Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Elektryczne autobusy za miliony. Są zeroemisyjne, ciche i wygodne

Facebook Twitter

Elektryczne autobusy oraz dwie stacje ich ładowania kosztowały miasto w sumie 13 milionów złotych.

MPK zabiera pasażerów coraz nowocześniejszym taborem, także tym ekologicznym. Przewoźnik w Częstochowie zyskał cztery nowe elektryczne autobusy. To nowoczesne pojazdy o wysokich osiągach – na jednym ładowaniu mogą przejechać ok. 240 km. To dobry, choć nie tani zakup – podkreśla Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent miasta.

Krzysztof Matyjaszczyk: Kwota nie jest mała, bo na prawie 13 milionów złotych opiewa kontrakt na zakup czterech autobusów elektrycznych plus jeszcze stacje ładowania tych autobusów elektrycznych. Ale liczymy, że to są takie wydatki, które nam się zwrócą w postaci tych mieszkańców, których być może właśnie takimi zakupami przekonamy do tego, żeby przesiedli się ze swoich samochodów właśnie do ekologicznych, zeroemisyjnych, dobrze wyposażonych, wygodnych, bezpiecznych autobusów elektrycznych. Liczymy też, że będzie efekt ekologiczny, czyli jeżdżąc zeroemisyjnymi pojazdami,  będziemy dbać o środowisko jeszcze lepiej.

MPK dysponuje teraz 132 pojazdami, wśród których 44 autobusy mają inny napęd niż spalinowy. Do tego powstały dwie stacje ładowania ,,elektryków”. Miasto chce nadal promować najnowocześniejszy transport zbiorowy. O szczegółach mówi Mariusz Sikora – prezes MPK:

Mariusz Sikora: Autobus, co prawda silnikiem zasilającym, czyli napędowym się za bardzo nie różni od tych autobusów co posiadaliśmy wcześniej, natomiast ma już nowsze baterie, bardziej wydajne i myślę, że będzie mógł jeździć na każdej jednej linii, także będzie się sprawdzał bez potrzeby ładowania. Każdy podróżujący niezależnie od stanu zdrowia będzie mógł tym autobusem podróżować. Są to ciche autobusy, w pełni klimatyzowane, z biletomatami, z możliwością doładowania kart miejskich, naładowania telefonu, także wszystko, co jest w tej chwili stosowane w tego typu autobusach, ten pojazd posiada.

www.czestochowa.pl

Koszt całej inwestycji wyniósł prawie 13 mln zł, z czego 9 mln pochodzi z dofinansowania unijnego. Elektryki mogą przewozić 61 pasażerów na miejscach siedzących i dostosowane zostały w pełni do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami. MPK jeszcze odpowiednio do ich obsługi przygotowuje kierowców. – Każdy musi przejść szkolenie 0 mówi Henryk Bociąga, kierownik Wydziału Autobusowego w MPK

Henryk Bociąga: Kierowca najpierw musi przejść szkolenie, musi wiedzieć, co która ikona oznacza, zamiast, że tak powiem, jak spalinowym jest ileś oleju napędowego, to tutaj wiadomo baterię, wskaźnik baterii, naładowania, rozładowania. I musi kierowca przede wszystkim umiejętnie jeździć, czyli umieć włączać rekuperacji i odzyskiwać energię. Pozwala to na wydłużenie znaczne kilometrów na trasie.

Zatem nowe autobusy będą eko, ale też ekonomiczne, przekonuje częstochowski przewoźnik.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj