StartWiadomość dnia Wiadomości

Częstochowa chce mieć nowy herb

Mówi prof. Andrzej Desperak:

Herb z wizerunkiem piastowskiego orła datowany jest na XIV wiek. Najnowszy projekt przygotowali autorzy heraldycznej korekty, wykładowcy Akademii Jana Długosza: historyk Marceli Antoniewicz i artysta-plastyk Andrzej Desperak. Porządkowanie identyfikacji wizualnej naszego miasta zbiega się z przygotowaniami do zbliżających się obchodów 800-lecia Częstochowy. W nowym herbie różnią się szczegółami i pozostałe detale, nieco zmieniony jest też wygląd lwa…

Mówią prof. Andrzej Desperak, radna Barbara Gieroń i naczelnik Wydziału Kultury Aleksander Wierny. Projekt nowego herbu opiniowała Komisja Kultury Rady Miasta, ale ważne będą jeszcze konsultacje z mieszkańcami, a czy herb stanie się obowiązującym dowiemy się po decyzji komisji heraldycznej w Warszawie. Sama procedura jest raczej długa. Docelowo miasto ma pomysł na wykorzystanie nowego wyglądu herbu także do celów promocyjnych Częstochowy.

Dodaje Aleksander Wierny z Urzędu Miasta. Miasto ma już za sobą niedawną premierę nowego logo wykorzystywanego m.in w promocji turystycznej, gospodarczej i kulturalnej miasta.

Zostaw komentarz