Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Encyklopedia Częstochowy – to nowe internetowe narzędzie, pozwalające w szybki i łatwy sposób poznać historię naszego miasta

Facebook Twitter

O swoim nowym projekcie informuje Urząd Miasta. Jak dodają urzędnicy, zbiór będzie redagowany i cyklicznie uzupełniany przez ekspertów z Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego.

W rozbudowie portalu mogą uczestniczyć wszyscy chętni:

Radio Jura: Czy potrzebujemy Encyklopedii Częstochowy, jeśli tak to dlaczego?

Oczywiście, że potrzebujemy Encyklopedii Częstochowy. W dzisiejszych czasach dostęp do informacji jest niezwykle ważny. Myślę, że też forma tej encyklopedii odpowiada takim zapotrzebowaniom, na które szczególnie dzisiaj chcemy zareagować, bo jest to encyklopedia internetowa. W tym momencie jest w niej 800 haseł po to, żeby uczcić 800-lecie miasta Częstochowy. Są to przeróżne hasła związane z historią miasta, zarówno z osobami, które się w niej zapisały, jak i z instytucjami, budynkami. To prawdziwa skarbnica wiedzy. 

W czasie pandemii, zdecydowanie więcej czasu spędzamy w domu, odkrywamy nowe zainteresowania, pracujemy i uczymy się zdalnie. Najczęściej informacji szukamy w internecie i co ważne, ze sprawdzonego źródła – z jednej strony wiarygodnego, z drugiej otwartego, gdzie każdy użytkownik ma możliwość dodania rekordu, którego zawartość jest opracowywana przez zespół redakcyjny.

Jest też tak zaprojektowana, że jest tworem interaktywnym. W ogóle cały projekt jest realizowany we współpracy z Urzędem Miasta, z Wydziałem Kultury, Promocji i Sportu, natomiast za stronę merytoryczną odpowiadają pracownicy Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy przy Muzeum Częstochowskim i oni redagują hasła, które znajdują się w encyklopedii. Takie hasła osoby zainteresowane historią naszego miasta mogą też po prostu zgłaszać

– mówiła Katarzyna Ozimek, dyrektor Muzeum Częstochowskiego, rozmawiał Marcin Piwnicki.

Przypomnijmy, że Encyklopedia Częstochowy to kolejny projekt, który powstał w ramach obchodów 800-lecia pisanych dziejów miasta. W internecie dostępne są strony www.800.czestochowa.pl i www.twarze.czestochowa.pl, które również mają swój ścisły związek z jubileuszem. Pierwsza z nich odsyła do konkretnych historycznych zapisów o mieście, powstałych na przestrzeni właśnie ostatnich 800 lat, druga zaś prezentuje sylwetki młodych osób, które w znaczący sposób wpływają na wizerunek Częstochowy.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 lipca 2021