Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Policjanci z Częstochowy podsumowali ostatnich 12 miesięcy. Jak wyglądała sytuacja na drogach?

Facebook Twitter

Policjanci z Częstochowy aż 246 razy wzywani byli w ciągu minionego - 2023 roku - do wypadków drogowych. Mundurowi podsumowali sytuację na drogach naszego regionu w ubiegłym roku.

Styczeń przynosi podsumowanie roku na częstochowskich drogach. Policjanci z Częstochowy w minionych dwunastu miesiącach odnotowali aż 246 wypadków, w których zginęło 14 osób, a 288 zostało rannych. Policjanci z naszego garnizonu odnotowali jednak łącznie o wiele więcej groźnych sytuacji w ruchu. O szczegółach mówi nam sierż sztab. Marcin Knysak z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie:

Marcin Knysak: Odnotowaliśmy 4943 zdarzenia drogowe, 4 697 kolizji i 246 wypadków. W 246 wypadkach drogowych, odnotowaliśmy 126 z udziałem pieszych, w których niestety 6 osób zginęło, a 60 zostało rannych. Policjanci zatrzymali też 894 kierowców pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Pijani kierujący byli sprawcami 120 zdarzeń drogowych, w których dwie osoby zginęły, a 14 zostało rannych.

Jak przekazał nam sierż sztab. Marcin Knysak, aż 251 kierowców w 2023 roku przekroczyło znacznie dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym. Gdy jechali o ponad 50 km/h powyżej ograniczenia, z automatu tracili prawo jazdy.

Marcin Knysak: W 2023 roku mundurowi odnotowali prawie 18 000 przekroczeń prędkości, w tym 251 powyżej 50 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym, czyli skutkującym utratą prawa jazdy na 3 miesiące. Najczęstsze przyczyny wypadków drogowych w ubiegłym roku to:  nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu i niedostosowanie prędkości do warunków na drodze.

Już od pierwszych dni stycznia 2024 policja kontroluje sytuację drogową, weryfikuje jak przepisy traktują piesi i kierowcy. Podobnych akcji prewencyjnych możemy spodziewać się cyklicznie, zapowiada miejska komenda…

Marcin Knysak: Początek roku to czas na podsumowanie tego, co wydarzyło się w minionych 12 miesiącach. Nie ustajemy w naszych działaniach na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym i zapewniamy, że w 2024 roku dołożymy wszelkich starań, aby znów był on bezpieczniejszy niż w latach ubiegłych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj