskiej policji. Za kilka lat nowa jednostka policji ma wyrosnąć na niezabudowanej działce u zbiegu ulic Dzielnej i Mirowskiej – poinformował Tomasz Jamroziński z biura prasowego w magistracie:

Tomasz Jamroziński: Pierwszy krok został wykonany, bowiem miasto w akcie darowizny przekazało na ten cel teren u zbiegu Dzielnej i Mirowskiej. Prezydent podpisał decyzję o ustanowieniu trwałego zarządu na działce skarbu państwa, która została przekazana pod budowę i utrzymanie komisariatu policji. Rozpoczęcie te inwestycji powinno nastąpić do 31 października 2026 roku. Miasto Częstochowa darowało Skarbowi Państwa tą nieruchomość z przeznaczeniem na cel publiczny.

Decyzja została podpisana, co zapewne kończy też możliwość zmian w tym zakresie. Przypomnijmy, kilka miesięcy temu tego terenu, dziś stanowiącego zadrzewiony skwer w dzielnicy, bronili aktywiści, ekolodzy i samorządowcy. Wszystko dlatego, że przed budową trzeba będzie wyciąć kilkadziesiąt dorodnych drzew. – Drzewa są traktowane jak kłopot – mówi poseł kolejnej kadencji, były częstochowski radny Piotr Strach.

Piotr Stach: My na to zwracamy uwagę, bo do tej pory w zasadzie mało się na ten temat mówi. Drzewa traktowane są bardzo często jak przeszkody w budowie jakieś infrastruktury, parkingów, dróg, powodują jakieś uczulenia, czy rozsypują liście, które trzeba sprzątać. Drzewa są traktowane jako kłopot. Kiedy ich brakuje, kiedy mamy taką betonową pustynię, dopiero wtedy odczuwamy, że jest problem. Drzewa to są inwestycje na lata, to są inwestycje w zasadzie dla przyszłych pokoleń, więc nam zależy na budowaniu świadomości, żeby każdy mieszkaniec na to zwracał uwagę. Oczywiście my poruszamy temat miejskich drzew, na miejskich działkach, ale wiemy, że w kraju też jest ten problem.

 

Specjalne happeningi w obronie zadrzewionego skweru przed zniszczeniem broniła też Fundacja Rething.

Małgorzata Terrero-Rozmus: Teren o którym mówimy, był uprzednio terenem parku Narutowicza. Dopiero po wybudowaniu drogi krajowej numer 1, został oddzielony od parku Narutowicza. Każde jedno drzewo, jest warte tego, żeby się za nim wstawić. Żadnego drzewa nie powinno się przekreślać, nie można spisywać na straty. Nie powinniśmy przeprowadzać żadnych inwestycji w ten sposób. Każde jedno drzewo powinniśmy postarać się ominąć i mamy przykłady inwestycji, gdzie na początku planowane było wycięcie większej ilości, a po pochyleniu się nad problem okazało się, że nie ma potrzeby aż tylu…

Dodaje Małgorzata Terrero-Rozmus z Fundacji Rething w Częstochowie. Plany policji w tej części miasta są zgodne z oczekiwaniami mieszkańców, przekazał z kolei Urząd Miasta Częstochowy.

Tomasz Jamroziński: Miejsce przeznaczone pod nową siedzibę IV komisariatu wydaje się optymalne dla obsługi Zawodzia, Dąbia, Rakowa, Starego Miasta oraz Mirowa. Zgodnie ze studium kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta leży na terenie oznaczonym symbolem UP – czyli zabudowa usługowa z produkcją. 29 grudnia ubiegłego roku radni miejscy wyrazili zgodę na dokonanie darowizny, a prezydent miasto po uprawomocnieniu się tej uchwały, wydał stosowne zarządzenie. Następnie przeprowadzono ustalenia z policją.

Informuje Tomasz Jamroziński z magistratu. „Taka lokalizacja komisariatu z pewnością przyczyni się do usprawnienia pracy policji w Częstochowie i podniesie poczucie bezpieczeństwa” – argumentowały w tym temacie władze miasta. Przypomnijmy, gmina darowała tę nieruchomość Skarbowi Państwa z przeznaczeniem na cel publiczny. Budowa komisariatu ma rozpocząć się jesienią 2026 roku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj