Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Ile powinna trwać kwarantanna?

Facebook Twitter

Nie 10, nie 13-ście, ale w sumie 23 dni - tyle według nowego rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia określającego zasady izolacji i kwarantanny, powinni w odosobnieniu przebywać bliscy osoby zakażonej. Tak interpretuje przepisy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Katowicach, Grzegorz Hudzik.

fot.geralt/pixabay.com

W chwili, kiedy ogłoszono, że izolację osoby z pozytywnym wynikiem można zakończyć po 3 dniach od ustania objawów, nie wcześniej jednak niż po 13 dniach, bez konieczności wykonania testu: do naszej redakcji Radia Jura zaczęły docierać informacje od słuchaczy, że sanepid zwalnia zakażonych, ale osoby, które mieszkają razem z nimi wciąż są na kwarantannie:

Od razu trafia rodzina razem z nim na kwarantannę, bo taki jest zapis z przepisu. Natomiast, żeby ich zwolnić, tego 13 dnia jak zwalniamy tę osobę z izolacji traktujemy jako pierwszy dzień kwarantanny dla rodziny. Dla mnie jest to trudne, jest do jeszcze nie do końca wyjaśnione, więc trudno jest mi się też odnosić do zasad, które Ministerstwo ustaliło, niemniej jednak ten zapis funkcjonuje i jest w obrocie prawnym

Czyli 23 dni dla bliskich de facto, nie 10.

Dokladnie tak.

– usłyszała Monika Sokołowska. Czy jest sposób, by uchronić bliskich przed ponad 20-sto dniową kwarantanną?

Chyba, że człowiek, który będzie dodatni, będzie poza rodziną to wtedy rodzina nie jest objęta przymusową kwarantanną, nie ma tego kontaktu, nie ma tego warunku, który dawałby możliwość objęcia ich kwarantanną. 

– dodaje Grzegorz Hudzik, Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Katowicach. Przypomnijmy, że kwarantanna dla osób z kontaktu, które nie mają objawów charakterystycznych dla COVID-19 kończy się po 10 dniach, bez obowiązku wykonywania testu.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj