Konferencja o przemocy w Częstochowie. 75 proc. dzieci miało kontakt z cyberprzemocą
Konferencja o przemocy w Częstochowie - odbywa się cyklicznie już od kilku lat. W tym roku rozmawiano między innymi o cyberprzemocy i konsekwencjach prawnych tego typu działań.

Szacowany czas czytania: 02:25
,,Przemoc to zło, z którym możesz wygrać”. Taki tytuł ma cykliczna, konferencja, która miała miejsce w Częstochowie już po raz dziesiąty. Podczas jej przygotowywania tematy podpowiada życie, a organizatorzy chcą reagować na bieżące problemy. Dlatego tym razem tematem przewodnim była cyberprzemoc. Jak mówiła podczas konferencji z udziałem specjalistów Maria Kowaleczko-Miedzińska – przewodnicząca Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka, problem przybiera coraz większa skalę..
Maria Kowaleczko-Miedzińska: Jak mówią dane statystyczne 75 procent dzieci miało kontakt z cyberprzemocą, więc wiadomo że z każdym rokiem tych ofiar cyberprzemoc przybywa i jest to już taka skala, że trzeba o tym mówić i przede wszystkim przeciwdziałać temu. To jest zjawisko okropne, które powoduje, że wśród dzieciaków powstają depresje, choroby psychiczne, samouszkodzenia. Statystyki mówią, że prób samobójczych jest 9 procent wśród dzieci w wieku od 13 do 17 lat.
Przestaliśmy ze sobą rozmawiać – alarmuje Alina Kula, emerytowany kurator Sądu Okręgowego w Częstochowie.
Alina Kula: Powinniśmy w jeszcze większym stopniu niż dotychczas uruchomić oddziaływania profilaktyczne i wychowawcze, bo dzisiejsza cywilizacja powoduje, że ludzie przestali ze sobą rozmawiać, że lepszy jest – ich zdaniem – komunikat telefoniczny, przez komórkę, przez media społecznościowe niż rozmowa twarzą w twarz. I tego bardzo brakuje.
Konferencja o przemocy w Częstochowie – za hejt w sieci też można ścigać
W ramach projektu antyprzemocowego prelegenci i organizatorzy starali się uświadomić młodzieży, że hejt może być ścigany. Przypominali o tym również przedstawiciele policji. Co grozi za cyberprzemoc?
Kamil Sowiński: Są to kary zarówno pieniężne, finansowe, jak i pozbawienia nawet wolności w niektórych przypadkach. Są też takie rzeczy, które nie są koniecznie przestępstwem, na przykład wykroczenie, które mówi o złośliwym niepokojeniu i tutaj wiadomo już nie ma mowy o konsekwencjach kary pozbawienia wolności. Dodatkowo tymi konsekwencjami prawnymi, które mogą być wyciągnięte, które już od pewnego czasu przez polskie sądu są egzekwowane, to tzw. nawiązki na rzecz osób pokrzywdzonych. O tym warto pamiętać, bo często są to bardzo duże kwoty odszkodowań, dlatego, że hejt bardzo mocno wpływa na psychikę ofiary.
O cyberprzemocy jako nowych wyzwaniach dla stróżów prawa mówił mł. asp. Kamil Sowiński z częstochowskiej komendy policji. Podczas X konferencji ,,Przemoc to zło, z którym możesz wygrać”, spotkali się też przedstawiciele władz miasta, sądu, prokuratury i lokalnych stowarzyszeń oraz instytucji pomocowych.
Czytaj także: