Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Częstochowa gotowa na szczyt pielgrzymkowy

Facebook Twitter

W Częstochowie trwa szczyt pielgrzymkowy. Najliczniej pątnicy będą przybywać w okolicach 15. i 26. sierpnia, w dni poprzedzające sierpniowe święta.

W jaki sposób miasto przygotowało się na ich przybycie?

Rafał Kusal: Zabezpieczenie przede wszystkim tras wejściowych. Jest ich 10 na terenie miasta Częstochowy. Zabezpieczenie realizuje policja wraz ze Strażą Miejską. Oczywiście te służby również zabezpieczają trasę ewakuacji spod błoni jasnogórskich, zabezpieczają ruch, kierują samochody na parkingi, jeżeli jest taka potrzeba. Dodatkowo zabezpieczenie medyczne, które realizujemy we współpracy z SOR Miejskiego Szpitala Zespolonego, dodatkowe karetki pogotowia w przypadku większych uroczystości, które są na Pasażu Biskupa Bareły oraz Alei Sienkiewicza.

– mówi Rafał Kusal, naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM Częstochowy. Według szacunków w tym roku w sierpniu na Jasnej Górze pojawi się co najmniej 74 tys. pieszych pielgrzymów idących w grupach zorganizowanych. Pątników będzie jednak zdecydowanie więcej, gdyż wielu przyjedzie na uroczystości indywidualnie. Miasto jest odpowiednio przygotowane na przyjęcie tak dużej liczby osób.

Rafał Kusal: Dodatkowo na trasach różnych wejść pielgrzymkowych w tym okresie będą dodatkowe kosze na śmieci, kontenery na śmieci. W tym roku otwieramy po 3 latach punkty czerpania wody pitnej, czyli te punkty, które są oznakowane w mieście. Można z nich pobierać wodę do celów pitnych – jest ich 7. Także dodatkowe kabiny WC. Na sam okres 10 – 15 sierpnia przygotowano 27 takich toalet, a na okres 23 – 26 sierpnia – 17.

 

Pielgrzymi również powinni sami dbać o swoje bezpieczeństwo poprzez stosowanie się do zaleceń. Pątnicy powinni mieć przy sobie między innymi informację, skąd pochodzi ich pielgrzymka, mieć ubrania dostosowane do pogody, zapas wody, a także leki, jeżeli takie stosują.

Rafał Kusal: Dodatkowo opracowaliśmy formularz, który każdy może sobie pobrać z naszej strony internetowej. Wpisać imię, nazwisko, numer rejestracyjny pojazdu, którym się przyjeżdża, osobę organizatora lub osobę bliską do kontaktu. Informujemy o tym, że w razie zagubienia proszeni są o nie oddalanie się spod Jasnej Góry, a udawanie się w okolice pomnika Kardynała Wyszyńskiego. Dodatkowo osoby, które przyjeżdżają na Jasną Górę indywidualnie na główne uroczystości prosimy, aby w samochodach miały za szybą boczną białą kartkę, ewentualnie duży obrazek, który ułatwi służbom policji kierowanie ich do punktów pod Jasną Górę, a następnie na miejsca parkingowe.

– dodaje naczelnik Rafał Kusal z UM Częstochowy.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 13 lipca 2024