Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Cyber zagrożenia i przestrogi dla wszystkich, dzięki CyberSecurity Day w Politechnice

Facebook Twitter

Nasze cyber bezpieczeństwo staje się oczkiem w głowie fachowców, instytucji publicznych, naukowców i służb działających w kraju. Dlatego na Politechnice ponownie odbył się CyberSecurity Day.

CyberSecurity Day

CyberSecurity Day w Politechnice

CyberSecurity Day miał za zadanie uświadomić mieszkańcom, jak łatwo możemy zostać zaatakowani w internetowej przestrzeni i jaki trzeba położyć nacisk na właściwą ochronę danych:

Sabina Szymoniak: Korzystamy z różnych urządzeń tzw. Internetu rzeczy, smart home, różnego rodzaju inteligentne lodówki, pralki, odkurzacze i tak dalej, to też może zostać zhakowane. Większość osób nosi smart watch, smart bandy, biegamy, chodzimy, spacerujemy i jeżeli ktoś wykradnie nam takie dane z zegarka czy też z aplikacji, która je przechowuje, to nie ma problemu, żeby ktoś poznał nasze zachowania, strukturę dnia naszego, o tej godzinie wychodzimy z pracy, wracamy, czyli tyle czasu nas nie ma w domu, to nie ma problemu, możemy podjechać i okraść taki dom, taką osobę.

Przestrzega dr inż. Sabina Szymoniak z Politechniki Częstochowskiej. Tematyka cyber zagrożeń, niestety dotyczy nas wszystkich. Warto wiedzieć jak bronić się przed atakami, jak zabezpieczyć swoje dane, pieniądze, czy informacje choćby na portalach społecznościowych:

Aleksandra Pyrkosz-Dziubczyk: Przede wszystkim to nie udostępniamy o sobie zbyt wielu informacji. Staramy się ograniczać do niezbędnego minimum. Jeżeli już musimy np. na profilach społecznościowych, ustawmy stopień prywatności taki, że tak naprawdę albo tylko my mamy do czegoś wgląd, albo nasi znajomi, Ale raczej nie starajmy się udostępniać wiele rzeczy publicznie, ponieważ mogą zostać one wykorzystane przeciwko nam. Coś udostępniamy na social media, jest ustawione jako publiczne, to każdy może zajrzeć w to, co udostępniamy i już ma jakieś informacje o nas.

Podpowiadała Aleksandra Pyrkosz-Dziubczyk, doktorantka zajmująca się kwestiami ochrony danych w sieci. Obecnie nie jesteśmy w stanie obejść się bez Internetu, dlatego każdy z nas powinien być świadomy wszelkich zalet, ale też i zagrożeń wynikających z korzystania z nowych technologii. Cyberprzestępcy dysponują coraz nowszymi metodami i sposobami na wyłudzanie danych. Niebezpieczna okazuje się również sztuczna inteligencja:

Tomasz Turba: Zagrożeniem jest to, że możemy wydać instrukcje w taki sposób, że sztuczna inteligencja będzie aktorem 3. Oznacza to tyle, że możemy napisać ”zeskanuj mi jakąś stronę internetową” albo ”sprawdź mi zabezpieczenia jakiejś aplikacji” i w tym momencie ktoś, kto administruje tą stroną internetową, nie widzi przestępcy, tylko widzi, że skanuje go sztuczna inteligencja. Phishing to przykładowa instrukcja, dołącz do każdej wiadomości takiego i takiego link, to jest link do jakiegoś sklepu, a okazuje się, że ten link tak naprawdę jest fałszywym sklepem, który wykrada dane.

Podsumowuje coraz poważniejsze zagrożenia czyhające w sieci – Tomasz Turba, specjalista od cyberbezpieczeństwa.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 maja 2024