Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Częstochowscy artyści znów pokazali swoje prace. Wystawa Stowarzyszenia im. Dudy-Gracza

Facebook Twitter

W sali reprezentacyjnej Ratusza zaprezentowana została 41. Wystawa Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza.

Prezentacja podsumowuje rok pracy twórczej artystów amatorów i zawodowców, zrzeszonych w gronie lokalnych twórców.

Anna Żelechowska: To są osoby różnych profesji. Są osoby, które kończyły studia dotyczące dziedzin plastycznych, ale również te, które kochają to, co robią, malują od lat. Nawzajem się dzielimy swoją wiedzą, swoimi doświadczeniami i malujemy wszyscy rożnymi technikami, w różny sposób, mamy różną wyobraźnię, zresztą to stanowi o sile tego stowarzyszenia, że skupia ludzi nie jednej branży, tylko jednej pasji i to się liczy najbardziej

– mówi Anna Żelechowska, wiceprezes częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Dudy-Gracza. Członkowie przy okazji, w ramach stowarzyszenia zajmują się cały czas działalnością dobroczynną.

Anna Żelechowska: To jest w statucie naszego stowarzyszenia. Każdy z nas rokrocznie oddaje przynajmniej jedną pracę na rzecz stowarzyszenia i stowarzyszenie przekazuje je dalej różnym instytucjom charytatywnym, które potem wystawiają te prace na aukcje i dochód z tych prac wspiera działalność tych instytucji. To jest już nasza działalność od bardzo, bardzo wielu lat, też w związku z tym zostaliśmy uhonorowani jako instytucja, która wspiera takie działania.

W czasie dorocznej wystawy prac w Muzeum Częstochowskim przyznawane są honorowe odznaczenia „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. To dla artystów ważny moment w działalności:

Joanna Bochaczek-Trąbska: Przede wszystkim są to sztuki plastyczne, tworzę akwareli oraz akryl na płótnie, a druga płaszczyzna jest naukową płaszczyzną, więc jest to historia, historia sztuki, kultury. Zdarza mi się popełnić jakąś wystawę indywidualną, czasami jestem również zapraszana do wystawy zbiorowej. Zdarza mi się również zrobić wystawę z moim synem Janem, który myślę, że też ma mały talent, który na razie szlifuje pod moim okiem, ale również pod okiem nauczycieli plastyki.

Honorowe odznaczenie „Zasłużony dla Kultury Polskiej” otrzymała dr Joanna Bochaczek-Trąbska, która wszechstronnie realizuje się na różnych płaszczyznach, w tym w twórczości plastycznej. Gratulujemy. Co roku Stowarzyszenie Plastyków im. Dudy-Gracza przyznaje Nagrodę im. Janiny Plucińskiej-Zembrzuskiej. Trafia ona do osób wyróżniających się wybitnymi osiągnięciami artystycznymi.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 30 marca 2023