Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Częstochowskie Centrum Interwencji Kryzysowej pomoże walczyć z depresją wśród młodych

Facebook Twitter

23 lutego przypadał Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Według danych WHO, depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i zapada na nią coraz więcej ludzi w okresie pandemii i spowodowanego nią lockdownu.

Wyjaśnia Zbigniew Piechocki, częstochowski psychoterapeuta, który coraz większy tego typu problem dostrzega wśród młodzieży:

To choroba, która jest – powiedziałbym – bardzo demokratyczna. Ona może dotknąć każdego człowieka. Dane statystyczne pokazują, te najbardziej takie rozbudowane dane wskazują, że nawet 1 na 3 nastolatków doświadcza depresji. I to jest bardzo ważne, co rodzice mogą mówić do dzieci, takie mówienie: „przestań się wygłupiać, to ci przejdzie”, „co ty robisz, nic w życiu nie osiągniesz”, jeżeli mamy do czynienia z depresją nie jest pomocne. Pomocne jest towarzyszenie dziecku, zapewnianie go o swojej pomocy, o miłości, bycie rodzicem, bycie w każdej chwili i fizyczne, i emocjonalne. 

O potrzebie kontaktu z psychologiem w czasach zamknięcia mówi się coraz częściej, przekonuje Ewa Lichterowicz z Częstochowskiego Centrum Interwencji Kryzysowej. To miejsce gdzie można taką pomoc otrzymać, choćby telefonicznie czy mailowo:

Jest otwarte, tylko trzeba być w maseczce, umówić się wcześniej, ale nawet można przyjść – jak ktoś chce to może przyjechać i jest tutaj cały czas interwent kryzysowy, który udziela – jak lekarz pierwszego kontaktu – udziela wsparcia, pomaga, kiedy tego sytuacja wymaga. Są też psycholodzy, terapeuci, więc taki wachlarz pomocy jest duży i jest to pomoc osób wykwalifikowanych, z dużymi kompetencjami i jest to pomoc skierowana do dorosłych i do dzieci i młodzieży. Są osoby, które z młodzieżą też pracują.

Nie warto czekać z problemem, na takie objawy trzeba zwrócić uwagę, szczególnie że depresja depresja dotyka coraz więcej młodych osób. Jeśli potrzebujesz wsparcia? Nie czekaj! Telefon do Częstochowskiego Centrum Interwencji Kryzysowej to 34 366-31-21.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj