Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Dietetyk o pączkach: Jeden zjedzony da nam hormony szczęścia i zadowolenia

Facebook Twitter

Osoby, które dbają o linię a szczególnie te, które mają dietę, obawiają się takich dni jak ten. No bo jak tu obejść się smakiem w tłusty czwartek?

fot.pixabay

Dietetyk o pączkach – można zjeść. Ale jednego!

Pachną, kuszą lukrem i skórką pomarańczową nic tylko je ugryźć. Z każdej strony dzisiaj atakowani jesteśmy pączkami. Taka tradycja. Ale co mają zrobić ci, którzy pilnują kalorii i każdy taki „wybryk” zaburzy ich ujemny bilans kaloryczny i jeden pączek mógłby zakłócić przebieg diety redukcyjnej. Pytamy o to Martynę Puc, dietetyka klinicznego w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach.

Martyna Puc: Przeciętny Polak zjada około trzech pączków i tu jako dietetyk faktycznie muszę zainterweniować, że to może wpłynąć na bilans kaloryczny, a dodatkowo wpłynąć na strawność czy gospodarkę węglowodanową. U osób z cukrzycą czy insulinoopornością. No więc co w takim razie robić? Już odpowiadam. Należy odżywiać się świadomie. Jeśli wasza dieta obfituje w dobry balans, znajduje się w nim wiele warzyw, węglowodanów złożonych jak grube kasze czy pełnoziarniste makarony, to jeden pączek zjedzony „na szczęście” w czwartek nie nadwyręży waszego bilansu, a przyniesie ulgę waszej głowie, tworząc hormony szczęścia i zadowolenia.

Konkurs na najlepsze pączki

Dietetyk o pączkach

Pączek jako deser lub drugie śniadanie – sugeruje dietetyk. Jak dodaje nasza rozmówczyni, warto do tej słodkości dodać serek lub jogurt z dużą zawartością białka.

Martyna Puc: Dzięki temu ładunek glikemiczny takiego posiłku nieco się obniży i nasyci was na dłużej. Dobrym i równie skutecznym sposobem jest kupowanie pączków w mniejszej gramaturze lub dla łasuchów podzielenie jednego na dwie części i zjedzenie go w odpowiednich odstępach czasu do planowanych posiłków. Nie zabraniajcie się sobie drobnych przyjemności w imię rygorystycznych planów żywieniowych. A korzystajcie z tradycji, by znaleźć zdrowy balans. Udowodnione jest, że diety wykluczeniowe, które całkowicie wykluczają z diety produkty, które lubimy, nie mają możliwości powodzenia.

Jak sami słyszeliście, dietetyk zaleca dzisiaj, aby zjeść pączka. Jednego.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj