Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Częstochowa potrzebuje i czeka na młodych dobrze wykształconych lekarzy

Facebook Twitter

Uniwersytet im. Jana Długosza odlicza czas kiedy będzie mógł ogłosić nabór na kierunek lekarski, a samorząd stara się pozyskać młodych lekarzy i pielęgniarki, którzy zasilą kadrę medyczną w mieście. Częstochowa pilnie potrzebuje nowych lekarzy.

Rozwój medycyny u nas mógłby dodatkowo korzystnie wpłynąć na całe środowisko medyczne:

Prof. Aleksander Sieroń: Każdy, kto przychodzi do lekarza, chce być zdrowszy. Nie zawsze to się udaje, w związku z tym, jeżeli ktoś nie dostaje takiej pomocy, jakiej oczekiwał, czyli żeby ustąpił mu ból, żeby był zdrowy, czasem krytykuje lekarza, a lekarz ma w ręku to, co ma. Starość i schorzenia są nieuniknione i mówię to z pełną odpowiedzialnością jako człowiek, przez którego ręce przeszło ponad 200 tys. pacjentów. To nie jest tak, że wszystkim da się pomóc. Profesor Zembala mówił o Częstochowie, że jest to wspaniałe miejsce, gdzie wejście kierunku lekarskiego znakomicie rozwinie tych lekarzy, którzy tu pracują.

Zespołem odpowiedzialnym za stworzenie kierunku lekarskiego w UJD przewodzi prof. Aleksander Sieroń. Przygotowania akademickie są mocno zaawansowane, jest szansa, że za 12 lat Częstochowa wykształci znakomitych lekarzy:

Prof. Aleksander Sieroń: Będę zadowolony jak to będą specjaliści, którzy będą znakomicie znali medycynę, ale również będą potrafili nieść wartość dodaną do nauki medycznej, ponieważ medycyna ma to do siebie, że wbrew pozorom w dalszym ciągu jest open study – otwartą książką i można naprawdę bardzo wiele zrobić. Moim celem jest nie tylko to, żeby tutaj szkolili się ludzie, którzy będą w przyszłości lekarzami, ale moim celem jest również to, żeby ci lekarze poczuli, że dzięki wiedzy medycznej mogą zrobić coś więcej dla pacjentów, ale można to naprawdę zrobić.

O częstochowskich lekarzach różnie się mówi. Nie zawsze dobre opinie ma zatrzeć kształcenie przyszłych pokoleń medyków

– dodaje prof. Aleksander Sieroń. Przypomnijmy, że UJD planuje nowy budynek dla Centrum Dydaktycznego Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu w dawnym Instytucie Muzyki przy ul. Chłopickiego.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 marca 2023