Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Pod koniec 2023 roku zostanie oddany do użytku nowy budynek głównego dworca PKP w Częstochowie

Facebook Twitter

Jak już was informowaliśmy budynek zaprojektuje konsorcjum firm z Rybnika we współpracy z pracownią z Paryża.

Jak będzie wyglądać nowy dworzec?

Zgodnie z koncepcją przedstawioną przez zwycięskie pracownie w konkursie architektonicznym „Nowy Dworzec Częstochowa Główna” będzie zrealizowany w formie prostego i eleganckiego pasażu handlowego nad torami opartego od strony zachodniej i wschodniej na przeszklonych prostopadłościanach kryjących nowoczesne Centrum Obsługi Pasażerów. Budowa nowego Dworca Częstochowa Główna będzie realizowana ze środków unijnych w ramach programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. 

– mówi Bartłomiej Sarna z Wydziału Komunikacji PKP S.A. Ważnym elementem całości jest powstające przy ul. Piłsudskiego centrum przesiadkowe. Przebudowa częstochowskiego dworca to jedna z kluczowych części projektu, który otrzymał dotychczas 59 mln zł dofinansowania z Programu Infrastruktura i Środowisko na modernizację 8 dworców w województwie łódzkim i śląskim

Zadaniem architektów jest opracowanie dokumentacji projektowej, niezbędnej do powstania nowego budynku dworca od strony ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego wraz z przebiegającym nad torami pasażem oraz strefą wejściową od strony Placu Rady Europy. Etap projektowania zakończy się uzyskaniem pozwolenia na budowie jesienią 2021 roku. Jego następstwem będzie ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy prac budowlanych a następnie po jego wyborze rozpoczęcie budowy nowego Dworca Częstochowa Główna. 

Dokładne koszty inwestycji zostaną przedstawione po opracowaniu dokumentacji projektowej oraz rozstrzygnięciu przetargu na wybór wykonawcy prac budowlanych.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj