Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Szpital na Parkitce ma już wyremontowane kolejne oddziały i nowe sale operacyjne

Facebook Twitter

Szpital na Parkitce zyskał trzy nowe sale bloku operacyjnego oraz wyremontowane oddziały specjalistyczne. Inwestycje zostały wykonane dzięki środkom unijnym oraz z budżetu Województwa Śląskiego. Dotację przekazano też z rządowego programu.

Szpital na Parkitce Śmierć dwóch pacjentów dzwon życia
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Częstochowie.

Zmienią się warunki pracy i poprawi komfort pacjentów

– ocenia dyrektor Zbigniew Bajkowski.

Zbigniew Bajkowski: Przede wszystkim lepsze warunki leczenia pod kątem lokalowym, ale również sprzętowym. Tego sprzętu, który tutaj jest, w wielu wypadkach też nie widać, ale to jest naprawdę najnowocześniejszy sprzęt. Biorąc pod uwagę trakt operacyjny i oddział chirurgii onkologicznej, to nakłady budowlane to około 10-11 mln złotych, drugie tyle to jest sprzęt, który kupiliśmy, żeby te dwa miejsca wyposażyć. Podobnie sytuacja wygląda z oddziałem gastroenterologii, z tym że w ten oddział inwestowaliśmy już w roku poprzednim, również nowy sprzęt do procedur, których tutaj nigdy nigdy nie robiono, diagnostyki trzustki, wątroby.

Modernizację przeszedł Oddział Chirurgii Onkologicznej z Pododdziałem Chorób Piersi oraz szpitalny Oddział Gastroenterologii Ogólnej i Onkologicznej, w tej części placówki odnowiono też Pododdział Chorób Wewnętrznych i Pracownię Endoskopii.

fot. mat. prasowy

Będą jeszcze kolejne inwestycje:

Izabela Domagała: W 2019 roku podjęliśmy decyzję, żeby ten szpital zmodernizować i dziś już mamy ponad 4 tys. mkw. tego szpitala zmodernizowanego, prawie 130 kawałków nowego sprzętu, 137 sal – nie tylko operacyjnych, sal chorych, gabinetów – już jest po modernizacji. Przed nami kolejne inwestycje. Dzisiaj rzeczywiście oddajemy 3 duże odcinki, czyli gastroenterologię, chirurgię i trakt operacyjny. To jest wartość prawie 30 mln. Cieszymy się bardzo, że w tak krótkim czasie – ponad 500 dni – te inwestycje zostały zrealizowane

– dodaje Izabela Domogała – członek zarządu Województwa Śląskiego.

fot. mat. prasowy

Dotąd łączna wartość inwestycji przekroczyła 30 mln złotych, ale wojewódzka lecznica planuje dalsze prace. Wśród nich są też pilne potrzeby szpitala:

Zbigniew Bajkowski: Wybudowanie dużego OIOMu, czyli oddziału intensywnej opieki medycznej na Bialskiej, dlatego że mamy intensywną opiekę medyczną rozbitą na dwie lokalizacje, czyli Tysiąclecie i Bialską. Ponieważ anestezjologów nigdy nie jest za dużo, robimy znacznie więcej zabiegów operacyjnych, do których potrzeba nam obsługi anestezjologicznej. Chcę to skomasować. Tam również gra rolę wiek sporej grupy lekarzy. Może tak być, że w przyszłym roku mielibyśmy problem z utrzymaniem oddziału na Tysiącleciu, wtedy też łatwiej się będzie pracowało

– zauważa Zbigniew Bajkowski – dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie. Równolegle placówka remontuje starszy trakt operacyjny, chce powiększyć liczbę sal, gdzie może przeprowadzać zabiegi.

fot. mat. prasowy

Nowocześniejsze zaplecze wpłynie też korzystniej na osoby hospitalizowane:

Izabela Domagała: Myślę, że sama choroba zawsze dla pacjenta jest już stresująca, więc my chcemy wejść w tej XXI wiek, dać większy komfort nie tylko pacjentom, żeby się czuli lepiej, wygodniej w przestrzeniach, które są przyjazne, ale przede wszystkim ma to być komfort pracy dla personelu medycznego, który po dwóch latach ciężkiego covidu pewnie jest zmęczony. Chcemy, żeby nasi lekarze, pielęgniarki pracowały w dobrych, fajnych, wygodnych warunkach

– mówiła Izabela Domogała – członek zarządu Województwa Śląskiego.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj