Zabytkowe auta na ulicach Częstochowy. Ile ich jeździ? [FOTO]
Spoglądamy do kalendarium, tam taki oto wpis: 31 marca w 2000 roku wprowadzono w Polsce nowe tablice rejestracyjne. To te, które mamy teraz, zaczęły obowiazywać w maju 2000 roku. W Radiu Jura sprawdzamy zabytkowe, tzw. żółte blachy... Ile zabytkowych samochodów jeździ po naszych ulicach?

Szacowany czas czytania: 02:19
Zabytkowe auta na ulicach Częstochowy
Już nie tylko samochody klasy premium przyciągają nasz wzrok na ulicach Częstochowy. Coraz większą rzeszę fanów zyskują też zabytkowe auta. Bo któż z nas nie chciałby się przejechać popularnym „maluchem” lub „dużym fiatem” takim jak jeździł serialowy por. Borewicz? Marzeniem naszego dzieciństwa było też mieć amerykańską corvette z otwieranymi lampami, teraz „klasyki” przeżywają prawdziwy renesans.
A zatem temat jest warty odnotowania, tym bardziej, że 31 marca 2000 roku wprowadzono w Polsce nowe tablice rejestracyjne. To te, które mamy teraz, a wśród nich:
- zwyczajne
- indywidualne
- zabytkowe
- dla pojazdów o napędzie elektrycznym lub wodorowym
- tymczasowe
- tymczasowe badawcze (wydawane do 10 lipca 2019 roku)
- profesjonalne
- sportowe
- dyplomatyczne
W Radiu Jura sprawdziliśmy te zabytkowe, tzw. żółte blachy… Ile zabytkowych samochodów jeździ po naszych ulicach?

Zabytkowe auta na ulicach Częstochowy
Jak informuje Referat Komunikacji w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Częstochowy, aktualnie w Urzędzie Miasta zarejestrowane są 322 pojazdy posiadające status „zabytkowych”. 73% z nich a więc 234 pojazdy- to samochody osobowe.
Zabytkowe auta na ulicach Częstochowy. Najstarsze pojazdy
Najstarsze są dwa samochody osobowe i motocykl
- samochód osobowy Citroen B14 – rok produkcji: 1928,
- motocykl AJS R9 – rok produkcji: 1930,
- samochód osobowy AERO 30 – rok produkcji: 1934.
Po częstochowskich ulicach „mknie” też 11 zabytkowych maluchów- tyle pojazdów tej marki mamy zarejestrowanych w magistracie. A zabytkowych, bo polski fiat 126 p, ostatni raz zjechał z taśmy w Bielsku- Białej 22 września 2000 r. Jak podaje PAP, to była wersja Happy End w kolorze Giallo Ginestra. Pojazd znajduje się dziś w Muzeum Fiata w Turynie i liczy- jak łatwo policzyć- 24 lata. Odnotujmy też, że pierwszym fabrycznym „maluchom”- w 2023 roku „stuknęła” 50-tka.

„Klasyki” na żółtych „blachach” mają też swoich fanów w powiecie częstochowskim. Tutaj jak usłyszeliśmy od rzecznika prasowego starostwa Michała Dzwonnika, prym wiodą amerykańskie pojazdy. Auta sprowadzane przez miłośników są często w fatalnym stanie, ale po żmudnej kilkumiesięcznej pracy, udaje się im przywrócić pierwotny blask.
Jak się okazuje, w Starostwie Powiatowym w Częstochowie, na wydanych łącznie 160 tysięcy rejestracji, 265 to żółte tablice. Czy to dużo? Sami oceńcie. My wiemy, że jedna z tablic należy do właściciela Porche 911 z 1966 roku i szczerze mu gratulujemy.

Osoby pozytywnie zakręcone na punkcie klasyków, działają w Częstochowskim Ruchu Klasyków:
Zobaczcie też galerię zdjęć, jakie dostaliśmy od naszego słuchacza Krzysztofa:
Czytaj takżę: