Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Dokarmiajmy ptaki zimą, ale z sensem. W mieście róbmy to z głową, apeluje do częstochowian OTOP

Facebook Twitter

Miasto wystawiło publiczne karmniki dla ptaków w parkach, a jak częstochowianie mogą zadbać o ptaki w mieście? Nie dokarmiajmy ptactwa chlebem, apelują ornitolodzy.

fot. Pixabay

Jednocześnie radzą, aby w zimie na bieżąco wsypywać trochę ziarna do karmników za oknem czy na podwórku:

Radio JURA: Dokarmiamy ptaki zimą czy ptaki sobie radzą bez naszej pomocy?

Możemy pomóc ptakom. Ptaki sobie z reguły radzą, ale nie zaszkodzi pomóc, jeśli chcemy je też poobserwować z bliska. Najlepiej pomóc poprzez mądre dokarmianie. Jeżeli dokarmiamy w zły sposób, to możemy zaszkodzić ptakom, a wręcz je zabijać. Najlepiej jest dokarmiać w sposób rozważny – umieścić karmnik w takim miejscu, w którym nie będzie stanowił zagrożenia, z dala od powierzchni szklanych; pokarm powinien być właściwy dla ptaka – dokarmianie chlebem może im szkodzić. Lubimy jeść z czystych talerzy, ptaki też lubią, żeby stołówka była zadbana i czysta.

Dokarmianie jest szczególnie ważne podczas przymrozków i gdy spadł śnieg. Wówczas ptakom w Częstochowie trudniej znaleźć pożywienie

– mówi Marcin Borowik. Trzeba pamiętać aby miejsce z pożywieniem było suche i czyste:

Najlepiej wysypywać taką ilość pożywienia, która zostaje na bieżąco zjadana. Nie robić nadwyżek dużych, ponieważ ziarno pleśnieje, różne rzeczy mogą się w tym ziarnie znaleźć. Regularne wykładanie pokarmu w okresie zimowym jest ważne, ponieważ ptaki się przyzwyczajają do takich stołówek i korzystają z nich na bieżąco. Ptaki wodne mogą się przyzwyczaić do wykładania chleba czy niewłaściwego pożywienia i przerwać migrację, gdyż będą myślały, że będą w takim miejscu regularnie otrzymywać pożywienie.

Warto przed dokarmianiem zasięgnąć opinii specjalistów. Ważne podpowiedzi publikuje w internecie częstochowska grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Jak mówi jej lider warto też rozwiać wątpliwości dotyczące gołębi. Warto je dokarmiać, ale nie wśród miejskiej zabudowy:

Wszystkie ptaki są potrzebne i pożyteczne. Nie ma czegoś takiego w przyrodzie jak szkodnik. Gołębie też zajmują jakąś niszę ekologiczną i stanowią pokarm np. dla lisów, dla ptaków drapieżnych, też zjadają nasiona niektórych roślin i rozsiewają je – w jakiś sposób są potrzebne. Dawniej gołębie gnieździły się w skałach – w Tatrach, na Jurze, w jakichś ostańcach. Odradzałbym dokarmianie blisko domostw, gdyż gołąb potrafi być uciążliwy.

Dokarmiajmy ptaki – robiąc to z głową

– apelował Marcin Borowik, lider lokalnej grupy OTOP.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj