Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Częstochowska drogówka apeluje do pieszych przed świętami, przybywa groźnych sytuacji

Facebook Twitter

Przybywa zdarzeń drogowych z udziałem pieszych, alarmuje przed świętami częstochowska policja. Winą można obarczyć słabszą widoczność, wcześniej zapadający zmrok, ale oprócz pogody, też nieostrożność kierowców i samych przechodniów.

Częstochowska drogówka
fot.czestochowa.policja.gov.pl

Częstochowska drogówka

Miejska Komenda w Częstochowie zapowiada jeszcze przed świętami wzmożone patrole w rejonie ruchliwych przejść dla pieszych:

Marcin Knysak: Policjanci ruchu drogowego apelują o rozwagę i szczególnie w tym gorączkowym przedświątecznym okresie. Rozkojarzeni myśląc już o świętach, często zapominamy o przestrzeganiu elementarnych zasad bezpieczeństwa. W związku z powyższym mundurowi przeprowadzą działania skierowane na bezpieczeństwo pieszych. Nadzorem objęte zostaną miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla pieszych te, na których doszło już wcześniej do potrąceń.

Pamiętajmy szczególnie o odblaskach. Rzadko stosujemy je w mieście, tymczasem po zmroku, w ciemnej odzieży jesteśmy dla kierowców niemal niewidoczni, nawet na przejściach dla pieszych:

Marcin Knysak: Do głównych grzechów pieszych należy wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym na przejściu dla pieszych. Wchodzenie na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi. Niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, przebieganie jezdni oraz niestosowanie elementów odblaskowych. Apelujemy o rozwagę w ruchu drogowym. Dbajmy wspólnie o bezpieczeństwo nas wszystkich.

Jak apeluje do pieszych sierż. sztab. Marcin Knysak pamiętajmy, aby nie wchodzić na jezdnię tuż przed samochodem, którego kierowca może nie zdążyć, zatrzymać się w porę:

Marcin Knysak: Bezpieczeństwo w bardzo dużej mierze zależy od nich samych. Pamiętajmy, że w starciu z rozpędzonym autem, osoba pierwsza jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego ma niewielkie szanse na przeżycie. Szczególny apel kierujemy do pierwszych, aby nie wchodzili na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Ostrożny pieszy to taki, który podczas przekraczania jezdni, bez względu na posiadane pierwszeństwo, pamięta o obserwacji pojazdu, upewniając się, czy kierowca prawidłowo reaguje na jego obecność na drodze.

Drogówka chce podjąć akcje wszędzie tam, gdzie dochodziło do groźnych sytuacji, w tym wypadków i potrąceń przechodniów.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj