Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Częstochowscy szermierze z sukcesami kończą bardzo udany sezon, a co dalej?

Facebook Twitter

Liczne sukcesy na koncie młodych szermierzy z częstochowskiego klubu sportowego Kmicic. Dodatkowo końcówka sezonu była bardzo pracowita. W Gliwicach częstochowscy zawodnicy wzięli kilka dni temu udział w IX Igrzyskach Dzieci. Był to kolejny etap przygotowań do Mistrzostw Polski Młodzików, te odbyły się w Konopiskach.

Fot. facebook.com/WlksKmicicCzestochowa

Częstochowscy szermierze z sukcesami kończą sezon

Pora na podsumowania bardzo udanego sezonu, pełnego tytułów i medali.

Andrzej Zaguła: Przede wszystkim zdobyliśmy mistrzostwo Polski juniorów drużynowe. Po raz pierwszy chyba od 35 lat, zameldowaliśmy się na najwyższym stopniu podium. Indywidualnie były dwa medale srebrny Łukasza Parafiniuka i brązowy Szymona Wojciechowskiego. Później Szymon Wojciechowski pojechał do Europy kadetów juniorów do Tallina i tam wywalczył srebrny medal Mistrzostw Europy, pojechał na mistrzostwa świata było bardzo blisko medalu. Ostatecznie zajął 9. miejsce, ale uważam, że to jest ogromny jego sukces. Pojechaliśmy na Olimpiadę Młodzieży. Szymon Wojciechowski wygrał w wielkim stylu Olimpiadę Młodzieży

– mówi trener i wiceprezes w WLKS Kmicic Andrzej Zaguła. Szermierka nadal jest elitarna, ale na fali popularności dyscypliny, do trenowania garną się młode pokolenia zawodników. Na razie w Częstochowie jeszcze nie ma problemu z brakiem miejsc:

Andrzej Zaguła: Trafiają do nas dzieci, które próbowały swoich sił w sporcie, czy chodziły na koszykówkę, czy na siatkówkę, czy na piłkę nożną. Czasami jest trudno wyselekcjonować utalentowane jednostki, które by w przyszłości dawały nam jakieś sukcesy w postaci właśnie tych medali na mistrzostwach Polski. Na terenie całego kraju też nie ma jakichś wielkich problemów z grupami naborowymi, bo ta szermierka jest taka prestiżowa, jest nobilitująca. Dużo dzieci zgłasza się za namową oczywiście rodziców, żeby spróbować tej szermierki.

Andrzej Zaguła

Sezon sportowy w szermierce się kończy, przed naszymi zawodnikami odpoczynek, ale krótszy niż od nauki w szkole. Klub zapowiada już obóz sportowy i treningi w letnim okresie:

Andrzej Zaguła: Sierpniu zaczynamy przygotowania do nowego sezonu. Właśnie tego oddechu jest bardzo mało, bo 30 dni i trzeba go jak najlepiej wykorzystać, bo kolejny sezon też będzie bardzo trudny. Przede wszystkim to jest sezon olimpijski. My powoli się szykujemy też do startów w kategorii seniorów. Startowaliśmy już pierwsze próby były, ale to wciąż młodzi są zawodnicy i dlatego musimy się lepiej przygotować. Ci chłopcy zdają maturę i się zastanawiają, czy zostać Częstochowie, czy wyjechać

– informował nas trener Andrzej Zaguła z klubu Kmicic w Częstochowie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 maja 2024