Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Czym się kierować, wybierając prędkość internetu? Czy zawsze warto wybierać najszybszą ofertę? [materiał partnera]

Facebook Twitter

Porównywanie ofert proponowanych przez różnych dostawców internetu może przyprawić o ból głowy. Co jeszcze, oprócz prędkości łącza, warto wziąć pod uwagę? Jak zaoszczędzić na usługach internetowych? Podpowiadamy, jak znaleźć najlepszą ofertę.

Dostępność usług w Twojej okolicy

Poszukiwanie najlepszej oferty warto zacząć od sprawdzenia, jacy dostawcy internetu działają w Twojej okolicy. Ten aspekt jest szczególnie ważny, jeżeli chcesz korzystać z łącza światłowodowego. Jak znaleźć tego rodzaju informacje? Najlepiej wejdź na stronę operatora i wpisz adres domu lub budynku, w którym znajduje się Twoje mieszkanie. Dzięki temu dowiesz się, czy możesz skorzystać z usług danego operatora.

Prędkość łącza

Jednym z ważniejszych aspektów, jakie warto wziąć pod uwagę podczas porównywania ofert, jest prędkość łącza. Ten parametr będzie szczególnie ważny dla osób, które za pomocą internetu chcą przesyłać duże pliki, korzystać z serwisów streamingowych czy grać online.

Na jaką prędkość się zdecydować? Tu wiele zależy od Twoich indywidualnych potrzeb. W przypadku internetu światłowodowego podstawowa oferta zapewnia transfer danych na poziomie 300 Mb/s. Tyle wystarczy, by bez przeszkód korzystać z mediów społecznościowych czy surfować po sieci. Jeżeli jednak chcesz oglądać filmy w rozdzielczości 4K, wybierz ofertę z szybszym transferem.

Budowa sieci i rodzaj połączenia

Faktyczna prędkość łącza może różnić się w zależności od rodzaju połączenia z siecią. W przypadku internetu światłowodowego na najszybszy transfer możesz liczyć, jeżeli operator oferuje usługi świadczone w modelu FTTH (Fiber to the Home). W takim przypadku przewód zostanie dociągnięty bezpośrednio do Twojego mieszkania. Nieco niższą przepustowością charakteryzują się z kolei sieci działające w modelu FTTB (Fiber to the Building) czy FTTC (Fiber to the Cabinet).

Cena oraz warunki świadczenia umowy

Cena to kolejny czynnik, który decyduje o wyborze usług oferowanych przez danego operatora. Pamiętaj jednak, że nie zawsze najtańsza oferta okaże się tą najlepszą. Jeżeli trafisz na atrakcyjną promocję, sprawdź szczegółowo warunki umowy oraz czas, przez jaki będzie obowiązywać. By uniknąć przykrej niespodzianki, upewnij się również, za jakie usługi operator może doliczyć dodatkową opłatę. Uważaj na pułapki. Najtańsze oferty niekiedy zawierają ograniczenia dotyczące ilości pobieranych danych. Po przekroczeniu dopuszczalnego limitu, transfer może znacząco zwolnić.

Pakiety ofertowe

Oprócz internetu chcesz korzystać także z telewizji kablowej lub telefonii komórkowej? Sprawdź, czy usługi internetowe możesz kupić w pakiecie, np. z telewizją. Decydując się na takie rozwiązanie, masz szansę sporo zaoszczędzić. Nie musisz bowiem opłacać dwóch osobnych rachunków za każdą z usług u różnych operatorów.

Wsparcie techniczne

Pamiętaj, że nawet najlepsza technologia bywa zawodna. Właśnie dlatego sprawdź, czy operator, którego ofertę chcesz wybrać, oferuje dodatkowe wsparcie techniczne. Zazwyczaj obejmuje pomoc podczas instalacji i konfiguracji sieci. Upewnij się też, ile czasu ma operator na usunięcie usterki oraz w jaki sposób możesz dokonać zgłoszenia awarii.

Szukasz najlepszej oferty? O tym warto pamiętać

Porównujesz różne oferty i nie wiesz, którą wybrać? Pamiętaj, że prędkość łącza podawana jest zawsze w wartościach maksymalnych. Faktyczna szybkość transferu zależy nie tylko od wybranej oferty, lecz także parametrów technicznych urządzeń, za pomocą których łączysz się z internetem.

Problemy z niską przepustowością najczęściej dotyczą użytkowników korzystających z sieci bezprzewodowej, która jest podatna na różnego rodzaju zakłócenia. W dużych mieszkaniach lub wielopoziomowych domach sygnał wifi może zanikać, szczególnie w tych pomieszczeniach, które są oddalone od routera.

Jak rozwiązać tego rodzaju problemy? Z pomocą przychodzą urządzenia typu mesh, jak np. wzmacniacz sygnału wifi UPC. Ten niewielki gadżet warto wykorzystać, jeżeli chcesz zwiększyć zasięg i moc sygnału sieci bezprzewodowej w swoim mieszkaniu.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 maja 2022