Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Częstochowska policja ze statystykami m.in. z mapy zagrożeń bezpieczeństwa

Facebook Twitter

Częstochowska policja ze statystykami na temat przestępczości i wykroczeń w mieście oraz w regionie. Wiele z zagrożeń trafiło na internetową mapę bezpieczeństwa, którą aktualizują też sami mieszkańcy.

Częstochowska policja
fot.czestochowa.policja.gov.pl

Częstochowska policja podaje statystyki

W minionym roku wykrywalność przestępstw wyniosła u nas 70,5%, a w stosunku do 2022 roku wrosła o prawie 5,5 procent, poinformowała miejska komenda.

Marcin Knysak: W 2023 roku na terenie miasta i powiatu częstochowskiego doszło do 6695 przestępstw. Dla porównania w 2022 roku na terenie podległym Komendzie Miejskiej Policji w Częstochowie doszło do 6678 przestępstw.

Mówi sierż. sztab. Marcin Knysak z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie. Dodajmy, że w minionym roku do mundurowych wpłynęło o ponad tysiąc zgłoszeń więcej niż rok wcześniej:

Marcin Knysak: 5385 zgłoszeń ogółem z dostępnych na Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa 27 kategorii zagrożeń, najczęściej wybierana to przekraczanie dozwolonej prędkości- 2342 zgłoszenia, nieprawidłowe parkowanie- 1037 zgłoszeń, spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym- 612 zgłoszeń.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa cieszy się coraz większą popularnością w naszym regionie, potwierdzają to odsłony i naniesione zdarzenia, a tych cały czas przybywa. Policjanci chwalą to narzędzie:

Marcin Knysak: Jest to nowoczesna i przede wszystkim bezpieczna platforma wymiany informacji pomiędzy społeczeństwem a policją. Wystarczy smartfon, tablet lub komputer, aby z niej skorzystać. W obecnej sytuacji jest to jedno z najbezpieczniejszych rozwiązań. Prosimy o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji, pamiętajmy, że każde naniesione zagrożenie, wywołuje odpowiednią reakcję policji. Zgłoszenia za pośrednictwem mapy nie zastąpią potrzeby pilnej interwencji policji, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie ludzkie, w tych przypadkach należy korzystać z bezpłatnego numeru alarmowego 112.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Co roku częstochowska policja odnotowuje niewielki spadek zdarzeń drogowych. Nieco maleje też liczba zatrzymanych pijanych kierowców oraz spowodowanych przez nich wypadków. Alkohol cały czas jednak jest dużym problemem na polskich, jak i lokalnych drogach, dodaje sierż. sztab. Marcin Knysak.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024