Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Częstochowskie rugbistki Wicemistrzyniami Polski Kobiet U16!

Facebook Twitter

W niedzielę 12 czerwca w Łodzi odbył się finałowy turniej Mistrzostw Polski Kobiet u16 w rugby7. Wzięło w nim udział pięć drużyn - Rugby Club Częstochowa, Budowlani Łódź, Amazonki Lublin, Atomówki Łódź i Błyskawice Rzeszów. Nasze kadetki zajęły w nim 2. miejsce i dzięki temu wynikowi zdobyły tytuł Wicemistrzyń Polski Kobiet u16 w rugby7.

mat. prasowy/ Rugby Club Częstochowa

Turniej został rozegrany systemem „każdy z każdym”. Nasze zawodniczki przed turniejem zajmowały 2. miejsce w cyklu. Żeby wskoczyć na miejsce pierwsze, okupowane przez Budowlanych Łódź, musiałyby w finale uplasować się nad nimi. Kolejne pozycje zajmowały Amazonki Lublin, Atomówki Łódź i Błyskawice Rzeszów.

W pierwszym meczu zmierzyliśmy się z Atomówkami Łódź. Udało nam się w nim zdominować rywala i pod koniec pierwszej połowy wygrywaliśmy już 15:0. Wtedy to doszło do kontrowersyjnej sytuacji, gdy jedna z naszych zawodniczek zaszarżowała rywalkę na granicy przepisów. Sędzia nie uznał tej sytuacji za przewinienie i kontynuował grę. Wówczas na boisko z pretensjami wkroczył trener łodzianek, który najpierw został ukarany czerwoną kartką, a gdy to nie przyniosło skutku, sędzia ukarał cały zespół Atomówek walkowerem. W tej sytuacji w protokole wpisano naszą wygraną 25:0.

Następny mecz rozegraliśmy z Amazonkami Lublin. Trener Michał Krzypkowski w tym meczu przekombinował z ustawieniem i rywalki szybko wyszły na prowadzenie 12:0. Natychmiastowe zmiany i korekty dały efekt, gdyż udało nam się doprowadzić do remisu 12:12. Jednak dwie żółte kartki otrzymane w meczu, plus chaos taktyczny sprawiły, że ostatecznie musieliśmy uznać wyższość lublinianek, które wcześniej pokonały nas tylko raz – jesienią, też w Łodzi. Ostateczny wynik spotkania to 12:24 dla Amazonek.

Trener odrobił lekcję z poprzedniego spotkania i na mecz z Rzeszowem wystawił najmocniejszy skład. Rzeszowianki tego dnia grały świetne zawody i zaliczyły pierwsze historyczne zwycięstwa. Jednak obudzona sportowa złość po porażce z Lublinem naszych zawodniczek sprawiła, że całkowicie panowały na boisku i nie dały nawet przez sekundę dojść do głosu rywalkom, demolując je 44:0.

Ostatni mecz okazał się spotkaniem o Mistrzostwo Polski. Wyniki turnieju i cyklu sprawiały, że musieliśmy pokonać Budowlanych Łódź, aby zdobyć złote medale. Łodziankom tymczasem starczał remis, lub ich wygrana. Nasze zawodniczki podeszły do tego spotkania bardzo zmotywowane i od pierwszego gwizdka widać było, że będzie to bardzo wyrównane spotkanie. Najpierw przyłożyły (ale bez podwyższenia) łodzianki i wyszły na prowadzenie 0:5. Odpowiedzieliśmy im i wynik zmienił się na 7:5 na naszą korzyść. Przed przerwą położyły jeszcze Budowlane i na przerwę schodziliśmy z wynikiem 7:12. W drugiej połowie nasze dziewczyny weszły na jeszcze wyższe obroty i po dwóch indywidualnych akcjach wyszliśmy na prowadzenie 19:12. Wynik ten utrzymywał się do ostatnich sekund meczu. Niestety wówczas łodzianki wyprowadziły zabójczą dla nas akcję po skrzydle i doprowadziły do remisu 19:19. Mimo heroicznej postawy wymarzone mistrzostwo uciekło nam z rąk. Sport pokazał swoje najbrutalniejsze oblicze. U naszych zawodniczek wyczuwalny był niedosyt, ale też i radość, gdyż w końcu wicemistrzostwo Polski, to największy sukces w historii naszego klubu i dziewczyny zapisały się na stałe w jego annałach.

Podsumowując Mistrzyniami Polski zostali Budowlani Łódź, a wicemistrzostwo powędrowało do Rugby Club Częstochowa. Brązowe medale zawisły na szyjach Amazonek Lublin, a poza podium uplasowały się w następującej kolejności Atomówki Łódź i Błyskawice Rzeszów.

To był bardzo szalony sezon. Jesienią najpierw zdecydowanie wygraliśmy turniej w Lublinie, żeby później w Łodzi w mocno osłabionym składzie zająć zaledwie 4. miejsce. Później wiosną zaczęło się od odwołanego przez śnieg turnieju w Częstochowie, a następnie 2. miejsc w Rzeszowie, Lublinie i na finale w Łodzi. Z jednej strony szkoda mistrzostwa, które było bardzo blisko, z drugiej strony nie ma co gdybać i trzeba cieszyć się z Wicemistrzostwa Polski. Żadna z drużyn naszego klubu, nigdy dotąd nie była tak wysoko. Chciałbym jeszcze raz bardzo pogratulować i podziękować dziewczynom za trud włożony we wszystkie mecze i ufanie mi nawet w trudnych momentach. To była czysta przyjemność pracować z nimi. Teraz czas na zasłużony odpoczynek i niedługo trzeba będzie zacząć myśleć o następnym sezonie

– podsumował trener naszych zawodniczek – Michał Krzypkowski.

Skład na finale:

Laura Borowska, Paulina Grzyb, Nicola Kiedrzynek, Kornelia Korzeniowska, Nicole Ligudzińska, Oliwia Matras, Weronika Musialik (kapitan), Amelia Ormińska, Lena Szarek, Daria Wąchała, Julia Weżgowiec, Nina Wiśniewska.

Mecze:

Błyskawice Rzeszów 0:34 Budowlani Łódź
RC Częstochowa 25:0 Atomówki Łódź (punkty dla RCC: Borowska 5pkt. – 1P; Weżgowiec 5pkt. – 1P; Wiśniewska 5pkt. – 1P)
Amazonki Lublin 21:22 Błyskawice Rzeszów
Budowlani Łódź 46:0 Atomówki Łódź
RC Częstochowa 12:24 Amazonki Lublin (Borowska 5pkt. – 1P, Wiśniewska 5pkt. – 1P; Musialik 2pkt. – 1pd)
Błyskawice Rzeszów 24:5 Atomówki Łódź
Budowlani Łódź 51:0 Amazonki Lublin
RC Częstochowa 44:0 Błyskawice Rzeszów (Borowska 10pkt. – 2P; Weżgowiec 10pkt. – 2P; Wiśniewska 10pkt. – 2P; Matras 5pkt. – 1P; Ormińska 5pkt. – 1P; Musialik 4pkt. – 2pd)
Atomówki Łódź 15:21 Amazonki Lublin
RC Częstochowa 19:19 Budowlani Łódź (Borowska 5pkt. – 1P; Ormińska 5pkt. – 1P; Wiśniewska 5pkt. – 1P; Musialik 4pkt. – 2pd)

Klasyfikacja turnieju w Rzeszowie:

1. Budowlane Łódź – 20pkt.
2. RC Częstochowa – 18pkt.
3. Błyskawice Rzeszów – 16pkt.
4. Amazonki Lublin – 14pkt.
5. Atomówki Łódź – 12pkt.

Klasyfikacja Mistrzostw Polski:

1. Budowlani Łódź – 92pkt.
2. Rugby Club Częstochowa – 88pkt.
3. Amazonki Lublin – 80pkt.
4. Atomówki Łódź – 76pkt.
5. Błyskawice Rzeszów – 64pkt.

Skład Rugby Club Częstochowa w trakcie całego sezonu 2021/2022 (wg ilości rozegranych turniejów):

– Laura Borowska (5 turniejów; wypożyczona z KS Rugby Ruda Śląska)
– Nicole Ligudzińska (5 turniejów)
– Weronika Musialik (5 turniejów)
– Julia Weżgowiec (5 turniejów)
– Nina Wiśniewska (5 turniejów)
– Nicola Kiedrzynek (4 turnieje)
– Nikola Giełażys (3 turnieje; wypożyczona z RC Bełchatów)
– Kornelia Korzeniowska (3 turnieje; wypożyczona z Juvenii Kraków/Hegemona Mysłowice)
– Oliwia Matras (3 turnieje; wypożyczona z Juvenii Kraków)
– Amelia Ormińska (3 turnieje; wypożyczona z Juvenii Kraków)
– Lena Szarek (3 turnieje; wypożyczona z Juvenii Kraków/Hegemona Mysłowice)
– Daria Wąchała (3 turnieje; wypożyczona z Juvenii Kraków)
– Oliwia Borczyk (2 turnieje; wypożyczona z RC Bełchatów)
– Paulina Grzyb (1 turniej)
– Magdalena Kaszyńska (1 turniej)
– Jessica Wojciechowska (1 turniej; wypożyczona z RC Bełchatów)

Zadanie „Szkolenie sportowe dzieci i młodzieży w zakresie rugby”, jest dofinansowane z środków budżetowych Gminy Miasta Częstochowy.

Źródło: mat. prasowy/ Rugby Club Częstochowa

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 marca 2023