Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Czy tramwaj dojedzie kiedyś na Parkitę?

Facebook Twitter

Częstochowa ma szansę na uzyskanie unijnego dofinansowania na budowę linii tramwajowej na Parkitkę oraz modernizację odcinka torowiska do Kucelina.

Czy tramwaj dojedzie kiedyś na Parkitę?

Konieczność wykonania tych inwestycji wynika z potrzeb mieszkańców rozbudowywanej dzielnicy, a także częstochowian pracujących w rozwijającej się strefie aktywności ekonomicznej, argumentuje miasto.

Tomasz Jamroziński: Według informacji z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej wydzielona pula środków z programu Feniks dla subregionu północnego wynosi 225 milionów złotych, więc Częstochowa będzie miała możliwość skorzystania z dofinansowania jednego lub obu rozważanych zadań w zależności od kosztów inwestycji. Miasto uzyskało wstępną akceptację wpisania planowanych zadań tramwajowych w ten program. Po ogłoszeniu procedur i otwarciu naboru będzie musiało do połowy przyszłego roku złożyć wniosek o dofinansowanie.

Jak mówi Tomasz Jamroziński z częstochowskiego magistratu, planowana linia tramwajowa do dzielnicy Parkitka ma mieć prawie 3 km długości. Ułatwić ma docelowo np. dojazd do szpitala, a także do rozbudowywanej dzielnicy mieszkaniowej. Jaki będzie jej przebieg?

Tomasz Jamroziński: Od węzła zjazdowego, który ma powstać na skrzyżowaniu alei Armii Krajowej z ulicą Dekabrystów, poprzez ulice Dekabrystów, Okulickiego i Nowobialską, do pętli tramwajowej zlokalizowanej przy Obrońców Westerplatte w dzielnicy Parkitka. Te inwestycje wynikają obecnie z realnych potrzeb komunikacyjnej mieszkańców. Ważna jest zarówno kwestia wygodnych dojazdów, zwłaszcza osób starszych do szpitala specjalistycznego, jak i fakt intensywnej rozbudowy od kilku lat dzielnicy Częstochówka – Parkitka, gdzie szybko rosną między innymi osiedla budynków wielorodzinnych.

Dotacja miałaby też zasilić końcową linię tramwajową na Kucelin w zakresie jej przebudowy. Przy gruntownej modernizacji torowiska, tutaj prace nie dotarły. W związku z czym linię na jej końcowym odcinku wciąż może obsługiwać tylko starszy tabor tramwajowy w zasobach MPK…

Tomasz Jamroziński: W zakresie opracowania dotyczącego przebudowy torowiska tramwajowego do Kucelina jest m.in. demontaż istniejącego oraz wykonanie nowego torowiska wzdłuż Alei Pokoju na odcinku od ulicy Gilowej do pętli Kucelin. Montaż nowej sieci trakcyjnej na tym odcinku, zaprojektowanie monitoringu, przebudowa przystanków tramwajowych, projekt oświetlenia pętli Kucelin oraz stanowiska do ładowania autobusów. To wszystko wchodzi w zakres tego opracowania.

Przypomnijmy przebudowa pozostałej części częstochowskiej linii tramwajowej zakończyła się w 2021 r. Teraz inwestycja objąć może ponad 1 km starego torowiska. Informował o tym Tomasz Jamroziński z Urzędu Miasta.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj