Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Piesi wyjmijcie słuchawki z uszu! To apel MPK i kierowców. Ruszyła nowa akcja „Usłysz życie”

Facebook Twitter

"Usłysz życie" to nowa akcja na rzecz bezpieczeństwa, zainicjowana przez miejskiego przewoźnika. Częstochowskie MPK zwraca w niej głównie uwagę na zachowanie młodych ludzi jako pieszych. Zdejmij słuchawki, aby usłyszeć co dzieje się na ulicy.

Fot. czestochowa.pl

Akcja MPK: Usłysz życie

Ostrzeżenia MPK dotyczą pieszych, ale i pasażerów:

Mariusz Sikora: W momencie kiedy kierowca musi gwałtownie zahamować, to pasażerowie w pojeździe też niestety mogą ulec jakiemuś uszczerbkowi na zdrowiu. Od wielu zgłoszeniach kierowców naszej komunikacji miejskiej postanowiliśmy zrobić taką akcję uświadamiająca, aby jednak zbliżając się do przejścia dla pieszych, mimo tego, że mamy pierwszeństwo, zwrócić uwagę na to, żeby słyszeć ten pojazd, czyli zdejmiemy te słuchawki. Nie patrzmy sobie w telefon, tylko zwróćmy uwagę też na to, co się dzieje na ulicy.

– przestrzega prezes MPK w Częstochowie, Mariusz Sikora. Warto pamiętać o rozsądku na przejściach i przy pokonywaniu torowiska, bo w kontakcie z autobusem czy tramwajem jesteśmy bez szans.

Andrzej Czerwik: Zarówno pieszy jak i kierowca mają problemy z tym, bo pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale musi mieć ograniczone zaufanie. Natomiast kierowca ma problem, ponieważ w tym momencie ma pasażerów, których wozi i jest zagrożenie niebezpieczeństwa życia w środku samochodu. Te siły są dosyć duże przy ostrym hamowaniu. Większość pieszych sobie nie zdaje z tego sprawy, że jest tam przejście dla pieszych przed nadjeżdżające autobusem lub tramwajem. Robi potężne zagrożenie dla pasażerów, którzy są w środku, bo to są już przypadki uszkodzenia ciała nawet.

– dodaje Andrzej Czerwik, prezes Częstochowskiego Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej, które zrzesza dużą liczbę motorniczych i kierowców. Najczęściej do zdarzeń z udziałem pieszych dochodzi kiedy poruszają się w słuchawkach z korektą szumu, co redukuje do zera odgłosy z zewnątrz, przekonują kierowcy.

Andrzej Czerwik: Zwracają uwagę na to, że jest to duże zagrożenie podczas pracy.

Mariusz Sikora: Jest to początek pewnego cyklu. Dzisiaj mamy akcję „Usłysz życie”. Natomiast za niedługo będziemy kontynuowali taką profilaktykę bezpieczeństwa ruchu drogowego na częstochowskich drogach.

O nowej akcji na rzecz profilaktyki i bezpieczeństwa mówili Andrzej Czerwik i Mariusz Sikora z MPK. Działania pod hasłem „Usłysz życie” patronatem objął prezydent Częstochowy. Dołączyć ma też częstochowska policja.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj