Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

„Garniec Smaków” – program kulinarny na antenie Radia Jura!

Facebook Twitter

Słuchaj Radia Jura w każdą sobotę od godziny 11.00 do 14.00 i poznawaj przepisy na wyborne dania kuchni staropolskiej. Szef kuchni w Restauracji "Gospoda Złoty Garniec" zabierze was w świat zapomnianych smaków tradycyjnej polskiej kuchni.

Co tydzień na naszej stronie znajdziecie nowe przepisy!

W grudniu przyrządzamy tradycyjne potrawy wigilijne!

Nasz program powstaje w restauracji „Gospoda Złoty Garniec” w Częstochowie, ulica Iglasta 8 (przy trasie DK1), telefon: 505 42 42 25.

www.garniec.com.pl

W sobotę 6 grudnia zdradziliśmy na naszej antenie przepis na polską zupę z karpia z rodzynkami i piernikiem!

SKŁADNIKI:

– 1 karp ok. 1,6 kg
– włoszczyzna
– pierniki katarzynki (bez glazury ani żadnej innej polewy) 100g
– 200 ml białego wytrawnego wina
– 100 g rodzynek
– goździki, ziele angielskie, sól, pieprz

PRZYGOTOWANIE: Zalewamy rodzynki połową wina aby się dobrze namoczyły. Pierniki zalewamy pozostałą częścią wina i odstawiamy aby dobrze nasiąknęły. Karpia myjemy sprawiamy, odcinamy głowę (wyjmujemy oczy) i kroimy na dzwonki. Rybę nacieramy solą i wkładamy do lodówki. W tym czasie zajmiemy się przygotowaniem wywaru. Warzywa obieramy i dokładnie myjemy. Następnie trzemy je na grubej warzywnej tartce. Zalewamy wodą dodajemy głowę ryby i gotujemy wywar przez 30-40 minut. Po tym czasie ugotowany wywar przecedzamy przez sito i dodajemy dzwonki karpia. Gotujemy delikatnie na małym ogniu przez 30 minut uważając aby dzwonki ryby się nierozpadły. Gdy ryba jest miękka wyjmujemy z garnka i dzielimy na mniejsze części. Uważajmy na ości. Rozdrobnione mięso ryby bez skóry wrzucamy do wywaru dalej delikatnie gotując. Rozmoczone pierniki przecieramy przez sitko żeby powstała „ciapka”. Przetarte pierniki, namoczone i namoczone rodzynki wrzucamy do wywaru i gotujemy razem ok 10 minut. Zupę przyprawiamy solą i pieprzem do smaku.
Życzymy smacznego.


W sobotę 22 listopada gotowaliśmy na naszej antenie: Konfitowane udko z gęsi z modrą kapustą, puree z karmelizowanej dyni s sosem korzennym.

Przygotowanie udka z gęsi
Udka myjemy, przyprawiamy solą i pieprzem oraz obsypujemy obficie majerankiem. Wkładamy do szklanego naczynia przykrywamy folią spożywczą odstawiamy do lodówki na 24 godziny.
Po tym czasie wyjmujemy i zamaczamy w gęsim tłuszczu (tłuszcz musi być w temperaturze pokojowej). Udka układamy do żeliwnego garnka ( może być naczynie żaroodporne) i wkładamy do piekarnika do temperatury 90-100 st.c. na 3-4 godziny. Co jakiś czas polewamy je wytopionym podczas pieczenia tłuszczem.
Udka będą gotowe gdy mięso będzie swobodnie odchodziło od kości.

Modra kapusta

Składniki:
– czerwona kapusta – 1 mała główka
– cukier trzcinowy – 1 duża łyżka
– rodzynki – 50 g
– czerwone wytrawne wino – 200 ml
– oliwa 2-3 łyżki

Kapustę drobniutko szatkujemy, rodzynki namaczamy w winie. W garnku rozgrzewamy oliwę, wrzucamy do niego poszatkowaną kapustę i podsmażamy przez 15-20 minut.
Następnie dodajemy cukier trzcinowy, wino z rodzynkami i dusimy pod przykryciem do miękkości na małym ogniu przez ok. 1 – 1,5h. Pamiętajmy żeby stale uzupełniać płyn podczas duszenia wywarem warzywnym.

Puree z karmelizowanej dyni

Składniki:
– mała dynia 1 szt.
– świeży tymianek
– 2 ząbki czosnku
– oliwa 2 łyżki

Dynię kroimy na 6-8 części i wyjmujemy gniazda nasienne, posypujemy pokrojonym tymiankiem, kroimy drobno czosnek. Dynię posypujemy od strony miąższu czosnkiem i polewamy oliwą.
Wkładamy do piekarnika na 30 minut do temperatury 180 st.c. Po upieczeniu obieramy ja ze skóry i kroimy w drobne części. W rondelku rozpuszczamy 50 g masła i podsmażamy chwilę wszystkie składniki. Po przestudzeniu blendujemy całość do uzyskania jednolitej masy.

Sos korzenny

Składniki:
– porto – 100 ml
– miód – 1 łyżka stołowa
– bulion warzywny – ok. 200 ml
– przyprawy korzenne
– śmietana gęsta
– sól , pieprz

Do małego rondelka wlewamy porto, dodajemy miód i wszystko gotujemy na małym ogniu przez 10 minut aby płyn się zredukował.
Dodajemy bulion warzywny i przyprawy korzenne. Wszystko razem gotujemy, dodajemy śmietanę i przyprawy do smaku. Następnie redukujemy całość do pożądanej konsystencji.

Wszystkie elementy naszego dania łączymy na talerzu komponując danie. Smacznego!

W drugą sobotę listopada (08.11.) będziemy przygotowywać: „Gęsie żołądki duszone na maśle pod śliwkowym sosem z nutą musu z zielonego groszku i chrzanu”.

SKŁADNIKI:

– żołądki z gęsi ok. 500g
– ciasto francuskie – 1 płat
– śliwki węgierki lub powidła śliwkowe 3-4 łyżki
– świeży tarty chrzan – 1 mała łyżeczka
– zielony groszek mrożony
– sól , pieprz
– serek mascarpone
– 50g masła
– 1 cebula

PRZYGOTOWANIE: Gęsie żołądki gotujemy w bulionie warzywnym do miękkości. Obieramy cebulę , kroimy ją w pióra, żołądki kroimy w cienkie plasterki, rozpuszczamy masło i dusimy na nim pokrojone żołądki z cebulą.Gdy cebula będzie zeszklona dodajemy konfiturę śliwkową, kilka łyżek bulionu warzywnego oraz 2-3 łyżki serka mascarpone. Całość doprawiamy do smaku pieprzem i solą i dusimy przez kilka minut do zredukowania sosu.
Ciasto francuskie kroimy w paski o wymiarach 3×10 cm, łączymy ze sobą krótszymi bokami tworząc obręcze. Pieczemy w temperaturze 200 st.c przez 15 minut.

Mus z groszku:
Zielony groszek gotujemy w osolonej wodzie. Po ugotowaniu groszek odcedzamy i blendujemy na gładką masę. Do groszku dodajemy 1 łyżeczkę startego chrzanu dla zaostrzenia smaku. Przyprawiamy solą.

Uduszone żołądki wkładamy w upieczone obręcze z ciasta francuskiego, posypujemy z wierzchu startym oscypkiem i zapiekamy do roztopienia się sera.
Następnie podlewamy je przygotowanym sosem śliwkowym oraz dodajemy odrobinę musu z zielonego groszku.

W pierwszą sobotę października (04.10.) w naszym kulinarnym programie przyrządziliśmy: Dynie w sosie śmietanowym.

SKŁADNIKI:

500d miąższu z dyni
dwie duże cebule
1 papryka czerwona, 1 papryka żółta, 1 papryka zielona
bulion warzywny
śmietana 3/4 szklanki
1-2 ząbki czosnku
1 surowe żółtko
sól, pieprz
starta gałka muszkatołowa
łyżka soku z cytryny

PRZYGOTOWANIE: Miąższ z dyni kroimy w grubą kostkę, cebulę pokroić w pół plasterki a pozbawioną gniazd nasiennych paprykę w cienkie paski. W rondlu stopić masło, zeszklić na nim cebulę, dodać paprykę, chwilę smażyć razem a gdy papryka zmięknie dodać dynię. Skropić bulionem wymieszać, chwilę dusić na niewielkim ogniu, doprawić do smaku pieprzem, gałką muszkatołową i cukrem. Usiekany czosnek utrzeć z solą. Śmietanę rozkłócić z żółtkiem. czosnkiem i sokiem z cytryny, wlać do rondla, wymieszać, mocno podgrzać ( nie gotować), doprawić do smaku . Podawać z pieczywem lub ryżem.

W sobotę (27.09.) na naszej antenie przyrządzaliśmy: Kulebiak z grzybami i kapustą w cieście ziemniaczanym:

Składniki

  • grzyby suszone 30 dkg
  • kapusta kiszona
  • ziemniaki 1 kg
  • mąka pszenna 1 szklanka
  • jajka 2 szt
  • boczek wędzony – 30 dkg
  • orzechy włoskie
  • por (białe części)
  • natka pietruszki
  • sól, pieprz
  • masło

Przygotowanie farszu

Grzyby moczymy w gorącej wodzie (ok. 3 szklanki) i odstawiamy na 30-40 minut.
Kapustę kiszoną gotujemy w małej ilości wody przez mniej więcej pół godziny – pamiętajmy o tym, aby kapusta nie była dogotowana do końca.
Na patelni rozgrzewamy niewielką ilość oleju i smażymy drobno pokrojony w kostkę boczek. Po wytopieniu dodajemy pokrojony w plasterki por i dusimy do zeszklenia często mieszając.
Następnie dodajemy podgotowaną kapustę, którą wcześniej drobno posiekaliśmy oraz pokrojone w słupki namoczone grzyby. Wszystkie składniki łączymy i dusimy podlewając wodą z grzybów przez 20-30 minut. Na koniec duszenia dodajemy posiekaną natkę pietruszki oraz pokruszone orzechy włoskie.
Jeżeli nasz farsz będzie za rzadki możemy zagęścić go pokruszonym chlebem razowym (bez skórki).

Ciasto

Obrane ziemniaki gotujemy w osolonej wodzie przez ok. 15 minut (ziemniaki nie mogą być do końca ugotowane). Po ostygnięciu przeciskamy je przez praskę, dodajemy mąkę i jajka. Doprawiamy do smaku. Masę dokładnie wyrabiamy.

Przygotowujemy naczynie żaroodporne o wysokości ok. 5-7cm i smarujemy dokładnie masłem. Oddzielamy 3/4 ciasta, dno naczynia i jego boki wykładamy ciastem ziemniaczanym tworząc warstwę ok. 1-2 cm. Wykładamy przygotowany wcześniej farsz. Pozostałą ilość ciasta rozwałkowujemy na placek o grubości 1 cm i przykrywamy nim nasz pieróg zaciskając brzegi.
Pieczemy w rozgrzanym do 180 st. C piekarniku przez ok. 40 minut.

Życzymy smacznego.

W kolejnym odcinku naszego kulinarnego programu „Garniec Smaków”, w sobotę 20 września, przygotowywaliśmy na naszej antenie filet z indyka nadziewany grzybami, pestkami dyni oraz wędzonym boczkiem.

SKŁADNIKI:

  • filet z indyka 1 kg
  • grzyby suszone 30 dkg
  • pestki dyni 0,5 szklanki
  • cebula 1 szt – duża
  • boczek wędzony surowy 15 dkg
  • bułka tarta 2 łyżki
  • jajko 1 szt
  • sól, pieprz
  • łyżka miodu

Przygotowanie farszu: Zalewamy grzyby dwoma szklankami gorącej wody i moczymy je przez ok. 30 minut.
W tym czasie skroimy cebulę w drobną kostkę oraz boczek wędzony. Na rozgrzaną patelnię wylewamy łyżkę oleju i podsmażamy boczek. Dodajemy pokrojoną cebulę i dusimy całość aż do zeszklenia cebuli. Następnie odsączamy grzyby ( nie wylewamy wody), kroimy je w drobną kostkę i dodajemy do cebuli i boczku. Całość smażymy przez ok. 5-10 na średnim ogniu ciągle mieszając. Po tym czasie dodajemy ok 100 ml wody z moczonych grzybów oraz pestki dyni i dusimy bez przykrycia przez 15 – 20 minut aż płyn odparuje. Doprawiamy całość do smaku solą i pieprzem. Jeżeli nasz farsz będzie jeszcze zbyt rzadki możemy dodać bułkę tartą do zagęszczenia. Jeżeli natomiast będzie zbyt gęsty możemy użyć wody z moczonych grzybów.
Na sam koniec dodajemy jedno jajko , dokładnie mieszamy całość i smażymy aż jajko się zetnie. Patelnię zdejmujemy z pieca do ostygnięcia – farsz jest gotowy.

Przygotowanie fileta: Filet z indyka myjemy dokładnie pod ciepłą wodą i pozbawiamy go błon. Następnie suszymy na kuchennym papierowym ręczniku i przecinamy w poprzek na pół pamiętając o tym aby nie dociąć go do końca. Rozkładamy naciętego fileta i pod folią spożywczą delikatnie rozbijamy. Przyprawiamy pieprzem i solą a następnie rozkładamy przygotowany farsz na rozbitym filecie,
po czym zwijamy go w rulon i zawijamy w aluminiową folię jak „cukierek” pamiętając o zawinięciu końców folii. Zawiniętą roladę wkładamy do dotującego się wywaru i gotujemy przez ok.15 minut. Po wyciągnięciu rozwijamy ją , smarujemy cienko miodem i obsmażamy z każdej strony na rozgrzanym oleju.

Przygotowanie sosu: Świeże borowiki dokładnie myjemy większe grzyby kroimy na mniejsze części wzdłuż. Roztapiamy łyżkę masła i dusimy na niej grzyby przez ok. 10 minut następnie dodajemy 100ml wody z moczonych wcześniej suszonych grzybów i dusimy bez przykrycia do odparowania płynu. Przyprawiamy solą i pieprzem, dodajemy 100ml słodkiej śmietany i redukujemy sos do pożądanej gęstości.

Roladę kroimy w poprzek w grube plastry i podlewamy sosem z borowików. Podajemy z ziemniakami i sałatką z czerwonych pomidorów.

W sobotę 13 września w naszym kulinarnym programie przygotowaliśmy „kurki w sosie serowym”.

SKŁADNIKI:

  • 1 kg kurek
    2 duże cebule
    150g wędzonego boczku
    200g żółtego twardego sera
    łyżka smalcu
    łyżka masła
    słodka śmietana
    sól, pieprz

PRZYGOTOWANIE: Kurki dokładnie myjemy i odstawiamy je w chłodne miejsce zalewając mlekiem. Moczymy je ok 2-3 godziny. Następnie na patelni rozpuszczamy smalec na który wrzucamy wymoczone kurki – większe grzyby kroimy na pół. Dusimy je na dużym ogniu cały czas mieszając ok. 10 minut. Następnie kroimy w drobną kostkę boczek oraz cebulę. Podsmażamy boczek a następnie dodajemy cebulę i szklimy ją zmniejszając ogień. Do całości na patelnię wlewamy 0,5 szklanki wywaru warzywnego i dusimy całość na małym ogniu ok. 20-30 minut. W tym czasie rozpuszczamy w rondelku masło i dodajemy starty na grubej tartce żółty ser. Pamiętajmy aby ciągle mieszać ser żeby się nie przypalił. Kiedy ser jest rozpuszczony dodajemy śmietanę, doprawiamy do smaku solą i pieprzem i redukujemy sos na małym ogniu. Gdy sos zgęstnieje mieszamy go z uduszonymi grzybami i całość mieszamy. Tak przygotowane danie podajemy jako ciepłą przystawkę lub jako danie główne z puree ziemniaczanym oraz sałatką z pomidorów.

W pierwszym po wakacyjnym odcinku nasze kulinarnego programu w sobotę 6 września przygotowywaliśmy na naszej antenie cukinie faszerowaną kaszą gryczaną w sosie grzybowym.

SKŁADNIKI:

  • 1 średnia cukinia
  • 1 oscypek
  • kasza gryczana 100g
  • pomidor suszony w oleju
  • podgrzybek świeży 50g
  • 1 cebula mała
  • śmietana słodka 31% 100ml
  • sól, pieprz
  • łyżka masła

PRZYGOTOWANIE: Kaszę gryczaną zalać wodą i zagotować a następnie uprażyć ok. 15 minut. Cukinię umyć, obrać i wydrążyć gniazda nasienne. Przygotowanie farszu: Oscypka zetrzeć, a pomidory pokroić w pół
centymetrowe paski. Uprażoną kaszę, pokrojone pomidory i starty oscypek mieszamy razem i doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Tak przygotowanym farszem nadziewamy cukinię i posypujemy ją z wierzchu startym oscypkiem. Gotową cukinię zapiekamy w piecu w temperaturze 180 st.c przez 15 minut. Przygotowanie sosu: Cebulę kroimy w drobną kostkę i podsmażamy ją na roztopionym maśle. Dodajemy pokrojone w kostkę grzyby i dusimy razem do miękkości.
Następnie dolewamy śmietanę i redukujemy nasz sos aż zgęstnieje. Gotową cukinię polewamy przygotowanym sosem grzybowym. Życzymy smacznego!

W sobotę (21.06.) nasz szef kuchni polecił nam szyję gęsi z kaszą jaglaną i podrobami!

SKŁADNIKI:

  • gęsie podroby,
  • szklanka kaszy jaglanej
  • mała cebula
  • łyżka masła lub gęsiego smalcu
  • 3 szklanki bulionu z kury
  • sól, pieprz
  • łyżka majeranku

CZAS PRZYGOTOWANIA:

  • marynowanie 30-40 minut
  • przygotowanie 40-50minut
  • duszenie 40-45 minut

PRZYGOTOWANIE: Z gęsiej szyi ściągnąć skórę i natrzeć ją solą i majerankiem, zostawić na kilkanaście minut w lodówce. Gęsią szyję i żołądek ugotować w bulionie, miękkie wyjąć i udusić. Umytą kaszę zalać gorącym bulionem (dwie szklanki), zostawić, by napęczniała. Z szyi obrać mięso i drobno pokroić. Usiekaną cebulę zeszklić na gęsim smalcu (lub na maśle), dodać usiekane mięso, drobno pokrojony żołądek i usiekaną wątróbkę. Chwilę smażyć razem, po czym połączyć z kaszą, dodać sól, pieprz i pozostały majeranek. Dokładnie wymieszać i nadziać skórę z gęsiej szyi, zaszywając ją z obu stron. Następnie obsmażyć ją z obu stron na gęsim smalcu do rumianego koloru, ułożyć w rondlu, zalać pozostałym gorącym bulionem i doprowadzić do wrzenia. Dusić pod przykryciem na małym ogniu, przez około 20/30 minut. Podawać na gorąco z powstałym sosem lub na zimno z sosami pikantnymi.

W sobotę (14.06.) wraz z szefem kuchni restauracji „Gospoda Złoty Garniec” przygotowywaliśmy „pulardę po myśliwsku”.

SKŁADNIKI:

  • pularda 1,5kg
  • szynki wędzonej 100g
  • pomidorów 500g
  • ziemniaków 500g
  • papryka ostra (2 szt.)
  • cytryna (3 szt.)
  • główka czosnku
  • białe wytrawne wino 100g
  • masło 50 g
  • smalec 50 g
  • cebula (1 szt.)
  • zielony groszek 250 g
  • Do smaku: ziele angielskie, listek laurowy, lebiodka, bazylia, sól, pieprz

PRZYGOTOWANIE: Podzielić pulardę na porcje, przyprawić solą, pieprzem, częścią czosnku, ziołami, włożyć do naczynia, skropić obficie sokiem cytrynowym. Odstawić na dwie godziny do maceracji. W rondlu rozpuścić masło i smalec, obsmażyć pulardę na rumiano, dodać obrane ze skórki pomidory, pokrojoną w kostkę resztę czosnku i drobno pokrojoną cebulę, zioła, wino, dopełnić wodą około szklanki (ok. 250ml). Dusić 40 minut na wolnym ogniu. Dorzucić drobno pokrojoną papryczkę, szynkę w kostkę, ugotowane ziemniaki w plasterkach i zielony groszek. Gotować razem ok. 10 minut. Smacznego!

W sobotę (07.06.) na naszej antenie przygotowywać będziemy marynowane filety z kaczki!

SKŁADNIKI:

  • piersi kaczki ok.900 g
  • 2 czerwone cebule
  • 2 pomarańcze
  • 2-3 ząbki czosnku,
  • łyżeczka świeżego drobno usiekanego imbiru
  • łyżka miodu
  • ćwierć łyżeczki mielonego jałowca
  • kieliszek czerwonego wytrawnego wina
  • sól
  • pieprz
  • 2 łyżki masła
  • 2-3 krople oleju sezamowego
  • łyżeczka mąki kukurydzianej

MARYNATA:

  • kieliszek koniaku
  • ćwierć łyżeczki startej skórki
  • cytrynowej
  • łyżeczka octu balsamico

PRZYGOTOWANIE: Piersi kaczki umyć, osuszyć, ułożyć w salaterce. Dokładnie wymieszać koniak z otartą skórką i octem, polać mięso, przykryć, wstawić na godzinę do lodówki. SOS: w rondelku stopić łyżeczkę masła, wrzucić posiekaną cebulę, chwilę smażyć mieszając, posypać jałowcem, dodać miód i imbir, wlać wyciśnięty z pomarańczy sok oraz wino i gotować na średnim ogniu, doprawić solą i pieprzem, zdjąć z ognia.
Na patelni stopić masło, usmażyć piersi kaczki z każdej strony(ok 8-10 minut). Usmażone piersi ponacinać (nie do końca) w cienkie plastry, ponownie ułożyć na patelni, skropić olejem sezamowym i chwilę podgrzewać. Podgrzać sos, wlać rozdrobnioną – z łyżką zimnej przegotowanej wody – mąkę kukurydzianą i podgrzewać mieszając, aż sos zgęstnieje.Podawać z duszoną kapustą i kluseczkami. Smacznego!

W ostatnią sobotę maja (31.05.) przyrządziliśmy na grillu łososia z dipem bazyliowym.

SKŁADNIKI:

  • łosoś
  • pieprz cytrynowy
  • kolendra
  • lubczyk
  • oliwa z oliwek

DIP:

  • jogurt naturalny 1 szklanka
  • ser feta 200 g
  • 2 sztuki pomidorów
  • świeża bazylia
  • sól, pieprz

PRZYGOTOWANIE: Czyścimy łososia, obcinamy płetwy, głowę i kroimy w dzwonki o grubości ok. 3-4 cm. Pokrojone dzwonki myjemy pod bieżącą wodą i odsączamy wodę układając rybę na ręczniku papierowym. Przyprawiamy naszego łososia mieszanką przypraw, nacierając z każdej strony. Następnie wkładamy do naczynia, przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy do lodówki na godzinę. W tym czasie zajmiemy się przygotowaniem dipu.
Ze sparzonych pomidorów, zdejmujemy skórkę oraz usuwamy gniazda nasienne. Do pokrojonego w kostkę sera feta, dodajemy jogurt, pomidory oraz bazylię. Całość miksujemy na jednolitą masę. Przyprawiamy do smaku. Po zamarynowaniu łososia przystępujemy do grillowania, pamiętając, aby uprzednio nasmarować ruszt oliwą, wtedy ryba nie przywrze nam do rusztu. Dzwonki pieczemy z każdej strony ok. 5 minut. Gotową rybę podajemy z przygotowanym wcześniej dipem. Jako dodatek proponujemy grillowane warzywa. Życzymy smacznego.

W sobotę (24.05.) w programie kulinarnym „Garniec Smaków” przygotowywaliśmy kilka rodzajów warzyw z grilla. Oto nasze propozycje:

Grillowany bakłażan z serem feta:

Grillowane suszone warzywa:

Grillowane pieczarki z serem pleśniowym:

Grillowane karczochy:

Grillowana pietruszka w miodzie:

Dipy do grillowanych warzyw:

Smacznego!

W trzecią sobotę maja (17.05.) na naszej antenie przygotowywaliśmy karkówkę z grilla z dipem czosnkowym.

SKŁADNIKI

  • Karkówka
  • marynata (olej rzepakowy, miód, papryka słodka, musztarda rosyjska
  • dip (śmietana kwaśna, czosnek)
  • sól
  • pieprz

PRZYGOTOWANIE: Karkówkę kroimy w 1,5 – 2 cm plastry. Plastry rozbijamy , nacinamy włókna na obrzeżach steku żeby mięso podczas pieczenia nie kurczyło się. Następnie przyrządzamy marynatę. do oleju dodajemy miód (2-3 łyżki), kilka łyżek musztardy oraz słodką sproszkowaną paprykę. Wszystkie składniki mieszamy do powstania jednolitej masy. Rozbite mięso obtaczamy w marynacie i dodajemy gałązkę świeżego rozmarynu. Steki pozostawiamy w naczyniu i owijamy je spożywczą folią. Steki powinny marynować się od kilku do kilkunastu godzin trzymając je w lodówce. Po zamarynowaniu pieczemy na rozgrzanym grillu 5-6 minut z każdej strony stale przewracając. Następnie przesuwamy naszą karkówkę nad słaby żar aby mięso dochodziło do oczekiwanej miękkości. Przed podaniem przyrządzamy dip. Kwaśną śmietanę mieszamy ze zmiażdżonym czosnkiem, przyprawiamy solą i pieprzem. Życzymy smacznego!

W sobotę (10.05.) na naszej antenie polecaliśmy tradycyjną potrawę pochodzącą z okolic Jury Krakowsko-Częstochowskiej czyli… popularne pieczonki!

SKŁADNIKI (garnek ok. 5 l):

  • 3 kg ziemniaków
  • 0,6 kg kiełbasy
  • 0,2 kg boczku wędzonego
  • 50 ml oleju
  • 4 cebule
  • 3 buraki
  • 3 marchewki
  • liście kapusty
  • sól, pieprz

PRZYGOTOWANIE:

Myjemy i obieramy warzywa. Kroimy składniki:

  • ziemniaki w talarki ok 1 cm szerokości i potem na ćwiartki, mniej więcej jak do zupy,
  • kiełbasę i boczek w plastry ok 0, 5 cm,
  • buraczki w ćwiartki talarów, ale cieńsze niż ziemniaki
  • cebulę w półksiężyce
  • marchew w talarki

Dno garnka polać olejem i wyłożyć liśćmi z kapusty oraz boczkiem. Następnie układać warstwami na przemian warzywa z wędliną – ziemniaki, marchew, buraki, cebula, kiełbasa, boczek. Przed warstwą wędlin, warstwę jarzyn porządnie przyprawić. Warstwy układamy do końca składników lub miejsca w garnku. Na wierzch kładziemy liście kapusty i garnek zamykamy. Wypełniony garnek odstawiamy na parę minut, następnie luzujemy zamknięcie i wylewamy resztki ociekłej wody. Piec w ognisku, na żarze lub małym ogniu przez ok. 40 min. Po wyjęciu z ogniska garnkiem trzeba potrząść, aby składniki się trochę wymieszały. Podawać na talerze. Jak nikt nie patrzy podjadać prosto z gara, bo wtedy są jeszcze lepsze – szczególnie te lekko przypalone. Można popijać lub polać kefirem albo maślanką. Smacznego!

W ostatnią sobotę (26.04.) kwietnia w naszym kulinarnym programie polecaliśmy: królika w śmietanie na dziko.

SKŁADNIKI:

  • tusza królicza
  • 20 dkg boczku wędzonego
  • łyżka smalcu
  • łyżka mąki
  • szklanka śmietany 18%
  • sól, pieprz

MARYNATA:

  • 3 łyżki octu
  • szklanka wody
  • 2 cebule
  • liście laurowe
  • ziele angielskie
  • pieprz w ziarnach
  • ziarno jałowca
  • łyżeczka cukru

PRZYGOTOWANIE: Marynatę wymieszać, zagotować razem z krojoną cebulą, pozostawić do wystygnięcia. Do zimnej marynaty wsadzić tusze królika pokrojoną na elementy.
Pozostawić na 2-3 dni obracając w zalewie nasze mięso. Po 2-3 dniach wyjąć naszego królika, osuszyć, zrobić niewielkie nacięcia w mięsie i włożyć pokrojony na drobną kostkę boczek wędzony. Tak gotowe mięso obsmażyć na patelni na dobrze rozgrzanym smalcu. Przełożyć do brytfanki, delikatnie osolić, popieprzyć podlać szklanką wody i włożyć do piekarnika na półtorej godziny w temperaturze 180 – 190 stopni. Podczas pieczenia często obracać mięso i podlewać, w razie potrzeby podlać jeszcze wodą. Po upieczeniu wyjąć brytfankę z pieca, wyjąć mięso i przecedzić nasz smak do rondla. Śmietanę wymieszać z łyżką mąki i podprawić nasz smak, tak aby powstał nam gęsty sos o jednolitej konsystencji. Gotować jeszcze 5 min., doprawić solą, pieprzem, dodać naszego królika do sosu i jeszcze podusić na delikatnym płomieniu. Tak przygotowanego królika można podawać z makaronem szerokim i warzywami gotowanymi.

W sobotę (19.04.) przygotowaliśmy na naszej antenie dwie wielkanocne potrawy: jajka faszerowane oraz postny żurek.

PRZYGOTOWANIE: Jajka gotujemy ma twardo tj. ok. 8-10 min, obieramy ze skorupek, a następnie kroimy wzdłuż. Wyjmujemy żółtka i ucieramy je z różnymi dodatkami. Tak przygotowanym farszem napełnić białka. Jeśli przygotowujemy jajka w skorupkach ( na ciepło ) wówczas ucierać można również białko, po czym nadziać i zapiec lub podsmażyć na maśle pod przykryciem. Do dekorowania faszerowanych połówek jaj znakomicie nadają się miniaturowe kolby kukurydzy, nadziewane oliwki, marynowane szalotki, małe peperoni, ziarenka marynowanego zielonego pieprzu.

Jajka z tuńczykiem:

  • 6 ugotowanych na twardo jajek
  • 1 puszka tuńczyka
  • sól , pieprz
  • łyżka majonezu

Tuńczyka połączyć z żółtkami  (zmielić) dodać majonez, doprawić do smaku solą i pieprzem. Tak powstałym farszem nadziewamy białka.

Jajka z łososiem:

  • 4 ugotowane jajka na twardo
  • 50 g wędzonego łososia
  • 4 łyżki gęstego majonezu
  • łyżeczka soku z cytryny
  • sól ,pieprz

Żółtka połączyć z łososiem (zmielić) dodać majonez i sok z cytryny, doprawić do smaku. Tak powstałym farszem nadziewamy białka.

Jajka z pieczarkami:

  • 6 ugotowanych jajek na twardo
  • 250 g pieczarek
  • 1 cebula
  • łyżka siekanej cebuli
  • sól ,pieprz
  • łyżka siekanej pietruszki

Na maśle podsmażyć pieczarki i cebulę, farsz połączyć z żółtkami (zmielić) doprawić do smaku solą i pieprzem. Powstałym farszem nafaszerować białka.

SKŁADNIKI:
Zakwas:

  • 100g żytniej mąki razowej
  • kawałek skórki razowego chleba
  • 2 ząbki czosnku

Składniki te zalać 2 szklankami letniej przegotowanej wody, zostawić w ciepłym miejscu na 4-5dni, aż uzyska przyjemny zapach i kwaśny smak. Im dłużej zakwas stoi, tym staje się kwaśniejszy.

Żur:

  • dwie pietruszki
  • pół selera
  • jedna marchew
  • dwa ząbki czosnku
  • 100g suszonych grzybów
  • pół szklanki gęstej kwaśnej śmietany

PRZYGOTOWANIE: Obrane warzywa pokroić, dodać umyte, suszone grzyby i zalać dwoma szklankami gorącej wody , gotować na niewielkim ogniu, aż grzyby będą miękkie. Wywar przecedzić, grzyby pokroić w cienkie paseczki. Przygotowany zakwas wlać do garnka. Rozprowadzić gorącym wywarem. Wrzucić pokrojone grzyby. Podgrzewać na niewielkim ogniu, od czasu do czasu mieszając. Śmietanę dokładnie wymieszać z roztartym z solą czosnkiem, wlać do zupy i wymieszać.

 

 

 

 

 

W sobotę (12.04.), w naszym programie kulinarnym „Garniec Smaków” polecaliśmy: „Cebulę faszerowaną baraniną i warzywami z sosem wielkanocnym”.

SKŁADNIKI:

  • udziec barani ok 2 kg
  • cebula 8 szt
  • cukinia, por, papryka , marchewka, jajko, bułka tarta, ser żółty
  • sól,pieprz,czosnek, papryka słodka, świeża mięta

SOS WIELKANOCNY:

  • ugotowane jajka 4 szt, sok z cytryny, 150 ml śmietany 18%, 100 ml majonez, szczypiorek, natka pietruszki, 2 łyżki chrzanu, sól, cukier puder

PRZYGOTOWANIE: Baraninę oczyścić z błon, tłuszczu i wyciąć kość. Mięso pokroić na drobne kawałki, doprawić solą, pieprzem i czosnkiem pozostawić na ok 1 godzinę w lodówce. Cebule obrać, odciąć po 0,5 cm z obu stron i wrzucić na gotującą się wodę na ok 5 min. Wyjąć z rondla, przestudzić i wypchnąć ze środka tak, aby nam pozostały ładne okrągłe pierścienie gotowe do faszerowania. Na patelni na rozgrzany tłuszcz dodajemy warzywa drobno skrojone w kostkę, podsmażamy, następnie dodajemy zmieloną baraninę, wszystko wysmażamy do momentu odparowania nam wody z patelni, doprawiamy do smaku, pozostawiamy do przestygnięcia. Po wystygnięciu farszu dodajemy całe surowe jajko i trochę bułki tartej. Do naszych pierścieni z cebuli upychamy farsz dokładnie wypełniając środek. Na wierzchu posypujemy serem żółtym, wkładamy do piekarnika na ok 20 min. w temperaturze 150 stopni.
SOS WIELKANOCNY:
Żółtka utrzeć z sokiem z cytryny na gładką masę. Dodać śmietanę 18% i majonez, dokładnie wymieszać. Szczypiorek i natkę drobno siekamy, dodajemy do sosu. Dokładamy 2 łyżki chrzanu, drobno zsiekane białka. Posolić, dodać trochę cukru pudru, wymieszać wszystko razem dokładnie i pozostawić w lodówce.

Podawać z plackami ziemniaczanymi z dynią i marchwią oraz z burakami zasmażanymi.

W pierwszą sobotę kwietnia (05.04.) przygotujemy: „udziec barani, nadziewany i pieczony”. Potrawę poleca szef kuchni restauracji „Gospoda Złoty Garniec” – Maciej Kowalkowski.

SKŁADNIKI:

  • udziec barani 3-4 kg
  • wątroba jagnięca ok.0,5 kg
  • borowik cały,
  • boczek wędzony,
  • cebula,
  • bułka tarta,
  • masło,
  • 2 jajka,
  • natka pietruszki,
  • szklanka czerwonego wytrawnego wina,
  • sól, pieprz, gałka muszkatołowa, czosnek, liście laurowe ,ziele angielskie, miód 2 łyżki do smaku.

Na filmie podpowiadamy, jak prawidłowo związać naszą pieczeń przed włożeniem do piekarnika:

PRZYGOTOWANIE: Mięso wyczyścić z błon i tłuszczu, natrzeć solą, pieprzem, czosnkiem pozostawić na 3-4 godziny. Przygotować nadzienie: wątróbkę i ugotowane grzyby zmiksować, podsmażyć boczek z cebulą, dodać do zmiksowanej masy, dodać całe jajka, siekaną natkę pietruszki, bułkę tartą doprawić do smaku. Udziec rozciąć na pół, nie docinając do końca. Doprawić w środku solą, pieprzem, czosnkiem, rozłożyć naszą masę na całej powierzchni, złożyć ponownie i związać sznurkiem tak aby nie wypadł nam farsz z środka. Obsmażyć nasze mięso na patelni z każdej strony, przełożyć do brytfanki, podlać czerwonym winem i wodą, dodać liście, ziele, miód, gałkę, wsadzić do pieca na ok. 90-120 minut, na temperaturę 170-180 stopni. Często podlewając i obracając. Po wyciągnięciu mięsa przecedzić smak, delikatnie zaciągnąć mąką, doprawić do smaku. Mięso kroić na plastry, polewać naszym sosem. Podawać z smażonymi ziemniakami z rozmarynem i fasolką szparagową.

W ostatnią sobotę marca (29.03.), szef kuchni Maciej Kowalkowski poleca: „jesiotra w cieście francuskim ze szpinakiem i warzywami, podanego z sosem z sera pleśniowego.

SKŁADNIKI:

  • jesiotr
  • ciasto francuskie
  • świeży szpinak w liściach
  • papryka, marchewka, seler, burak
  • sól, pieprz cytrynowy, jajko
  • ser pleśniowy (lazur)
  • majonez
  • jogurt naturalny
  • cytryna
  • szczypiorek
  • oliwka z oliwek
  • czosnek

PRZYGOTOWANIE: Jesiotra czyścimy z płetw odcinamy głowę, ogon, wycinamy kręgosłup, i kroimy na 6-8 kawałków. Doprawiamy solą, pieprzem cytrynowym i sokiem z cytryny. Odstawiamy na ok. 30 minut. W tym czasie kroimy nasze warzywa w paski i podsmażamy na oliwie z oliwek a pod koniec dodajemy liście szpinaku przelane wrzątkiem na sitku, doprawiamy solą, pieprzem i czosnkiem. Rybę obsmażamy delikatnie z obu stron i pozostawiamy do wystygnięcia. Na płat rozwałkowanego ciasta francuskiego układamy obsmażoną rybę, a na nią nasze warzywa nie przesadzając z ilością, składamy ciasto na pół zlepiając brzeg ciasta, pozostawiając otwarte boki. Roztrzepanym jajkiem smarujemy wierzch ciasta i tak przygotowaną rybę wkładamy do pieca na 40 minut w temperaturze 160 stopni. W tym czasie, w misce mieszamy majonez, jogurt, ser pleśniowy na jednolitą masę, dodając na koniec siekany szczypiorek, doprawiamy solą, sokiem z cytryny i pieprzem cytrynowym.

W dniach 28-03.03, tak przygotowaną potrawę będzie można spróbować w restauracji „Gospoda Złoty Garniec”.

W sobotę (22.03.) Polecaliśmy na antenie „filet z halibuta w wiórkach kokosowych z sosem słodko – kwaśnym oraz salsą”.

SKŁADNIKI:

  • halibut (ok. 1,20-1,40 kg)
  • jajka
  • mąka, wiórka kokosowe do panierowania
  • sól, pieprz, cytryna do smaku
  • olej do smażenia

SOS:

  • por, ketchup, łyżka miodu, łyżka octu winnego
  • 200 ml. bulionu warzywnego
  • łyżka mąki ziemniaczanej
  • 2 łyżki wiśniówki
  • sól, pieprz do smaku

SALSA:

  • mango
  • pomidory koktajlowe
  • świeża mięta
  • oliwka z oliwek

PRZYGOTOWANIE: Rybę czyścimy z płetw, oskrzeli i kręgosłupa. Filet dzielimy na porcje ok 200 g. Nacieramy solą, pieprzem i skrapiamy sokiem z cytryny. Pozostawiamy na ok 30 min. Następnie obtaczamy rybę w mącę, roztrzepanym jajku i wiórkach kokosowych. Tak przygotowaną rybę pozostawiamy do obeschnięcia naszej panierki na ok 30 min. Pora czyścimy, drobno kroimy, podsmażamy na maśle, dodajemy ketchup, miód, ocet winny oraz bulion i gotujemy ok. 10 minut na małym ogniu. Mąkę ziemniaczaną rozrabiamy w małej ilości wody, dodajemy do sosu i gotujemy jeszcze ok. 2-3 minut. Dodajemy wiśniówkę, sól, pieprz do smaku. Mango obieramy ze skóry, kroimy w drobną kostkę, dodajemy pomidory koktajlowe przekrojone na cztery części oraz liście mięty, dolewamy oliwki z oliwek, wszystko razem mieszamy. Rybę smażymy na patelni z olejem z obu stron pilnując, żeby nie spalić panierki z kokosa na rybie. Gotową rybę przekładamy na talerz posypujemy naszą salsą osobno podajemy sos.

Tą potrawę w pierwszy weekend wiosny (21-23.03.), będzie można spróbować w Restauracji „Gospoda Złoty Garniec”.

W sobotę (15.03.), szef kuchni Maciej Kowalkowski poleca nam „pstrąga nadziewanego warzywami i bakaliami w szynce parmeńskiej”

SKŁADNIKI:

  • pstrąg
  • por
  • papryka świeża
  • cukinia
  • cebula
  • pieczarki
  • migdały (płatki)
  • orzechy włoskie
  • szynka parmeńska
  • cytryna, sól, pieprz do smaku
  • czosnek
  • awokado
  • majonez oraz kilka kropli sosu tabasco

PRZYGOTOWANIE: Patroszymy pstrąga, myjemy, oczyszczamy, odcinamy płetwy, wycinamy kręgosłup wraz z ośćmi. Rybę nacinamy w kilku miejscach oprószamy solą, pieprzem, skrapiamy sokiem z cytryny i wkładamy na godzinę do lodówki. Warzywa kroimy nie za drobno, przesmażamy na maśle, doprawiamy solą i pieprzem. Po przestygnięciu dodajemy migdały oraz orzechy lekko posiekane i wszystko mieszamy. Farszem nadziewamy rybę i owijamy plastrami szynki parmeńskiej. Obsmażamy z obu stron, przekładamy na brytfankę wyłożoną folią, skrapiamy oliwką i wkładamy do pieca na ok 20-25 min i pieczemy w temperaturze 150-160 stopni. SOS: wszystkie składniki wkładamy do miski i miksujemy lub ugniatamy na jednolitą masę na koniec doprawiamy sokiem z cytryny i sosem tabasco.

Takiego pstrąga będą mogli Państwo zjeść w „Gospodzie Złoty Garniec” w dniach 14-16.03.2014. Potrawa będzie podawana z grillowanym bakłażanem z serem feta i miętą. Smacznego!

W kolejnym (08.03.) odcinku naszego kulinarnego programu „Garniec Smaków”, przygotowaliśmy: „dorsza w cieście piwnym z brokułami w sosie serowym i ciecierzycą”

SKŁADNIKI:

  • dorsz
  • jajka, mąka, woda mineralna, sól, pieprz, piwo
  • brokuły
  • ciecierzyca
  • śmietana 30%
  • ser żółty, ser pleśniowy(lazur), cytryna

PRZYGOTOWANIE: Filet z dorsza solimy,pieprzymy, skrapiamy sokiem z cytryny i pozostawiamy na ok. 30 min.
Ciasto: mąkę, jajka, oraz wodę mineralną mieszamy w misce na jednolitą masę, na koniec dolewamy trochę piwa i lekko solimy. Do naszego ciasta wkładamy fileta z dorsza lekko oprószonego mąką i przekładamy na rozgrzany tłuszcz na patelni. Smażymy z obu stron na ładny złocisty kolor.
SOS: do rondla przelewamy śmietanę 30%, dodajemy ser żółty i ser pleśniowy lekko gotujemy i doprawiamy do smaku, i czekamy aż sos nam lekko zgęstnieje. Z brokuła odcinamy kwiaty od łodygi gotujemy na lekko osolonej wodzie starając się nie rozgotować go. Układamy dorsza, dodajemy brokuły, gorącą ciecierzyce i delikatnie polewamy naszym sosem.

Aby spróbować tej potrawy, zapraszamy w ten weekend (08-09.03.) do restauracji „Gospoda Złoty Garniec”.

W pierwszą sobotę marca (01.03.), szef kuchni Maciej Kowalkowski poleca szczupaka faszerowanego warzywami w ziarnach słonecznika podanego w sosie koperkowo – cytrynowym:

SKŁADNIKI:

  • szczupak (1 szt.)
  • papryka (zielona 1 szt.)
  • papryka (czerwona 1 szt.)
  • cukinia (1 szt.)
  • cebula (1 szt.)
  • ziarna słonecznika, sól, pieprz, bułka tarta, czosnek, masło, olej
  • cytryna, koperek, śmietanka 30%

PRZYGOTOWANIE: Szczupaka czyścimy z płetw, skrzeli i łusek, rozcinamy na brzuchu, wyjmujemy wnętrzności i wycinamy kręgosłup wraz z ościami nie rozcinając skóry na grzbiecie. Po wypłukaniu ryby nacieramy solą, pieprzem, czosnkiem i zostawiamy w lodówce na 1 godzinę. W tym czasie kroimy w drobną kostkę paprykę, cebulę, cukinie i podsmażamy na maśle doprawiamy solą, pieprzem i na sam koniec podsypujemy trochę bułką tartą żeby nam związało nasz farsz. Do środka ryby wkładamy nasz farsz delikatnie nacieramy rybę olejem na skórze i obsypujemy ziarnem słonecznika. Zawijamy w folie aluminiową i wkładamy do piekarnika na ok. 40 minut w temperaturze 130-140 stopni C. SOS: Do rondla wlewamy śmietankę 30% lekko gotujemy na małym ogniu pod koniec dodajemy koperek, sok z cytryny, startą skórkę z cytryny doprawiamy do smaku. Rybę kroimy w plastry układamy na talerzu i delikatnie polewamy naszym sosem. Podajemy z ziemniakami z wody i sałatkami polanymi sosem np. vinegret.

Na tak przygotowanego szczupaka zapraszamy do Gospody Złoty Garniec.

W sobotę (22.02.), w naszym kulinarnym programie polecamy: Ozorki wołowe w sosie szarym z ziemniaczkami i surówką z marchwi:

SKŁADNIKI:

  • ozorek wołowy (1 szt.)
  • włoszczyzna
  • liście laurowe, ziele angielskie, pieprz w ziarnach, sól do smaku
  • rodzynki,migdały (po 5 dag)
  • margaryna (2 łyżki)
  • mąka (1 łyżka)
  • pokruszony piernik (2 łyżki)
  • cukier (2 łyżki)
  • czerwone wino wytrawne (1/2 szklanki)
  • cytryna (1/2)
  • miód (1 łyżeczkę)

PRZYGOTOWANIE: Ozór oczyszczony zalać wodą, gotować z przyprawami i włoszczyzną do miękkości ok. 2,5-3 godzin. Pod koniec gotowania dodać sól. Miękki ozór wyjąć i pod zimną wodą zdjąć skórę, a następnie pokroić w plastry. SOS: migdały i rodzynki zalać wrzącą wodą. Napęczniałe rodzynki i obrane oraz pokrojone w paseczki migdały pozostawiamy z boku. Z margaryny i mąki sporządzić zasmażkę. Rozprowadzić dwoma szklankami chłodnego wywaru z gotowanego ozora. Dodajemy piernik, mieszamy i gotujemy. Zrumieniony cukier mieszamy z niewielką ilością wody i zabarwiamy sos. Dodajemy wino, sok z cytryny, rodzynki, migdały, miód, otartą skórkę z cytryny, gotujemy doprawiamy do smaku. Sos powinien mieć smak słodko-kwaśny oraz winno-korzenny.

W najbliższy weekend (21-23.02.) ta potrawa będzie serwowana w restauracji „Gospoda Złoty Garniec”. Smacznego!

W sobotę (15.02.), w naszym kulinarnym programie zaproponujemy wołowinę na dziko w sosie śmietanowym:

Składniki:

  • udziec wołowy (2 kg)
  • słonina (20 dkg)
  • śmietana 18% (1 l)
  • cebula (2 szt)
  • marchewka (2 szt)
  • łyżeczka cukru
  • ziele angielskie, liście laurowe, pieprz w ziarnach, jałowiec, korzeń imbiru, sól, ocet winny do smaku

Przygotowanie: Gotujemy wodę z octem, pieprzem, liściem, zielem, jałowcem, imbirem oraz z cebulą i marchewką, około 15 min. i studzimy. W naczyniu układamy pieczeń i zalewamy wodą ze wszystkimi dodatkami i pozostawiamy na 3-4 dni. Przed pieczeniem szpikujemy mięso słoniną, obsmażamy na rozgrzanym smalcu, dodajemy marchewkę i cebulę z bejcy. Podlewamy resztą bejcy i dusimy ok. 2-2,5 godziny. W czasie duszenia często podlewamy i pilnujemy, żeby mięso się nie rozsypało. Gdy mięso będzie miękkie wyjmujemy je, a pozostały sos wraz z dodatkami miksujemy i dodajemy dużą ilość śmietany 18%. Powstanie gęsty sos o wyraźnie kwaśnym smaku. Podgrzewamy go, ale nie gotujemy i doprawiamy do smaku solą i pieprzem. W restauracji „Gospoda Złoty Garniec” podamy nasze danie z plackami z kaszy gryczanej oraz burakami zasmażanymi. Do potrawy pasuje również makaron, kluski oraz warzywa ugotowane na parze.

Zapraszamy do restauracji „Gospody Złoty Garniec”, gdzie będziemy podawać naszą wołowinę w najbliższy weekend (14-16.02.)!

W sobotę (08.02.), w kolejnym odcinku naszego kulinarnego programu „Garniec Smaków”, szef kuchni restauracji „Gospoda Złoty Garniec” polecał zrazy wołowe w sosie własnym:

Składniki:

  • wołowina zrazowa (1 kg)
  • boczek wędzony (20 dag)
  • ogórki kiszone (2 szt.)
  • cebula (1 szt.)
  • marchewka (1 szt.)
  • sól, pieprz, musztarda, liście laurowe, ziele angielskie, jałowiec.

Przygotowanie: Mięso kroimy na plastry i delikatnie rozbijamy. Boczek kroimy na plastry, a ogórek, marchewkę i cebule w słupki. Rozbite mięso solimy, pieprzymy i smarujemy musztardą. W plastry boczku zawijamy ogórek, marchewkę i cebule, układamy na plastrach wołowiny i zwijamy brzegi do środka i rolujemy. Zarazy spinamy wykałaczkami lub wiążemy sznurkiem. Na rozgrzany tłuszcz kładziemy obtoczone w mące mięso i obsmażamy z każdej
strony. Następnie naszą potrawę przekładamy do rondla, zalewamy wodą, dodajemy liście, ziele angielskie, jałowiec i dusimy do miękkości. Sos doprawiamy do smaku solą, pieprzem. Nasze danie najlepiej jest podać z kluskami śląskimi i czerwoną kapustą.

W pierwszą sobotę lutego (01.02.) na naszej antenie przygotowywaliśmy polędwicę „Czarnolas”:

Składniki:

  • Polędwica wołowa (1,20-1,60 kg)
  • podgrzybek suszony (ok. 5 dag)
  • cebula (1 szt)
  • jajko (1 szt)
  • sól, pieprz, musztarda, tymianek, olej

Przygotowanie: Polędwice czyścimy, odcinamy końcówki z jednej i drugiej strony. Środkową część rozcinamy wzdłuż, pozostawiając w jednym płacie. Lekko rozbijamy grubsze miejsca oraz wyrównujemy i formujemy jednolity płat w kształcie kwadratu. Lekko solimy, pieprzymy i smarujemy delikatnie musztardą. Odcięte końcówki mielimy, dodajemy ugotowane i podsmażone grzyby z cebulą, dodajemy jajko, doprawiamy do smaku. Na płat doprawionej polędwicy wykładamy naszą masę z mięsa i grzybów, następnie rolujemy i wiążemy sznurkiem. Doprawiamy na wierzchu solą, pieprzem i smarujemy jeszcze raz musztardą. Obsmażamy na patelni, na mocno rozgrzanym tłuszczu i wkładamy do piekarnik na 200 stopni, na czas ok. 30-40 min. Można podawać z sosem grzybowym, kurkowym, ziołowym z dodatkiem ziemniaków, kaszy jęczmiennej z różnymi sałatami, warzywami gotowanymi na parze.

W trzecim odcinku naszego kulinarnego programu, w sobotę  25 stycznia, szef kuchni, Pan Maciej Kowalkowski polecił nam nogi z gęsi w pomarańczach.

Składniki:

  • nogi z gęsi (4 szt.)
  • pomarańcze (ok. 1 kg)
  • ananas (0,2 kg)
  • goździki, sól, pieprz, olej, czosnek, cynamon do smaku

Przygotowanie: Nogi musimy namoczyć a w międzyczasie przygotowujemy zaprawę z oleju, soli, pieprzu, czosnku oraz ananasa. Wszystkie te składniki należy razem zblenderować na jednolitą masę. Następnie nóżki musimy dobrze nasmarować przygotowaną zaprawą i pozostawić w lodówce na ok. 1 – 2 godziny. Po odczekaniu, należy naszą potrawę przełożyć na blachę do pieczenia zalewając resztą zaprawy, rozłożyć na niej pokrojone w plastry pomarańcze oraz dodać goździki i cynamon do smaku. Blachę należy przykryć folią aluminiową i piec ok. 1 godziny w temperaturze 180 – 200 stopni. Następnie powinniśmy zdjąć folię aluminiową i piec jeszcze ok. 30 minut w temperaturze 180 stopni. Nasze danie można podawać z ryżem, surówką z marchwi i świeżymi pomarańczami.

W kolejną sobotę stycznia (17.01.), w takcie drugiego odcinaka programu „Garniec smaków”, przygotowywaliśmy na naszej antenie roladę z perlicy

Składniki:

  • perliczka (1 szt.)
  • boczek wędzony (300 g)
  • wątróbka drobiowa (200 g)
  • jabłko (1 szt.)
  • czosnek (2 ząbki)
  • majeranek, sól, pieprz, papryka słodka

Przygotowanie: Perliczkę wraz ze skórą należy wyluzować z kości, tak by została ona w jednym płacie. Następnie, musimy rozłożyć mięso na stole i rozbić zgrubiałe miejsca tłuczkiem, posypując delikatnie wewnętrzną stronę solą, pieprzem, majerankiem oraz słodką papryką. Na tuszce rozkładamy teraz pokrojony boczek, wątróbkę i jabłko pokrojone w cząstki. Całość musimy starannie zawinąć w roladę i zawiązać sznurkiem. Kolejny etap przygotowania, to natarcie naszej rolady rozgniecionym czosnkiem z każdej strony. Tak przygotowaną roladę obsmażamy na patelni do uzyskania lekko złotawego koloru. Nasz następny krok, to przełożenie naszego dania na blachę do pieczenia oraz włożenie jej do nagrzanego piekarnika, ustawionego na temperaturę 160 stopni, na ok. 50 minut. Naszą roladę z perlicy możemy podawać pokrojoną w plastry z dodatkiem gotowanych warzyw i ziemniaków.

W sobotę (11.01.) szef kuchni – Maciej Kowalkowski polecał filet z bażanta w boczku z sosem z zielonego pieprzu i żurawiną.

Składniki:

  • filet z bażanta ze skórą (1 szt)
  • boczek wędzony (3 plastry)
  • śmietanka 30% (200 ml)
  • zielony pieprz (1 łyżeczka)
  • konfitura z żurawiny
  • sól, pieprz do smaku
  • oliwka z oliwek
  • masło 1 łyżeczka

Przygotowanie: Odkoszczony filet z bażanta pozostawiamy ze skórą, następnie lekko solimy i pieprzymy pamiętając, że zawijamy naszą pierś w boczek wędzony (nie przesadzamy z solą). Tak doprawiony filet pozostawiamy na ok 20-30 min, następnie po tym czasie obsmażamy nasz filet na patelni, tak aby boczek  zarumienił się i nabrał ładnej złocistej barwy. Tak przygotowaną pierś przekładamy na blachę do pieczenia, którą wcześniej wykładamy papierem do pieczenia, w celu nie przypalenia oraz wysuszenia naszą pierś podczas dalszej obróbki. Wkładamy blachę z  piersią do piekarnika, ustawiając pieczenie na ok 15 minut i temperaturę 160 stopni. Podczas pieczenia się piersi, mamy czas na przygotowanie sosu. Rozpuszczamy masło w rondelku, dodajemy śmietankę 30% i delikatnie gotujemy aż się zredukuje do konsystencji sosu nie dodając mąki. Pod koniec gotowania, dodajemy zielony pieprz (wcześniej namoczony w wodzie), doprawiamy solą oraz zmielonym pieprzem do smaku. Po wyciągnięciu piersi z piekarnika, kroimy ją na grubsze plastry, przekładamy na talerz, polewamy sosem i dodajemy łyżkę konfitury z żurawiny. Potrawę możemy podać z kaszą gryczaną, ziemniakami gotowanymi, surówką z białej kapusty lub czerwonej kapusty.  Smacznego! 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 maja 2024