Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Dworzec Główny PKP Częstochowa Osobowa nie trafi do rejestru zabytków

Facebook Twitter

Dworzec kolejowy Częstochowa-Osobowa nie znajdzie się jednak w rejestrze zabytków. Oznacza to, że być może do swoich planów związanych z przebudową obiektu wróci PKP. 

Dworzec Główny PKP
fot.pkp.pl

Dworzec Główny PKP Częstochowa-Osobowa

Jak się dowiedzieliśmy dworzec PKP w Częstochowie, otwarty w 1996 roku nie będzie zabytkiem. Śląski Konserwator Zabytków umorzył postępowanie administracyjne dotyczące wniosku, które złożyło Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Industrialnego Kongres Ochrony Zabytków. Wpis mógł zniweczyć plany kolei, aby zburzyć budynek i zastąpić go nowocześniejszym, mniejszym i bardziej funkcjonalnym. Ogłoszono konkurs, wybrano wizualizację i poczyniono przygotowania do inwestycji.

Fontanna przed dworcem kolejowym zostanie rozebrana

Dworzec Główny PKP Częstochowa-Osobowa

Dworzec Główny PKP. Czy będzie zburzony?

To nie przesądza sprawy, bo ewentualne odwołanie od decyzji o niewpisanie dworca do rejestru może trwać od kilku miesięcy nawet do kilku lat, informował dział prawny Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Murem za częstochowską ikoną postmodernizmu stoją społeczni obrońcy dworca, którzy uważają, że zachowanie budynku w dzisiejszym kształcie leży w interesie społecznym. Po analizie materiału konserwator uznał, iż obiekt ewentualnie może stanowić dobro kultury współczesnej. Ochrona takich dóbr jednak z mocy ustawy jest poza kompetencjami Śląskiego Konserwatora Zabytków w Katowicach.

Ustanawianie prawnej ochrony nad dobrami kultury współczesnej, choćby w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, należy do właściwości gminy, czytamy w uzasadnieniu.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lipca 2024