Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

5 rzeczy które musisz wiedzieć o ubezpieczeniu OC [materiał sponsorowany]

Facebook Twitter

O ubezpieczeniu OC musi pamiętać każdy właściciel pojazdu mechanicznego. Jest to polisa, która gwarantuje pomoc finansową poszkodowanym w zdarzeniach drogowych. Mimo że dużo mówi się o obowiązku zakupu OC, to nie każdy właściciel samochodu czy motocykla wie o nim tyle, ile powinien. Sprawdź 5 najważniejszych informacji na temat tego ubezpieczenia.

1.    OC to polisa obowiązkowa

Ubezpieczenie OC, czyli odpowiedzialności cywilnej to obowiązkowa polisa. Oznacza to, że zgodnie z polskim prawem musi ją kupić każdy właściciel pojazdu mechanicznego. Jej zakres jest regulowany przepisami zawartymi w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym (UFG) i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

UFG to instytucja, która zajmuje się prowadzeniem rejestru wszelkich zdarzeń, a także zawieranych umów oraz wypłaconych odszkodowań. W tym zakresie współpracuje z towarzystwami ubezpieczeniowymi, które mają obowiązek przesyłać informacje na temat powstałych szkód. Oznacza to, że nawet jeśli zmienisz ubezpieczyciela, to nowa firma i tak będzie znała Twoją historię polis.

2.    Ubezpieczenie OC może się zdublować

Do zdublowania ubezpieczenia OC dochodzi wtedy, gdy nie wypowiesz wcześniejszej umowy, a zawrzesz nową. Taka sytuacja najczęściej zdarza się, gdy kupisz używany samochód, który ma ważną polisę poprzedniego właściciela, ale Ty jej nie zerwiesz i podpiszesz umowę z innym towarzystwem. Na szczęście jest to sytuacja, którą możesz łatwo rozwiązać. Wystarczy, że złożysz odpowiedni wniosek w firmie, z którą już nie chcesz współpracować. Sprawdź, jak wypowiedzieć umowę OC na rankomat.pl.

Pamiętaj! Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej odnawia się automatycznie na kolejny okres. Jeśli więc chcesz zmienić towarzystwo, pamiętaj o tym, aby odpowiednio wcześnie poinformować o tym fakcie firmę, z którą chcesz zerwać umowę.

3.    OC chroni poszkodowanych w zdarzeniach drogowych

Odszkodowanie z polisy OC jest wypłacane na rzecz osób poszkodowanych w zdarzeniu drogowym, którego sprawcą był ubezpieczony. Obejmuje to zarówno szkody materialne, jak i osobowe. Co ważne, OC obowiązuje nie tylko podczas przemieszczenia się pojazdu, ale również także w trakcie wsiadania i wysiadania, załadowywania i rozładowywania oraz podczas postoju i zatrzymania. Dzięki tej polisie sprawca nie musi pokrywać z własnej kieszeni szkód, które wyrządził.

Musisz jednak wiedzieć, że w niektórych sytuacjach towarzystwo ma prawo żądać zwrotu wypłaconego odszkodowania. Jest to regres ubezpieczenia. Dotyczy on sytuacji, gdy sprawca zdarzenia drogowego:

 • popełnił przestępstwo w celu zdobycia samochodu oraz spowodował nim wypadek lub kolizję,
 • był pod wpływem alkoholu lub środków psychotropowych,
 • wyrządził szkodę celowo,
 • uciekł z miejsca zdarzenia,
 • prowadził pojazd bez uprawnień.

Są to wyłączenia odpowiedzialności, o których musisz pamiętać przy podpisywaniu umowy na polisę.

4.    Brak OC wiąże się z karami finansowymi

W związku z tym, że OC to obowiązkowe ubezpieczenie, jego brak wiąże się z karami finansowymi. Aktualne składki prezentują się w następujący sposób:

Opóźnienie do 3 dni

Opóźnienie od 4 do 14 dni

Opóźnienie powyżej 14 dni

Samochody osobowe 1 440 zł 3 600 zł 7 200 zł
Samochody ciężarowe 2 160 zł 5 400 zł 10 800 zł
Pozostałe pojazdy (m.in. motocykle) 240 zł 600 zł 1 200 zł

 

Powyższe składki są aktualne od 1 lipca do 31 grudnia 2023 roku. Ich wysokość zależy od płacy minimalnej, więc wraz z jej wzrostem podnoszone są także kary za brak OC. Więcej informacji na ten temat znajdziesz pod adresem: https://rankomat.pl/samochod/kary-za-brak-oc.

5.    Polisa OC nie musi być droga

Dla wielu osób zakup OC kojarzy się z dużym wydatkiem. Jednak wcale nie musisz płacić dużo za swoją polisę. Trzeba bowiem wiedzieć, że na wysokość składki wpływa wiele różnorodnych czynników dotyczących zarówno pojazdu, jak i jego właściciela. Firmy ubezpieczeniowe najczęściej biorą pod uwagę następujące parametry:

 • wiek i doświadczenie kierowcy,
 • dotychczasową historię ubezpieczenia,
 • miejsce zamieszkania,
 • model i markę pojazdu,
 • pojemność i moc silnika,
 • przebieg,
 • rok produkcji auta.

Każde towarzystwo może samodzielnie ustalać zasady obliczania składek. Ze względu na to, że zakres tego ubezpieczenia jest zawsze taki sam, to bez obaw możesz wybrać najtańszą propozycję. Aby ją znaleźć, warto skorzystać z porównywarek, które znajdziesz w Internecie. Wystarczy, że uzupełnisz wszystkie niezbędne informacje, a algorytmy przeszukają oferty wielu firm. W ten sposób dowiesz się, ile możesz zaoszczędzić na swoim ubezpieczeniu OC.

Zanim podpiszesz umowę z wybranym towarzystwem, zapoznaj się dokładnie z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). W tym dokumencie znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące Twojej polisy. Mimo że dokładne zapisy mogą być różne w zależności od konkretnej firmy, którą wybrałeś, to zakres ubezpieczenia zawsze jest identyczny. Pamiętaj o tym, że możesz obniżyć składkę na OC dzięki zniżkom przyznawanym za bezszkodową jazdę.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 lipca 2024