Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Hospicjum szuka wolontariuszy. Wkrótce rusza kurs

Facebook Twitter

Zgłoś się, przejdź szkolenie i zostań wolontariuszem, taka pomoc jest bardzo potrzebna. Apeluje o zgłoszenia Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej, które zachęca do udziału w przygotowywanym na październik kursie.

Hospicjum szuka wolontariuszy Bal dla częstochowskiego hospicjum
fot. google.pl/maps

Hospicjum szuka wolontariuszy, osób które zasilą szeregi stowarzyszenia

Poszukiwane są osoby, które zasiliłyby szeregi stowarzyszenia i które zechcą uczestniczyć w życiu pacjentów

– mówi Bartosz Wróblewski, koordynator wolontariatu w częstochowskim stowarzyszeniu, które prowadzi hospicjum.

Bartosz Wróblewski: Kurs rozpoczyna się 13 października o godzinie 16:00, jest to  piątek. Kurs będzie składał się z dwóch części: z części teoretycznej, która składać się będzie z 5 spotkań. Kurs odbywał będzie się przy ulicy Kopernika 17 a w Centrum Opieki Paliatywnej Palium. Po części teoretycznej również będzie taka część praktyczna na oddziale opieki paliatywnej. Tutaj przewidujemy około 40 godzin.

Wolontariuszem może zostać każda osoba, która czuje potrzebę pomagania innym. Tematyka kursu będzie szeroka i pozwoli zdobyć umiejętności dotyczące kompleksowej opieki nad chorymi:

Bartosz Wróblewski: Będą to zajęcia z psychologiem dotyczące komunikacji, komunikacji również z pacjentem i jego rodziną. Zajęcia z pielęgniarką dotyczące pielęgnacji pacjentów, samego procesu leczenia, również będą zajęcia inne z psychologiem, które będą koncentrowały się na aspektach psychologicznych, z jakimi zmagają się pacjenci. Zajęcia z fizjoterapeutą dotyczące utrzymania tej sprawności fizycznej pacjentów oraz zajęcia z dietetykiem.

Potrzeba wolontariuszy do przygotowania posiłków i medycznych

Wolontariusze poniżej 16 roku również będą mogli pomagać, ale raczej poprzez promowanie idei opieki hospicyjnej. Osoby starsze zostaną wolontariuszami medycznymi, czyli bezpośrednio wspierającymi podopiecznych hospicjum.

Bartosz Wróblewski: Ich zadania to uczestniczenie w życiu codziennym. Jeżeli chodzi o oddział czy hospicjum domowe dla dorosłych, to taki wolontariusz może pójść na zakupy, zrobić kawę, herbatę, pomóc zjeść posiłek, napoić się pacjentowi. Tak naprawdę wolontariusz może dzielić się swoimi umiejętnościami i talentami. Może czytać pacjentom książki, pomagać rozwiązywać krzyżówki, usprawniać funkcje poznawcze poprzez jakieś działania artystyczne czy chociażby sudoku.

– dodaje Bartosz Wróblewski, koordynator wolontariatu. Jeżeli czujecie w sobie chęć niesienia pomocy, warto się zgłosić. Kurs rozpocznie się 13 października i będzie składał się z części teoretycznej i praktycznej. Zajęcia odbywać się będą w Centrum Opieki Paliatywnej Palium przy ul. Kopernika.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 marca 2024