Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Dom Handlowy Merkury w rozbiórce

Facebook Twitter

Dawny Dom Handlowy Merkury znika na naszych oczach. Kiedyś był jednym z najbardziej obleganych miejsc w Częstochowie.

Jak mówią mieszkańcy i przyjezdni – można było kupić tam niemal wszystko:

Po wyprowadzeniu handlu w ostatnich latach dom towarowy stał zamknięty i niszczał. Od miesięcy teren był odgrodzony i zabezpieczony. Kilkukrotnie prywatny właściciel podejmował próby jego rozbiórki. Potrzebne były uzgodnienia z PKP z racji sąsiedztwa linii kolejowej, potem konieczna okazała się przebudowa biegnącego przez działkę ciepłociągu. Teraz trwa definitywne wyburzanie budynków.

Włodzimierz Tutaj: Decyzja na rozbiórkę Domu Handlowego Merkury zakłada rozbiórkę dwóch budynków handlowo – usługowych: budynku biurowo – handlowo – usługowego, a także budynku biurowego. W zakres rozbiórki wchodzi także podesty wejściowy ze schodami, mury oporowe zabezpieczające teren. Wszystko to na działce przy Alei Najświętszej Maryi Panny. Pozwolenie zostało wydane dla właściciela terenu i nieruchomości.

– informował Włodzimierz Tutaj, rzecznik Urzędu Miasta.

Rozbiórka odbywa się bardzo szybko, a charakterystyczna budowla znika z pejzażu Al. NMP. Co stanie w miejsce Merkurego? To zależy od prywatnego właściciela, odpowiada miasto.

Włodzimierz Tutaj: Jeżeli chodzi o plany inwestycyjne, to należy pytać oczywiście właściciela terenu. Wiadomo, Cognor wcześniej starał się o warunki zabudowy i takie decyzje uzyskał. Natomiast wobec faktu, że obecnie teren jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, projektowanie, ewentualny wniosek o pozwolenie na budowę, który do tej pory nie został złożony, musi być oparty właśnie o zapisy tego planu miejscowego. W każdym razie plany inwestycyjne są oczywiście w gestii właściciela tej nieruchomości.

– dodaje rzecznik w magistracie Włodzimierz Tutaj. Sprawą wyburzenia interesowała się Katarzyna Fica.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj