W tłusty czwartek Polacy zjedzą pączki o wartości 391 mieszkań
Według szacunków firmy HREIT, dobrej jakości pączek powinno kosztować ponad 5 złotych za sztukę. W efekcie, podczas jednego dnia, Polacy mogą wydać na pączki ponad 190 milionów złotych. Firma podkreśla, że chodzi tutaj o pączki dobrej jakości, a liczba 190 mln zł jest równowartością 391 dwupokojowych mieszkań w największych miastach w Polsce.

Szacowany czas czytania: 01:12
Według danych w tłusty czwartek statystyczny Polak spożywa od 2 do 3 pączków
Jeśli te szacunki są prawdziwe, to w trakcie ostatniego czwartku przed Środą Popielcową Polacy zjadą nawet ponad 100 milionów sztuk pączków. Autorzy raportu zwracają uwagę, że zarówno ceny, jak i jakość sprzedawanych w Polsce pączków, mogą się różnić.
Według szacunków, jeśli chcemy zjeść pączek wykonany według tradycyjnej receptury, czyli smażony na smalcu i wypełniony różaną konfiturą, musimy się przygotować na wydatek trochę ponad 5 złotych za sztukę. Jest to o 8 proc. więcej niż rok temu. Jednak wzrost ten jest znacznie niższy niż ten, który miał miejsce rok temu, kiedy ceny pączków musiały pójść w górę o około 30 proc. z powodu gwałtownego wzrostu kosztów produkcji.
Autorzy raportu podkreślają, że w wycenie uwzględniono nie tylko ceny półproduktów, ale także koszty związane z robocizną, energią oraz marżą, która musi pokryć koszty utrzymania lokalu, sprzętu itp. Ze względu na rosnące koszty produkcji, niektórzy cukiernicy mogą być zmuszeni do stosowania niższych marż niż w poprzednich latach.
Powyższe wyniki to efekt zabawy na liczbach, którą nazwaliśmy indeksem pączkowo-mieszkaniowym. Pokazuje on siłę nabywczą tradycyjnego pączka na tle cen nieruchomości
– zastrzegli autorzy raportu.
/PAP/
Czytaj także: