Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

„Igrzyska Zdrowia” dla 1800 uczniów i przedszkolaków pomysłem na zainteresowanie dzieci sportem

Facebook Twitter

W częstochowskiej Hali Sportowej przy ul. Żużlowej zorganizowano dwudniowe "Igrzyska Zdrowia". Najpierw dla uczniów ze szkół podstawowych, a drugiego dnia z myślą o przedszkolakach.

To nietypowa sportowa inicjatywa Szkoły Podstawowej nr 12, wsparta przez władze miejskie.

Krzysztof Kościański: Przede wszystkim chodziło nam o to, aby to nie była wystawa, aby dzieci nie przychodziły oglądać, ale aby to była bardziej forma warsztatów, by empirycznie poznały wiele dyscyplin sportowych. Przede wszystkim by zobaczyły piękną halę w Częstochowie, by w tym młodym wieku zrodziło się w nich marzenie by w niej kiedyś wystąpić i by promować aktywny styl życia. Mamy piłkę nożną, siatkówkę, unihokej, tenis, badminton, koszykówkę, speedrower, Włókniarz, Częstochowski Ośrodek Szkolenia Wyczynowego. Naprawdę tych dyscyplin jest wiele.

Pomysł przybliżał nam Krzysztof Kościański, dyrektor częstochowskiej podstawówki z ul. Warszawskiej. Jak dodaje, mamy nadal problem niwelowania zgubnych skutków pandemii. Dzieci przebywające w domach nie miały kontaktu z rówieśnikami, ich aktywność fizyczna była zdecydowanie ograniczona. Izolacja miała negatywny wpływ na zdrowie, szczególnie najmłodszych.

Rafał Dziwis: Mam nadzieję, że do tych czasów już nie wrócimy i będzie tylko lepiej. Mamy wiele problemów zarówno ze zdrowiem fizycznym jak i psychicznym, gdzie dzieci nie bardzo chcą powrócić do normalnego stylu życia, z powrotem do szkoły, normalnej edukacji, często zdarzają się nauczania indywidualne, które niekorzystnie wpływają na zdrowie i psychikę dziecka. Ten proces będzie długi, ale my go inicjujemy, wspieramy wszystkich dyrektorów, rodziców, aby ten ruch na świeżym powietrzu jednak był.

– mówi Rafał Dziwis, dyrektor Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Częstochowie. Nowym pomysłem w mieście mają być „Igrzyska Zdrowia”, które mają promować aktywny styl życia, zdrowe zachowania i przywrócenie ich po czasie pandemii. Warto myśleć w tym aspekcie o naszych dzieciakach, dodaje Rafał Piotrowski:

Rafał Piotrowski: Zdrowie fizyczne, zdrowie psychiczne najmłodszych w przedszkolach, szkołach podstawowych wymaga przede wszystkim wsparcia. Został powołany Zespół Profilaktyki Zdrowia i zastanawialiśmy się jak mamy zainaugurować działania naszego zespołu, a będzie to działanie wieloletnie – postanowiliśmy, że nie zrobimy tego w formie konferencji ale zrobimy to tak, aby dzieciaki przez dwa dni będą poznawać różne dyscypliny. Po zachowaniu dzieci widać, że taka formuła spodobała się.

– podsumowuje naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy. Łącznie na Igrzyska zaproszono 1800 uczniów i przedszkolaków. Były liczne rywalizacje sportowe, ale i zdrowe posiłki przygotowane przez częstochowskie szkoły gastronomiczne.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2023