Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Dzień Trzeźwości: Nie nadużywajmy alkoholu. Ekspert radzi przy okazji dzisiejszego dnia

Facebook Twitter

W poniedziałkowym kalendarzu mamy Dzień Trzeźwości. To święto skupiające naszą uwagę na profilaktyce i walce z uzależnieniem. W Częstochowie co roku Urząd Miasta i Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych angażują się w działania przeciwdziałające temu groźnemu zjawisku.

Pijana matka dzień trzeźwości
fot.pixabay

Dzień Trzeźwości. Mamy porady eksperta

Na problem alkoholizmu w regionie i kraju zwracają uwagę też eksperci:

Jakub Bączek: Mamy kłopot z utrzymaniem trzeźwości. Według badań spożycie alkoholu w Polsce jest zdecydowanie wyższe niż średnia światowa. Niechlubnie tutaj wyprzedzamy nawet Rosję, o której zazwyczaj stereotypowo myśleliśmy jako o tym kraju, który alkoholu spożywa bardzo dużo. W Polsce ponad milion osób jest uzależnionych od alkoholu. Nadużywanie tejże substancji dotyczy nawet dwóch i pół miliona naszych rodaków.

Mówi trener mentalny, Jakub Bączek. W walce z uzależnieniem alkoholowym – specjaliści pomagający na co dzień, zwracają uwagę na to, kiedy alkohol przestaje być przyjemnością, a staje się problemem:

Jakub Bączek: Na pewno taką czerwoną lampką dla każdego z nas powinna być sytuacja, w której okłamujemy bliskich w stosunku do tego, ile alkoholu wypiliśmy. Czyli żona nas pyta, ile dzisiaj wypiłeś? My mówimy jedno piwo, gdy tymczasem wypiliśmy trzy piwa. No i druga sprawa, kiedy już nie możemy odpuścić, kiedy już nie możemy sobie odmówić alkoholu, to dla każdego z nas powinna być sytuacja alarmowa i być może w takim momencie warto zgłosić się już po pomoc.

Problem alkoholowy Polaków statystycznie rzecz ujmując stale się nasila, zmieniają się nawyki i preferencje mieszkańców. Coraz częściej po procentowe napoje sięgają kobiety i młodzież. Przy okazji obchodzonego w Europie Dnia Trzeźwości warto znać główne przyczyny i skutki nadużywania alkoholu:

Jakub Bączek: Jest przyczyną przestępstw, zabójstw, wypadków drogowych i niestety jest dla wielu sposobem na radzenie sobie z emocjami. Znacznie lepiej byłoby porozmawiać z bliskimi, wyjść trochę do przyrody, mieć jakieś hobby i poddać się terapii. No ale niestety część z nas nie ma takiej umiejętności, żeby radzić sobie konstruktywnie ze złością, lękiem czy smutkiem. Wtedy najczęściej sięgamy po alkohol, coraz częściej sięgają też po alkohol kobiety.

Dodaje trener i terapeuta Jakub Bączek. Warto pamiętać, że z tym problemem w Częstochowie możemy odwiedzić: Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Ośrodek Pomocy Osobom z Problemami Alkoholowymi, MOPS czy kluby i stowarzyszenia abstynenckie.

Dzień Trzeźwości

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 27 maja 2024