Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Dworzec Główny PKP w Częstochowie ma już 25 lat!

Facebook Twitter

Dziś wyjątkowa data z historii naszego miasta. Dokładnie 9 listopada 1996 roku, czyli równo 25 lat temu oddano do użytku zachodni pawilon nowoczesnego, 4-kondygnacyjnego dworca kolejowego.

Otwarcie powiązano z obchodami 150-lecia kolei w regionie częstochowski. Ta robiąca wrażenie konstrukcja wyposażona w fotokomórki, pierwsze w mieście ruchome schody, windę, ogrzewanie, ozdobną fontannę oraz przeszklone poczekalnie i widokowe galerie była jedną z najnowocześniejszych wówczas w Polsce.

Niestety, szybko okazał się trudny w utrzymaniu. Nie sprawdził się też ulokowany na najwyższym poziomie pasaż handlowy. Kryzys kolei związany z redukcją połączeń oraz rezygnacja pasażerów ze środka transportu jakim była kolej, sprawił, że dworzec świecił pustkami i często zamiast pasażerów przyciągał osoby bezdomne.

Przecięcia wstęgi dokonał ówczesny prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Aleksander Kwaśniewski, a pawilon poświęcił  Antonii Długosz.

Dziś wiemy już, że PKP przymierza się do zburzenia dużego, i drogie w utrzymaniu dworca. W jego miejsce planuje postawić mniejszy. O szczegółach informowaliśmy raz równo rok temu. Możecie o tym przeczytać TUTAJ.

Źródło: własne / „Kalendarium Częstochowskie, czyli wybór dat z historii miasta i jego mieszkańców od roku 1220” w opracowaniu Janusza Pawlikowskiego, Wydawnictwo Kropka, wydanie I, Częstochowa 2001.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024