Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Częstochowa ma nowy ambulans do przewozu zwierząt

Facebook Twitter

Częstochowa ma nowy ambulans do przewozu zwierząt. O tym, że poprzednia karetka wzywana do wypadków i urazów z udziałem zwierząt, spłonęła w trakcie jednej z interwencji, mówiliśmy na antenie Radia Jura.

Ambulans poprzedni spłonął latem ubiegłego roku. Jest nadal potrzebna, a nowy samochód już był wysyłany do pierwszych akcji ratowania życia zwierząt. Często daleko poza Częstochowę.

Prowadzona była w mieście zbiórka, by ambulans odkupić.

Inicjowało ją Stowarzyszenie Częstochowa Przyjazna Jerzykom, które administruje pojazdem

– mówi jego prezes Jacek Tomasz Suchomel. Cel tej zbiórki właśnie udało się zrealizować.

Jacek Tomasz Suchomel: Wysyłamy taką karetkę na miejsce, później karetka zabezpiecza zwierzę. Jeżeli zwierzę nie potrzebuje nagłej interwencji lekarskiej, my mówimy, co właściciele mają robić. Jeżeli potrzebuje interwencji, jest dowożone do przychodni weterynaryjnej, która akurat w tym czasie jest otwarta, a w weekendy jest to Sikorskiego 112. Karetka była wielokrotnie wzywana do zwierząt w wypadkach komunikacyjnych to są bardzo groźne wypadki, my uczestniczymy ratując zwierzę. Wszyscy są zmotywowani, żeby zwierzę przeżyło.

Ambulans ratował życie bociana, ale też np. poszkodowaną wiewiórkę. Ostatnio transportował psa rannego w wypadku drogowym, aż do Wrocławia.

Jacek Tomasz Suchomel: Na zlecenie przychodni, piesek był po ciężkim wypadku komunikacyjnym, pies musiał być zabezpieczony. Były zrobione podstawowe badania, musiał być przewieziony pod monitorem, który monitoruje funkcje życiowe oraz zastosowane kroplówki. Pies jechał na tomograf komputerowy do kliniki weterynaryjne we Wrocławiu na oddział neurologii. Karetka jest wyposażona we wszystko, co powinna mieć do ratowania zwierzęcego życia. Jest wywiad, później ocena i po ocenie jest decyzja czy taką karetkę wysyłamy czy nie.

Poprzedni ambulans był wykorzystywany m.in. do przewozu zwierząt z terytorium Ukrainy. Po pomoc mogą się również zgłosić osoby, które nie mają własnego transportu, a pilnie potrzebują przewieźć dużego pupila np. na zabieg.

Jak mówi Jacek Tomasz Suchomel ze Stowarzyszenia „Częstochowa Przyjazna Jerzykom”, dzięki darczyńcom udało się kupić nowy, większy pojazd. Ambulans jest w systemie powiatowego lekarza weterynarii w Częstochowie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2024