Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Częstochowskie dzielnice mają bezpieczne ulice. Stowarzyszenie wraz z policją zwracają uwagę kierowcom

Facebook Twitter

Częstochowskie dzielnice mają bezpieczne ulice - pod takim hasłem została zainaugurowana akcja, która ma uświadomić kierowcom, jak ważne jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, szczególnie w strefach zamieszkania.

Fot. facebook.com/osksafetycar

Częstochowskie dzielnice mają bezpieczne ulice

Tutaj każda większa prędkość może zakończyć się tragicznie:

Maciej Orlikowski: Widziałem z jakimi prędkościami niektórzy kierowcy się poruszają po ulicy Słowackiego, gdzie mamy ograniczenie do 30 km/h, a dokładniej strefę ograniczonej prędkości do 30 km/h. Postanowiłem, żeby coś z tym tematem zrobić. Tam jest dużo placy zabaw. Dzieciaki, żeby do nich dotrzeć muszą przejść przez jezdnię i to tak nie powinno wyglądać. Stąd też pomysł na tą akcję. Ta akcja polega na tym, żeby uświadomić kierowców, że jest coś takiego jak strefy ograniczonej prędkości i strefy zamieszkania, gdzie te miejsca są pozbawione przejść dla pieszych. Jest tutaj dużo dzieciaków i żeby ci kierowcy jednak tej prędkości dopuszczalnej przestrzegali po prostu

– mówi Maciej Orlikowski, pomysłodawca akcji profilaktycznej. Na razie banery edukacyjne pojawiły się na Wyczerpach i w dzielnicy Trzech Wieszczów. Znajdują się w widocznych i ogólnodostępnych miejscach, aby łatwo mogli je zauważyć kierowcy.

Fot. facebook.com/osksafetycar

Akcję wspiera częstochowska drogówka. Pamiętajcie o strefie zamieszkania, ulicach, które biegną przez osiedla i gdzie pierwszeństwo mają piesi, kobiety z wózkiem czy rowerzyści:

Łukasz Raniewicz: Jesteśmy pierwszą spółdzielnią, która się włączyła w tego typu akcję. Dla nas bezpieczeństwo mieszkańców i wszelkie akcje, które zwiększają poziom bezpieczeństwa są cenne, bo rokują w przyszłości zwiększeniem bezpieczeństwa. Na szczęście nasi mieszkańcy raczej stosują się do obowiązujących przepisów. Jednak mamy bardzo dużo młodzieży, dzieci, więc na zimne dmuchać.

Barbara Poznańska: Strefa zamieszkania to jest taka strefa, gdzie tak naprawdę bardzo dużo porusza się samochodów, pieszych, jak również rowerzystów. Wzajemna tolerancja, wzajemny szacunek odgrywa bardzo dużą rolę. Taka uwaga, taki baner, który z daleka jest widoczny dla kierującego już daje mu do myślenia

– dodają Łukasz Raniewicz z Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej „Górnik” oraz rzecznik częstochowskiej policji Barbara Poznańska.

Fot. facebook.com/osksafetycar

Akcja ma trafiać do kierowców, którzy przekraczają dozwoloną prędkość właśnie na drogach osiedlowych:

Adam Wojtysiak: Jakiś czas temu z pomysłodawcą akcji panem Maćkiem Orlikowskim wyczytaliśmy news, że jeden kierowca przekroczył prędkość o 9 km/h w obszarze zabudowanym. Gdyby jechał mniejszą prędkością, nie skończyłoby się na śmiertelnym wypadku, który został spowodowany. To zmotywowało nas do tego, żeby kierowców edukować, że nie można przekraczać tej dozwolonej prędkości, a pieszych, żeby zwracać większą uwagę na nadjeżdżający pojazd. Na razie zostało powieszonych siedem banerów dzielnicach Trzech Wieszczów oraz Wyczerpy. Dalszy etap jest w trakcie prac, ale nie chcę na razie zdradzać szczegółów

– mówił Adam Wojtysiak, Prezes Stowarzyszenia „CzęstoKocham”, jeden z organizatorów prewencyjno-edukacyjnej akcji w naszym mieście.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2024