Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Zabytkowe auta na ulicach Częstochowy. Ile ich jeździ? [FOTO]

Facebook Twitter

Spoglądamy do kalendarium, tam taki oto wpis: 31 marca w 2000 roku wprowadzono w Polsce nowe tablice rejestracyjne. To te, które mamy teraz, zaczęły obowiazywać w maju 2000 roku. W Radiu Jura sprawdzamy zabytkowe, tzw. żółte blachy... Ile zabytkowych samochodów jeździ po naszych ulicach?

Zabytkowe auta na ulicach Częstochowy
fot. zdjęcie słuchacza Radia Jura

Zabytkowe auta na ulicach Częstochowy

Już nie tylko samochody klasy premium przyciągają nasz wzrok na ulicach Częstochowy. Coraz większą rzeszę fanów zyskują też zabytkowe auta. Bo któż z nas nie chciałby się przejechać popularnym „maluchem” lub „dużym fiatem” takim jak jeździł serialowy por. Borewicz? Marzeniem naszego dzieciństwa było też mieć amerykańską corvette z otwieranymi lampami, teraz „klasyki” przeżywają prawdziwy renesans.

A zatem temat jest warty odnotowania, tym bardziej, że 31 marca 2000 roku wprowadzono w Polsce nowe tablice rejestracyjne. To te, które mamy teraz, a wśród nich:

 • zwyczajne
 • indywidualne
 • zabytkowe
 • dla pojazdów o napędzie elektrycznym lub wodorowym
 • tymczasowe
 • tymczasowe badawcze (wydawane do 10 lipca 2019 roku)
 • profesjonalne
 • sportowe
 • dyplomatyczne

W Radiu Jura sprawdziliśmy te zabytkowe, tzw. żółte blachy… Ile zabytkowych samochodów jeździ po naszych ulicach?

Zabytkowe auta na ulicach Częstochowy

fot. słuchacz Radia Jura

Zabytkowe auta na ulicach Częstochowy

Jak informuje Referat Komunikacji w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Częstochowy, aktualnie w Urzędzie Miasta zarejestrowane są 322 pojazdy posiadające status „zabytkowych”. 73% z nich a więc 234 pojazdy- to samochody osobowe.

Zabytkowe auta na ulicach Częstochowy. Najstarsze pojazdy

Najstarsze są dwa samochody osobowe i motocykl

 • samochód osobowy Citroen B14 – rok produkcji: 1928,
 • motocykl AJS R9 – rok produkcji: 1930,
 • samochód osobowy AERO 30 – rok produkcji: 1934.

Po częstochowskich ulicach „mknie” też 11 zabytkowych maluchów- tyle pojazdów tej marki mamy zarejestrowanych w magistracie. A zabytkowych, bo polski fiat 126 p, ostatni raz zjechał z taśmy w Bielsku- Białej 22 września 2000 r. Jak podaje PAP, to była wersja Happy End w kolorze Giallo Ginestra. Pojazd znajduje się dziś w Muzeum Fiata w Turynie i liczy- jak łatwo policzyć-  24 lata. Odnotujmy też, że pierwszym fabrycznym „maluchom”- w 2023 roku „stuknęła” 50-tka.

Zabytkowe auta na ulicach Częstochowy

fot. słuchacz Radia Jura

„Klasyki” na żółtych „blachach” mają też swoich fanów w powiecie częstochowskim. Tutaj jak usłyszeliśmy od rzecznika prasowego starostwa Michała Dzwonnika, prym wiodą amerykańskie pojazdy. Auta sprowadzane przez miłośników są często w fatalnym stanie, ale po żmudnej kilkumiesięcznej pracy, udaje się im przywrócić pierwotny blask.

Jak się okazuje, w Starostwie Powiatowym w Częstochowie, na wydanych łącznie 160 tysięcy rejestracji, 265 to żółte tablice. Czy to dużo? Sami oceńcie. My wiemy, że jedna z tablic należy do właściciela Porche 911 z 1966 roku i szczerze mu gratulujemy.

Zabytkowe auta na ulicach Częstochowy

fot. słuchacz Radia Jura

Osoby pozytywnie zakręcone na punkcie klasyków, działają w Częstochowskim Ruchu Klasyków:

Zobaczcie też galerię zdjęć, jakie dostaliśmy od naszego słuchacza Krzysztofa:

Czytaj takżę:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj