Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Linia tramwajowa na Parkitkę. Inwestycja coraz bliżej

Facebook Twitter

Miasto rozstrzygnęło przetarg i podpisało umowy na aktualizację dokumentacji dla budowy linii tramwajowej na Parkitkę. W planach jest też remont torowiska na Kucelinie.

fot. FB/MPK w Częstochowie

Częstochowa ma szanse na uzyskanie tych dużych inwestycji dofinansowania unijnego z programu FEnIKS.

Włodzimierz Tutaj: Wydzielona pula środków z programu Feniks dla Subregionu Północnego wynosi 225 milionów złotych, więc Częstochowa będzie miała możliwość skorzystania z dofinansowania jednego lub obu rozważanych zadań. Oczywiście będzie to uzależnione od kosztów tych inwestycji. Miasto uzyskało wstępną akceptację wpisania planowanych zadań tramwajowych w ten program. Po ogłoszeniu procedur i otwarciu naboru będzie musiało do połowy przyszłego roku złożyć wniosek o dofinansowanie.

Stąd potrzeba aktualizacji programów funkcjonalno-użytkowych dla dwóch inwestycji

– mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik magistratu.

Dopiero trzeci przetarg na wykonanie dokumentacji budowy tramwajowej linii udało się rozstrzygnąć. Miejskie plany pozwalają się nam zorientować, jak miałaby przebiegać planowana tramwajowa trasa.

Włodzimierz Tutaj: Planowana inwestycja obejmuje budowę nowej linii o długości blisko 3 kilometrów wraz z kompletną infrastrukturą tramwajową od węzła rozjazdowego, który ma powstać na skrzyżowaniu alei Armii Krajowej z ulicą Dekabrystów, poprzez ulicę Dekabrystów, Okulickiego i Nowobialską do pętli tramwajowej planowanej przy ulicy Obrońców Westerplatte w dzielnicy Parkitka.

Torowisko na Kucelinie nie zostało uwzględnione podczas modernizacji starszej części linii tramwajowej, którą zakończono w 2021. Teraz miasto przygotuje dokumentację remontu. Jest szansa na finansowanie zewnętrzne i tego zadania.

Włodzimierz Tutaj: 

Informował Włodzimierz Tutaj, rzecznik Urzędu Miasta Częstochowy.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 26 lutego 2024