Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Częstochowa liderem w ochronie jerzyka. Ma już 13 tys. budek dla tych ptaków

Facebook Twitter

Częstochowa liderem w ochronie jerzyka, czyli gatunku Apus Apus, który doskonale czuje się wśród ludzi, w miejskim krajobrazie. Ptaki te pomagają nam w walce z owadami w dzielnicach, ale swoje budki mają też w centrum miasta.

Częstochowa liderem w ochronie jerzyka

W Częstochowie mamy już rozmieszczone ponad 13 tys. budek dla jerzyków.

Radio Jura: Częstochowa staje się takim liderem wspierania właśnie tego gatunku?

Jacek Tomasz Suchomel: Niewątpliwie jesteśmy liderem, dlatego, że nasza grupa jest międzynarodowa. Obserwujemy inne grupy w Unii Europejskiej i także Częstochowa jest tutaj pionierem, liderem właśnie w montażu budek. Nawet się pytają, jak my to robimy i skąd my bierzemy tyle siły, energii przy montażu tych budek. Wiemy, że jerzyka populacja upada od pięciu lat. Jesteśmy w takim punkcie właśnie, że wybraliśmy ten moment, żeby go ratować. I jerzyków u nas przybywa, z czego bardzo się cieszymy. Mieszkańcy częstochowskich osiedli, które mają pomontowane budki, odczuwają to na własnej skórze.

Jacka Tomasza Suchomela o pomoc dla ptaków pytał Mariusz Osyra.

fot.pixabay.com

Prezes Stowarzyszenia Częstochowa Przyjazna Jerzykom, podkreśla, że ten gatunek jest sprzymierzeńcem człowieka, natomiast w wielu sytuacjach potrzebuje naszej pomocy. Szczególnie, gdy młode ptaki wypadają z budek:

Jacek Tomasz Suchomel: Jerzyki opuszczają budkę umiejąc już latać. Kiedy znajdziemy jerzyka, wtedy musi być interwencja człowieka. Musimy pomóc, bo jerzyk bez pomocy ludzkiej sobie nie poradzi. Zabezpieczamy takiego ptaka trzy razy C – cicho, ciemno, ciepło, do pudełka z otworami i zgłaszamy się do naszego ośrodka lub ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt. I wtedy przekazujemy takiego jerzyka już do oceny i do leczenia.

Radio Jura: Komarów mamy dzięki temu mniej.

Jacek Tomasz Suchomel: Oczywiście dlatego, że jerzyk usuwa w ciągu doby 30 tys. owadów. Jerzyk zjada 5% komarów

– radził Jacek Tomasz Suchomel. Rozmawiał Mariusz Osyra.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lutego 2024